3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Výstava v Selenči
Výstava v Selenči

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Výstava v Selenči

04. 03. 2015
Nezadané, Dom kultúry, Selenča (Srbsko)

V nedeľu 1. marca, členky etno sekcie prichystali ďalšiu expozíciu vo svojom etno priestore, čiže v etno múzeu, ktoré sa nachádza v Dome kultúry v Selenči. Tentoraz sa členky etno sekcie rozhodli expozíciu venovať ženám, ktoré majú šikovné ruky  a stvarňujú všelijaké ozdoby, umelecké diela, ozdobujú úžitkové predmety  a pri tom sú zamestnané albo domáce a vedľa každodenných povinostiach stačia sa venovať aj svoim záľubam - koníčkom. Expozíciu pomenovali Vo svete umenia – Šikovné ruky, a mala aj svoje moto a to: Umenie je krása života celej spoločnosti.  Touto expozíciou sa zároveň pripomeúlo aj 32 rokov jestvovania etno sekcie ako a štrnásť rokov etno múzea v Selenči. Za uplynulé roky členky etno sekcie neúnavne a pracovali  a podarilo sa im zozbierať veľký počet predmetov, vytvoriť  bohatú, vzácnu a obdivu hodnú zbieku ako aj  organizovať nespočentné príležitostné a tematické výstavy.

            V nedeľu návštevníkov a hostí privítala vedúca etno sekcie Viera Strehárska, ktorá túto sekciu úspešne vedie od začiatku. Vedúca  kratko ozrejmila už spomenuté jubileá ako aj náplť najnovšej expozície. Expozíciu tvorili ručné práce, ktoré vytvarajú ženy svojimi šikovnými rukami z rôznych materialov, rôznymi technikami a venovaná je blížiacemu sa sviatku 8. marcu, MDŽ. Tak sa na výstave  mohli vidieť omaľované časti nábytku, ozdoby zo šúpolia, medovníčky, šperky, obrazi vytvorené rôznymi technikami, hačkované odevné a ozdobne predmety, rôzne výšivky  a.i. Vedúca etno sekcie vo svojom hovore zdôraznila, že touto expozíciou sa chcelo verojnosti prezentovať umeleckú tvorivosť selečských žien. Bolo vidieť hodne exponátov, ktoré vyvolali veľký počet návštevníkov a milovníkov umenia nie iba zo Selenče ale aj okolitých osád. Svoje práce na tejto výstave predstavili Anna Koleková,  Alžbeta Oberová,  Anna Fodorová,  Anna Cehmajsterová,  Anna Nosálová,  Mária Sklabinská, Renáta Súdiová,  Kvetoslava Kočondová,  Zuzana Zoláreková,  Darina Týrová,  Kristína Kaňová a Mária Trusinová  ako aj mužský člen tejto sekcie Juraj Berédi. Na expozíciu sa prišli pozrieť aj hostky z Lalite, Pivnice a Bačskej Palanky. V krátkom  otvacom programe sa zúčastnili deti, ktoré zarecitovali priliehavé basničky venované mamám, ako aj Juraj Súdi ktorý zahral skladbu na husliach. Kždej účastníčke bolo venované uznanie za prínos k expozícii. Osobitný darček k 8. marcu svojej vedúcej venovali aj členky etno sekcie. Po otvorení expozície  už tradične nasledoval  program v sieni domu kultúry v ktorom účasť zobrali deti z predškolskej ustanovine Kolibrík zo Selenče ako aj žiaci základnej školy a žiacky orechester. V programe sa recitovalo, tancovalo a spievalo. Pesničky zaspievala aj stredoškoláčka Anna Berédiová a program moderovala stredoškoláčka Malvína Zolňanová. Technickú pomoc pri organizovaní programu poskytol aj Daniel Ober, ktorý sa postaral  aby diváci všetko dobre videli a počuli. Expozícia vyvolala aj záujem médii ako lokálnych taj aj slovenských z rôznych prostredí. Propagačný material pre xpozćiu prichystali vedúca etno sekcie Viera Strehárska a Juraj Berédi.

     Po programe si všetci mohli ešte dôkladne pozrieť expozíciu a občerstviť sa na pohostení, ktoré tradične chystajú členky etno sekcie pre všetkých návštevníkov a účastníkov programu.

 

Juraj Berédi - Ďuky 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV