3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ľudové zvyky Tekova a Hontu
Ľudové zvyky Tekova a Hontu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Ľudové zvyky Tekova a Hontu

02. 04. 2015
Levice, Tekovská knižnica

Pondelok 23. marca 2015 bol v Tekovskej knižnici v Leviciach slávnostným dňom. Nielen preto, že sa otváral týždeň knižníc, ale preto, že sa tu stretli obdivovatelia a nadšenci tradičnej ľudovej kultúry, aby boli svedkami prezentácie novej knižnej bibliografie „Ľudové zvyky Tekova a Hontu“. Publikáciu zostavili Andrea Gőczeová a Mgr. Mária Sitková a pozostáva z materiálov publikovaných v knihách, novinách a časopisoch v slove a v obraze. Zobrazuje oblasti dvoch bývalých žúp, Tekova a Hontu, ktoré dnes zasahujú do okresu Levice.

V príjemnej predveľkonočnej atmosfére, v priestoroch Literárneho klubu Tekovskej knižnice, vyzdobeného fotografiami zmienenej oblasti, veľkonočnými kraslicami a drobnými domácimi doplnkami privítala moderátorka podujatia PhDr. Vlasta Kollárová  prítomných návštevníkov a oboznámila ich s obsahom a zámerom predmetnej publikácie. Naše regióny sú bohaté na ľudové tradície a v mnohých oblastiach sa zvyky aj udržujú. Aj keď už nie intenzívne, ale aspoň cestou folklórnych súborov a skupín sa snažia tieto zvyky obnovovať. V historickom centre bývalej tekovskej župy je pozoruhodný a krásny tekovský kroj, ktorý tieto zvyky a obyčaje zvlášť obohacuje svojím zjavom. Aj preto sa pracovníčky Tekovskej knižnice rozhodli spracovať bibliografiu ľudových zvykov. Prevažná časť bohatej obrazovej úpravy je dielom dvoch fotografov – Milana Hlôšku a Vojtecha Majlinga, ktorí sa venujú ľudovým tradíciám tejto oblasti a  ktorým autorky poďakovali za súhlas s možnosťou použitia ich fotografií v tejto publikácii. Kvalitná tlač a precízna grafická úprava povznášajú knihu do polohy hodnotnej literatúry, ktorá môže byť dobrým pomocníkom mnohým folkloristom, zaoberajúcimi sa ľudovou kultúrou. Organizátori na podujatí ocenili aj prítomnosť mojej manželky, ktorá sa dostala na obálku knihy so švagrom Paľom Hajkom zo Starého Tekova. Poďakovanie a ocenenie za odvedenú prácu dostali aj autorky a prítomné folkloristky z Tekova a Hontu so svojimi remeslami a tradičnými prácami, ktoré spestrili toto podujatie. Ukázali nám tradičné pradenie konopí, páranie peria i pletenie veľkonočných korbáčikov.

Po oficialitách sa dostali k slovu aj  deti z folklórneho súboru Tekovanček, ktoré nám zatancovali kolesový tanec dievok, tekovský čardáš a zaspievali ľudové piesne tekovské i hontianske. Piesne spievané krásnymi hlasmi dievčat v pekných krojoch priniesli do podujatia obdivuhodný zážitok. Doprevádzané boli ľudovou hudbou ich folklórneho súboru. Za svoje vystúpenie si vyslúžili veľký potlesk.

Po ukončení programu návštevníkom organizátori ponúkli tradičné jedlá z tejto oblasti. Na záver bola recepcia, na ktorej organizátorky priniesli tortu so zobrazením fotografie obálky publikácie, čo vyvolalo veľký obdiv a uznanie.

Bolo to podujatie, z ktorého sme odchádzali nadmieru spokojní, obohatení o veľký zážitok a samozrejme s publikáciou Ľudové zvyky Tekova a Hontu. Nie preto, že sú tam moje  fotografie, ale preto, že textovú časť spestrili aj slová nášho barda krásnej literatúry a rodáka z tejto oblasti Andreja Chudobu a tiež Jozefa Melichera, ktorí už, žiaľ, nie sú medzi nami. A možno povedať, že je to aj hold ich tvorbe.

Text: Milan Hlôška

Foto: Milan Hlôška a Vanda Prandorfyová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Mariana Jareka

Milovali zme sa

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV