3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nositelia tradícií vo Výčapoch-Opatovciach
Nositelia tradícií vo Výčapoch-Opatovciach

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Nositelia tradícií vo Výčapoch-Opatovciach

26. 05. 2015
Opatovce, KD Výčapy-Opatovce

V nedeľu 24. mája 2015 sa v Kultúrnom dome vo Výčapoch-Opatovciach uskutočnila krajská súťažná prehliadka folklórnych skupín z nitrianskeho kraja pod názvom Nositelia tradícií. Organizovalo ho Krajské osvetové stredisko v Nitre v spolupráci s obcou Výčapy-Opatovce za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja.  Stretli sa tu folklórne skupiny z okresu Nitra, Levice, Nové Zámky a Zlaté Moravce, aby ukázali svoj prejav a záujem o ľudové tradície.

Po úvodnom slove poslanca NR SR Mariána Kéryho nastúpili na javisko  zúčastnené folklórne skupiny so svojimi scénickými programami, charakterizujúcimi tradície, zvyky a obyčaje vo svojej obci. Mohli sme byť účastní pri oberačkách s FSk Jelenka z Jelenca, aj na jarmoku s FSk Jaročan z Jarku. Videli sme obrázky zo svadobných zvykov s FSk Tradícia z Dražoviec aj s maškarami, ale aj ďalšie zvyky, aj zvyky z Kozárovských viníc a zber liečivých byliniek s čarovaním v Mani. Život kedysi nepatril iba robote, ale aj zábave a tak nám účinkujúci ukázali, že najskôr bola robota a až potom zábava. Žijeme v dobe, keď sa nám staré tradície, zvyky a obyčaje vytrácajú zo života. Voľakedy sa u nás staré zvyky dodržiavali a venovala sa im patričná úcta a pozornosť. V poslednom období sme svedkami prenikania inonárodných zvykov do nášho života, sú pre nás akoby modlou a zabúdame na naše tradičné zvyky a obyčaje, ktoré boli krásne, jedinečné a mali aj svoj zmysel a niesli so sebou aj svoje posolstvo. Dnes si už len pri folklórnych podujatiach dokážeme nostalgicky zaspomínať na staré dobré zvyky, ktoré sa udržiavali medzi naším ľudom. A tak sme radi, že sa staré tradície udržiavajú aspoň na folklórnych podujatiach. Bolo chvályhodné počuť známe ľudové piesne a aj „klebety“ a prekáračky v podaní Folklórnych skupín.  Na jarmoku sme zažívali veselé príbehy, obchodné jednania aj  klebety v podaní folkloristov z Jarku, ale aj náročnú prácu s prípravami na oberačky v podaní folkloristov z Jelenca.

Pravdaže, nikde nemohlo chýbať víno, ktoré dozrievalo v pivnici, ktoré nemohlo chýbať na žiadnej zábave a pri žiadnej domácej udalosti.. Uvedenie svadobných zvykov folkloristami z Dražoviec bolo spontánne, plné vtipu a dobrej nálady,  do ktorého vložili nadšenie a veselosť.

Porota mala za úlohu vybrať zo zúčastnených najlepší kolektív, ktorý postúpi do krajského kola. Úloha náročná a ťažká, pretože tu vystupovali tie najlepšie a najagilnejšie folklórne skupiny nitrianskeho kraja  FSk      Jelenka z Jelenca, Praslica z Kozároviec, Jaročan z Jarku, Dolina z Mane a FSk Tradícia z Dražoviec.   

 

 Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Jadlovec Margecany

Prislo ze mi prislo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV