3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rok Ľudovíta Štúra
Rok Ľudovíta Štúra

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Rok Ľudovíta Štúra

23. 06. 2015

 

Odkaz hrdej generácie štúrovcov

 

Pod týmto názvom sa celý rok v Slovenskom kultúrno umeleckom spolku uskutočňujú podujatia venované výročiu 200-stého narodenia Ľudovíta Štúra, zakladateľa uzákonenia slovenského jazyka.

 

V rámci projektu Letná škola Ľudovíta Štúra na ozvanie Detského folklórneho súboru Podpoľanček z Detvy pobudla 46 členná skupina z Padiny od 4. do 7. júna v Detve, ktorá bola zložená z členov SKUS Slnečnica, žien, mamičiek detí a maliarov.

Vo štvrtok 4.júna po 9 hodinovej ceste plnej očakávania čo prinesie výlet na Slovensko húf detí s rodičmi čakali na priateľov pred  Kultúrnym centrom Andreja Sládkoviča v Detve. Bolo srdečné privítanie a rozdelenie do rodín.

V piatok ráno bola naplánovaná návšteva Detvianskeho ľudového umenia, v ktorom sa prezentovali detvianske kroje, suveníry. Počas obeda sa k skupine pripojila Marta Kapustová, slovenská novinárka z Austrálie, ktora organizuje Slovenskú školu pre deti a dospelých v Melbourne a ktorá, ako šefredaktorka bude informovať austrálských Slovákov o stretnutí s nami v informačnom bulettine Slovenské zvesti.

Na Mestskom Úrade v Detve nás srdečne privítal Ing.Štefan Slemenský. Pre deti boli pripravené sladkosti a pri rozlúčke zaspievali známu pieseň Na tej detve studňa murovaná.

O 17.hod.sa rozozvučala pred zaplnenou sálou slovenská a srbská hymna. Potom sa úvodným slovom prihovorila pred všetkými organizátorka a vedúca zájazdu Daniela Ďurašová z Asociácie pre edukáciu a regionálny rozvoj Padina, ktorá pripomenula Dedovizeň padinských Slovákov, siahajúcu až do  detvianskej stolice. Predstavila program v rámci, ktorého sa prestavila mladšia skupina detí zo Spolku  a zaspievala Elena Sládeček Šimák. Pod choreografiu sa podpísala Martina Hlavčová. Veľkým potleskom diváci odmenili vystúpenia detí,  zvlášť vystúpenie Blanky Valentovej, keď spievala pieseň “Tečie voda tečie”.

K divákom sa prihovorila aj Martina Hlavčová za SKUS Slnečnica, Zuzana Masaryková, ktorá infomovala o histórii prvých Slovákov v Padine. Havný dôraz venovala Cirkvi, ktorá sa veľmi pričinila k tomu, aby sa zachoval slovenský jazyk a viera. Zuzana Talčíková so ženami predstavila padinský kroj a život žien v Padine.

Juraj Lavroš informoval o padinskej a kovačicje naivite a o svojej maliarskej činnosti.

Potom sa predstavil v rámci programu Súborové chodníčky detský folklórny súbor Podpoľanček.V rámci programu bola aj rozlúčka s členmi, ktorí odchádzali z detského súboru aj do súboru pre dospelých Podpoľanec.

Po úspešnom programe a výbornej večeri na diskotéke bol priestor porozprávať sa, nadviazať priateľstvá, vymieňať skusenosti.

V sobotu výlet na Vigľašský zámok učaroval deťom, ešte nevedeli, že ich čaká Športovo-oddychový areál v Stožku, ktorý poskytuje možnosti k širokému využitiu športov - futbal, baketbal, volejbal, nohejbal, tenies, tae-bo. Areál je vybavený aj dvoma bowlingovými dráhami. Komplex neslúži len športu, ale aj kultúre. Pre deti bola pripravená lanová dráha. Lanový park je tvorený rôznymi lanovými prekážkami zostavených z lán (syntetických, oceľových, prírodných), trámov, guľatiny a ďalších prvkov. Tieto prekážky sú zavesené nad zemou v korunách stromov, detská trasa vo výške 1 až 2 metre.

Poobede v rámci váľania májov sa naše deti pripojili k tejto obyčaji, ktorá vraj bola aj padinská obyčaj...V každej rodine, ktorá sa navštívila čakalo pre účastníkov zájazdu pohostenie.Posledný máj sa váľal na farme pod Melichovou skalou, kde rozvoniaval hovädzí guláš a bolo cítiť príjemnú atmosféru rodiny Wágnerových.

V nedeľu sa začínal program účasťou na svetej omši v kostole, ktorej sme sa zúčastnili v krojoch a Elena Sládeček Šimák zaspievala nábožnú pieseň. Odmenou jej bol dlhý potlesk veriacich.

Posledné vystúpenie sa konalo na Masarykovom dvore.

Deti sa lúčili a pozdravom..dovidenia v Padine na Letnej škole Ľudovíta Štúra, ktorá sa uskutoční v auguste. Cesta na Slovensko sa im páčila, radi by ostali ešte deń, dva. Unavené, plné zážitkov v autobuse sa vyjadrili, že pôjdu aj na ďalšie spoznávanie Dedovizne...

 

Letnú školu Ľudovíta Štúra  a celý pobyt organizačne pripravila Asociácia pre edukáciu a  regionálny rozvoj Padina, ktorá pomohla založiť Spolok SKUS Slnečnica.

 

 

Kontakt:

Daniela Ďurašová

AERD PADINA

durasova@gmail.com

mobil:0645261320

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Zamutovcan

Išla širotočka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV