3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Otvorenie výstavy Fašiangy, Turíce...
Otvorenie výstavy Fašiangy, Turíce...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Otvorenie výstavy Fašiangy, Turíce...

15. 02. 2015
Bratislava, Predná izba - Galéria a predajňa ÚĽUV

Srdečne Vás pozývam na slávnostné zahájenie výstavy Fašiangy, Turice, Veľká noc ide, ktoré sa uskutoční v pondelok 16. 2. 2015 v čase od 14.00 hod. Prednej izbe – Galérii a predajni ÚĽUV Bratislava na Námestí SNP 12. V spomínanom čase si tu pripomenieme tradičnú fašiangovú zábavu. Typické gajdy, husličky a zvonce rozozvučí Tibor Koblíček, majster ľudovej umeleckej výroby, ktorý na tradičné ľudové hodobné nástroje hrá a zároveň ich aj vyrába pre tých najlepších domácich a svetových hudobníkov.

 

V tomto roku oslavuje ÚĽUV 70. výročie svojho vzniku. V spolupráci s výrobcami podporuje tradičné remeslo smerom k verejnosti. Výstava v Prednej izbe prepája fašiangy a následne Veľkú noc v tematickej expozícii tradičných výrobkov spojených s týmto obdobím. V pondelok 16.2. tu ožijú ľudové zvyky vďaka majstrom ľudovej umeleckej výroby (ĽUV), ktorí tu naživo predvedú svoje zručnosti.
Kurátor výstavy: Ivana Tinesová


Tematická výstava „Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide“ prepája expozíciu s predajnou časťou v odkaze na tradičné ľudové slávnosti súvisiace s týmto obdobím. Návštevníci si pripomenú ako vyzerajú tradičné gajdy, vyšívaný ovčí kožúšok, rapkáč, klepáč, ale uvidia tu napríklad aj autentickú fašiangovú masku medveďa, ktorý sa v minulosti považoval za symbol plodnosti, preto ho mladé dievky rady pozývali do tanca. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby (ĽUV) a doplnené sú o diela súčasných výrobcov, ktoré je tu možné aj zakúpiť. Súčasťou výstavy sú aj rôzne zdobené kraslice, ktoré predznamenávajú blížiace sa obdobie Veľkej noci.
„Tradícia a s ňou súvisiace zvyky sa čoraz viac vytrácajú z nášho povedomia. Práve preto sme sa v ÚĽUV-e rozhodli prepájať výročné obyčaje s tematickými výstavami. Dnes verejnosti akoby nanovo predstavujeme typické predmety, ktoré dnes už takmer nikto nepozná, hoci kedisy tvorili bežný dedinský kolorit.“ vysvetľuje kurátorka Ivana Tinesová.
V pondelok 16. februára od 14.00 do 15.00 hod. zaháji Predná izba prvé tohtoročné predvádzanie ľudových zvyklostí, konkrétne hrou na ľudové hudobné nástroje. Svoje umenie ukáže Tibor Koblíček, majster ľudovej umeleckej výroby. Píšťalky, fujary, či husle sú len tie najbežnejšie spomedzi nástrojov, na ktoré majster Koblíček hrá a zároveň ich vyrába pre najlepších hudobníkov z celého sveta.

 

 

Výstavu si môžete pozrieť aj v iných dňoch od  16.2. do 25.4. 2015.

 

Predná izba - Galéria a predajňa ÚĽUV Bratislava – Námestie SNP 12
Otváracie hodiny: po. - pi.: 10.30 - 18.00, so.: 10.00 do 14.00 hod.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Anka Servická

Hej, netoja, netoja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV