3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rok Ľudovíta Štúra
Rok Ľudovíta Štúra

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Rok Ľudovíta Štúra

23. 06. 2015

 

Odkaz hrdej generácie štúrovcov

 

Pod týmto názvom sa celý rok v Slovenskom kultúrno umeleckom spolku uskutočňujú podujatia venované výročiu 200-stého narodenia Ľudovíta Štúra, zakladateľa uzákonenia slovenského jazyka.

 

V rámci projektu Letná škola Ľudovíta Štúra na ozvanie Detského folklórneho súboru Podpoľanček z Detvy pobudla 46 členná skupina z Padiny od 4. do 7. júna v Detve, ktorá bola zložená z členov SKUS Slnečnica, žien, mamičiek detí a maliarov.

Vo štvrtok 4.júna po 9 hodinovej ceste plnej očakávania čo prinesie výlet na Slovensko húf detí s rodičmi čakali na priateľov pred  Kultúrnym centrom Andreja Sládkoviča v Detve. Bolo srdečné privítanie a rozdelenie do rodín.

V piatok ráno bola naplánovaná návšteva Detvianskeho ľudového umenia, v ktorom sa prezentovali detvianske kroje, suveníry. Počas obeda sa k skupine pripojila Marta Kapustová, slovenská novinárka z Austrálie, ktora organizuje Slovenskú školu pre deti a dospelých v Melbourne a ktorá, ako šefredaktorka bude informovať austrálských Slovákov o stretnutí s nami v informačnom bulettine Slovenské zvesti.

Na Mestskom Úrade v Detve nás srdečne privítal Ing.Štefan Slemenský. Pre deti boli pripravené sladkosti a pri rozlúčke zaspievali známu pieseň Na tej detve studňa murovaná.

O 17.hod.sa rozozvučala pred zaplnenou sálou slovenská a srbská hymna. Potom sa úvodným slovom prihovorila pred všetkými organizátorka a vedúca zájazdu Daniela Ďurašová z Asociácie pre edukáciu a regionálny rozvoj Padina, ktorá pripomenula Dedovizeň padinských Slovákov, siahajúcu až do  detvianskej stolice. Predstavila program v rámci, ktorého sa prestavila mladšia skupina detí zo Spolku  a zaspievala Elena Sládeček Šimák. Pod choreografiu sa podpísala Martina Hlavčová. Veľkým potleskom diváci odmenili vystúpenia detí,  zvlášť vystúpenie Blanky Valentovej, keď spievala pieseň “Tečie voda tečie”.

K divákom sa prihovorila aj Martina Hlavčová za SKUS Slnečnica, Zuzana Masaryková, ktorá infomovala o histórii prvých Slovákov v Padine. Havný dôraz venovala Cirkvi, ktorá sa veľmi pričinila k tomu, aby sa zachoval slovenský jazyk a viera. Zuzana Talčíková so ženami predstavila padinský kroj a život žien v Padine.

Juraj Lavroš informoval o padinskej a kovačicje naivite a o svojej maliarskej činnosti.

Potom sa predstavil v rámci programu Súborové chodníčky detský folklórny súbor Podpoľanček.V rámci programu bola aj rozlúčka s členmi, ktorí odchádzali z detského súboru aj do súboru pre dospelých Podpoľanec.

Po úspešnom programe a výbornej večeri na diskotéke bol priestor porozprávať sa, nadviazať priateľstvá, vymieňať skusenosti.

V sobotu výlet na Vigľašský zámok učaroval deťom, ešte nevedeli, že ich čaká Športovo-oddychový areál v Stožku, ktorý poskytuje možnosti k širokému využitiu športov - futbal, baketbal, volejbal, nohejbal, tenies, tae-bo. Areál je vybavený aj dvoma bowlingovými dráhami. Komplex neslúži len športu, ale aj kultúre. Pre deti bola pripravená lanová dráha. Lanový park je tvorený rôznymi lanovými prekážkami zostavených z lán (syntetických, oceľových, prírodných), trámov, guľatiny a ďalších prvkov. Tieto prekážky sú zavesené nad zemou v korunách stromov, detská trasa vo výške 1 až 2 metre.

Poobede v rámci váľania májov sa naše deti pripojili k tejto obyčaji, ktorá vraj bola aj padinská obyčaj...V každej rodine, ktorá sa navštívila čakalo pre účastníkov zájazdu pohostenie.Posledný máj sa váľal na farme pod Melichovou skalou, kde rozvoniaval hovädzí guláš a bolo cítiť príjemnú atmosféru rodiny Wágnerových.

V nedeľu sa začínal program účasťou na svetej omši v kostole, ktorej sme sa zúčastnili v krojoch a Elena Sládeček Šimák zaspievala nábožnú pieseň. Odmenou jej bol dlhý potlesk veriacich.

Posledné vystúpenie sa konalo na Masarykovom dvore.

Deti sa lúčili a pozdravom..dovidenia v Padine na Letnej škole Ľudovíta Štúra, ktorá sa uskutoční v auguste. Cesta na Slovensko sa im páčila, radi by ostali ešte deń, dva. Unavené, plné zážitkov v autobuse sa vyjadrili, že pôjdu aj na ďalšie spoznávanie Dedovizne...

 

Letnú školu Ľudovíta Štúra  a celý pobyt organizačne pripravila Asociácia pre edukáciu a  regionálny rozvoj Padina, ktorá pomohla založiť Spolok SKUS Slnečnica.

 

 

Kontakt:

Daniela Ďurašová

AERD PADINA

durasova@gmail.com

mobil:0645261320

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS DRUZBA TRENCIN

Muzika na Baranci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV