3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Súčasní majstri ľudovej umeleckej výroby
Súčasní majstri ľudovej umeleckej výroby

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Súčasní majstri ľudovej umeleckej výroby

21. 01. 2015
Nezadané, Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica

Výstava prináša exponáty zo súkromných archívov súčasných majstrov ľudovej umeleckej výroby. Vybranými dielami sa verejnosti predstavia traja držitelia prestížneho majstrovského titulu: tkáčka Amália Schönová, korytár Igor Toder a Milan Jánoš, ktorý pracuje so štiepaným drevom. Návštevníci tak majú možnosť zblízka obdivovať precízne majstrovstvo ľudového remesla.
Amália Schönová sa už v detstve učila tkať na krosnách od svojej mamy v rodnom Čiernom Balogu. Tvorí náročné prelamované tkaniny, ktoré sa zhotovujú iba jednou útkovou niťou po celej šírke tkaniny. Pod názvom ažúrové tkaniny vznikli v polovici 20. storočia vplyvom továrenských čipkovín a slúžili ako dekoratívne textílie – obrusy, prikrývky, závesy. Čestné ocenenie majsterka ľudovej umeleckej výroby (ĽUV) v odvetví ručné tkanie bol pani Schönovej udelený v roku 2010.
Milan Jánoš bol do tajov štiepaného a vareného dreva zasvätený v rodnej Marianke. Technike ho naučil otec Jozef Jánoš, ktorý ako majster ľudovej umeleckej výroby pracoval pre ÚĽUV takmer 60 rokov. Štiepaním sa v minulosti vyrábali napr. šindle alebo kusy nábytku, takto opracované drevo nebolo lámavé, ale naopak trvanlivé a pružné. Milan Jánoš dal kráse štiepaného dreva vyniknúť výrobou menších dekoratívnych predmetov, za čo mu bol vlani v odvetví výroby z dreva udelený titul majster ľudovej umeleckej tvorby.
Igor Toder z Michaloviec je pokračovateľom rodinnej tradície korytárskej výroby, ktorej sa venuje od detstva. Čerstvé, nevysušené drevo opracúva jednou z najarchaickejších techník – dlabaním sekerou. Výrobky určené na prípravu a uskladňovanie jedla vznikajú bez ďalších povrchových konzervačných úprav. V roku 2001 získal Igor Toder už ako 36-ročný ocenenie majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví výroby dlabaného dreva.


Miesto: Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica – Tatranská Lomnica 36 Otváracia doba: utorok až piatok od 10.00 do 16.00 hod. a v sobotu od 9.00 do 15.00 hod.
Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Kurátor výstavy: Mária Farkašová
Majster ľudovej umeleckej výroby je titul, ktorý udeľuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) spolu s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Je to slávnostné ocenenie za umelecký prínos a výnimočné výsledky spojené s rozvojom výrobných postupov ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti ako aj individuálnych zásluh pri zachovávaní unikátnych prejavov v oblasti ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel na Slovensku. Titul sa tradične udeľuje od roku 1959 a práve tento rok prekročí jeho celkový počet 400 ocenených výrobcov.
Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica je stály výstavný priestor v Tatranskej Lomnici, od roku 2009 určený na prezentáciu autorských a kolektívnych výstav z oblasti súčasného remesla a ľudovej umeleckej výroby. Od roku 2013 je galerijný priestor rozšírený aj o predajnú časť, kde je možné zakúpiť ľudovo-umelecké výrobky z distribúcie ÚĽUV.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Paprckovci

Isla moja mila

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV