3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny ples v Dobšinej
Folklórny ples v Dobšinej

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Peter Šichula (Nezmar)

Nezmar kto ma pozná, tak mu treba. A kto nie, tak tiež ;)

Folklórny ples v Dobšinej

01. 02. 2015
Dobšiná, Kultúrny dom

Slovensko žije folklórom. Od Habury na východe, po Myjavu, od Kysúc až po Zemplín, krážom-krížom. Gemer, ten okolo rieky Slaná, je pomerne bielym miestom na tej mape folkloristov. napriek tomu, tento región žije svojim folklórnym životom, do ktorého pribudol aj Folklórny ples v Dobšinej, ktorý sa uskutočnil toť posledný januárový deň.

Kdesi na počiatku bola myšlienka vedúcej FS Gemer z Dobšinej, usporiadať takéto spoločenské čudo. Slovo dalo slovo a k nadšeniu sa pridalo nemálo ľudí, ktorí zaplnili spoločenskú miestnosť. Okrem miestnych folkloristov, z pozývajúceho FS Gemer, došli z blízkeho okolia napr. Rejdovci, Vlachovania, FS Haviar, či FS Dubina z Rožňavy, priatelia zo Slanej a iných obcí gemera. Aby toho nebolo málo, ukázať sa prišli, napriek snehovej kalamite, aj z Horehronskej, podKráľovo hoľovej dedinky Telgárt, či "šaľene vichodňare" z košickej Borievky. Keďže je to ples folkloristov, takmer všetci došli v kroji a tak zrazu sa človek ocitol pár desiatok rokov v minulosti. Každý mohol vidieť nielen pestré kroje z Rejdovej, Bystrého, Vlachova a iných dediniek, ale očarili Telgárci, či Borievkári, ktorí priniesli na sebe asi prierez väčšiny krojov v súbore (Žakarovský, Raslavický, Zemplínsky a pod). Nielen do ucha, ale najmä do skoku, točenia, spevu, tanečného bláznovstva vyhrávali celý večer a celú noc ĽH Vlachoväne, Plná sála, na úvod spevy a tance miestneho súboru Gemer, ktoré dobre naladili a nastavili celý večer. A potom už len virvar na parkete. Od večera, do rána, tanečné miesto zaplnené tancujúcimi pármi, každý tancoval ako vedel, každý sa zabával, nálada perfektná... Nik sa nepozeral na charakter, čistotu, išlo len o to, zabaviť sa a myslím, že zabavili sme sa všetci. Polnočná bohatá tombola trošku dala nadýchnuť a opäť plný parket, valčík strieda čardáš, gemerské piesne sem tam spestria pesničky z iných kútov Slovenska... Tancuje sa až do....porazenia Už kohúty spievajú....aj ples musí končiť...Po piatej hodine už pomaličky končí jedinečný ples gemera. Prečo vlastne píšem tento článok? Plesov je tisíc, čím bol tento výnimočný? Nuž najmä tým, že foklór spája, najmä tým, že aj v ťažkých podmienkach sa dá zrealizovať nádherná myšlienka a ja môžem organizátorom držať palce, aby vznikla nová tradícia, januárový gemerský folklórny ples, aby tento ples navštívili postupne aj folkloristi z iných častí Slovenska, pretože ľudia sa majú spájať, nie rozdeľovať, ľudia sa majú radovať, nie hádať, pretože kým tancujeme, tak ešte žijeme.

A jeden dodatok....stále sa potvrdzuje, že najkrajšie dievčatá, diovky, devy, kočky, sú folkloristky...ale to len tak, namiesto záveru.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Furmane

Uz minulo sidzem rocki

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV