3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vydarená Burza krojov
Vydarená Burza krojov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Vydarená Burza krojov

12. 03. 2015
Čadca, Dom kultúry

Prvá burza krojov svojho druhu na Kysuciach.

Uplynulý víkend sa vďaka spolupráci KIC Čadca, ŠZŠ Čadca a hudobno-tanečnej skupiny Kuk uskutočnila v Dome kultúry historicky prvá Burza krojov a Trh hand-made výrobcov, ktoré dopĺňali sprievodné podujatia Letom Folklórnym svetom a Tanečný dom.

Možno ste aj vy v prvý marcový víkend zaregistrovali zvýšenú koncentráciu folklóru v centre Čadce. Do Domu kultúry zavítali kšeftári z celého Slovenska, aby ponúkli svoje výrobky a staré originál kroje folklórne naladenej čadčianskej verejnosti. "Náš nultý ročník Burzy krojov sme otvorili slávnostným prestrihnutím folklórnej stuhy a symbolickým prípitkom. Trhy navštívilo viac než 500 párov zvedavých očí. Veríme, že z Burzy krojov vznikne nová tradícia, ktorá sa bude tešiť záujmu všetkých generácií.", povedal Štefan Belka, člen organizačného tímu.

Počas burzy a trhu návštevníci mali možnosť vidieť 23 stánkov s rozličným tovarom. Našli ste tam napríklad folklórne vyšívané tričká s od Folklorneveci.sk, 5 stánkov s krojmi z celého Slovenska (detvianske kroje, tekovské sukne a šatky, kysucké rukávce, šumiacke, či rejdovské lajblíky,...), modrotlačové doplnky, úžitkové predmety z dreva od Wood fashion, medovníčky od J. Masnicovej, oplátky, či korbáčiky, módne doplnky ako čelenky, náušnice, motýliky, vyšívané kravaty, tašky, bábiky, vyšívané vankúšiky od Biba design a i.

"Okrem burzy sme pre verejnosť pripravili sprievodné podujatie Letom Folklórnym Svetom, kde sa verejnosť oboznámila s tým, ako sa dá vďaka folklóru precestovať celý svet a netreba pritom vylúpiť banku. :)." dodala Mária Mahútová. Svoju účasť a výlety počas medzinárodných festivaloch prezentovali folklórne súbory:  Máj z Piešťan (zájazd do Mexika),  Krajan z Vojvodiny (zájazd do Austrálie), Kuk z Čadce (Čína), Limbora z Prahy (Bulharsko), Kysučan z Čadce (Francúzsko).

Celé folklórne popoludnie zakončila neskutočná atmosféra na školách ľudového tanca pod vedením Tomáša Hanáčka a Betky Švajdovej. Účastníci sa mali možnosť naučiť tance Lašung z Hornej Súče a Sellácku z drietomskej doliny. Školy tanca sú určené pre širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť o tradičných slovenských tancoch viac, ale nemá možnosť pravidelne navštevovať folklórny súbor. "Atmosféra na školách tanca bola úžasná, strhla všetkých okolo, skvele sme sa bavili a mne, ako mamičke polročného dievčatka, pohyb po dlhom čase padol veľmi dobre", sršala spokojnosťou účastníčka Katka. 

Do tanca počas škôl tanca a celého večera hrala ĽH Poľana z Brna s primášom Matejom Kubalom. Počas voľnej zábavy, ktorá trvala do neskorých ranných hodín sa k hudbe pridali muzikanti z ĽH Kuk a ďalší muzikanti zo širokého okolia, ktorí plnili priania tancujúcim účastníkom.

"Ďakujeme návštevníkom a zároveň vás všetkých pozývame na jesennú Burzu. Pomôžte nám zachrániť kysucké kroje...ako? Príďte v jeseni na najbližšiu Burzu s pokladmi z truhlice, ktoré by možno skončili v peci a takto im nájdete nový domov u zanietených folkloristov." vyzývajú na záver Kukári.
Prídete aj vy podporiť túto akciu?

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Cardas z Abova

A v tej nasej zahradecke

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV