3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Horehronské dni spevu a tanca 2015
Horehronské dni spevu a tanca 2015

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Horehronské dni spevu a tanca 2015

26. 06. 2015
Heľpa, Amfiteáter, námestie obce

Prinášame vám atmosféru z jubilejného 50. ročníka Horehronských dní spevu a tanca 2015 v Heľpe. Počas troch dní vás budeme informovať o priebehu tohto podujatia. Prinesieme vám nie len naše postrehy, ale aj pozdravy zúčastnených a samozrejme aj kopec fotografií.

Začíname...

 

Piatok

 

V piatok 26. júna o 19:15 sa oficiálne začali Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe. Podujatie otvoril starosta Peter Hyriak v heľpianskom kroji, ktorý pozdravil všetkých účastníkov festivalu, ktorých sa nazbieral takmer plný amfiteáter. Tu je jeho pozdrav aj pre vás:

 

 

Po odchode starostu, za svadobných melódií začali javisko zapĺňať nádherné nevesty so ženíchmi a svadobnými rodičmi svojim "Pozdravom päťdesiatinám" HDSaT. Tento krátky, ale zato nádherný zážitkový program má názov Otvariajťe branu novotna rodina. Predstavili sa svadobčania z obcí Telgárt, Šumiac, Polomka, Pohorelá, Závadka nad Hronom, Heľpa, Bacúch, Braväcovo, Čierny Balog, Nemecká, Priechod, Hrochoť, Poniky, Podkonice a Strelníky. Nádherná poľahoba na oko a pohladenie pre dušu. Ku každej nastúpenej neveste prišiel jej ženích aj svadobní rodičia a v zástupe urobili promenádu nie len javiskom, ale aj amfiteátrom.

Po takomto krásnom otvorení sa začal program s názvom Spomienky. Pod týmto názvom programu sa predstavili folklórne súbory a skupiny z Pohronia a Podpoľania. Poväčšine spevom, ale i humorným slovom sapostupne predviedli Šajbani zo Strelník, Javory z Badína, Poničan z Poník, Priechoďan z Priechodu, Kýčera z Čierneho Balogu, Čierťaž z Nemeckej a Hrochoťan z Hrochote. Svoje piesne pridala aj ľudová hudba Bukovinka z Braväcova s primášom Marekom Pôbišom. S nimi si spievala aj časť amfiteátra, takže boli ako doma. A svojimi tancami sa predviedli v plnej paráde aj folklórne súbory Urpín a Mladosť z Banskej Bystrice. Urpín si podľa mňa drží svoju latku na slušnej úrovni už dosť dlho. Peťo Pohančaník, ako vedúci to skrátka drží. Ale Mladosť ma prekvapila celkom príjemne. Vedie ju Martin Urban a od posledného videnia tohto súboru musím skonštatovať, že dosť poskočili. Držíme im pakce aj naďalej.

O 21:00 prišiel na rad program, ktorý svoje ovácie žal prednedávnom na svojej premiére na východe Slovenska. Vytvorila dedina, tancuije mesto. dozvedel som sa v zákulisí, že organizátori mali trochu strach, ako tento scénický program prijmú diváci tu na Heľpe. Nakoniec sa ukázalo, že sa obávali úplne zbytočne. aj tento program zožal poriadne ovácie.

Je niečo po 22:00 a začína sa posledný program piatkového večera s názvom Tota Heľpa. Dvaja hlavní protagonisti - kmotrovia - Lukáš Latinák a Jano Jankov robili starejších na veľkej svadbe. Všetko sa napokon dobre stalo k spokojnosti ženícha i nevesty, ale i svadobných rodičov. No bodaj by aj nie, keď sa na svadbe zúčastnili všetky heľpianske folklórne kolektívy - mužská a ženská spevácka skupina Heľpan, ktorá zároveň oslávila svoje 90. výročie vzniku, Heľpalčok, Priehyba, muzikanti z Heľpy a na pomoc si prizvali aj Trombitášov Štefánikovcov. Keď sa hovorí, že ktorý program je naozaj dobrý? Ten, pri ktorom máte husiu kožu a pri ktorom si spieva aj hľadisko. V tomto prípade platilo oboje. Bola to skrátka nádhera. Takto sa končí piatok...

Ale nie celkom. Ako už býva dobrým zvykom, pri stánkoch sa vytvorilo zopár skupiniek, kde sa hralo i spievalo. Mnohí mulatovali až do rána, lebo nemali na druhý deň žiadne povinnosti. A tak sa prehuplo pomaly do soboty...

 

Sobota

 

Po pomerne chladnej noci sme sa prebudili do pomerne príjemného rána. Cez oblaky sa na nás miestami usmialo slniečko, ale nevyzerá to na dážď, čo je potešiteľné pre všetkých zúčastnených. Pri amfiteátri stretávame riaditeľku Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici, ktoré je hlavným organizátorom tohoto festivalu, Máriu Palúhovú. Hneď sme sa jej prihovorili a tu je jej pozvanie...

 

 

A už sme sa presunuli na hlavné námestie, kde sú rozložení remeselníci i stánkari, kde sa pripravujú a ponúkajú aj tradičné jedlá na ktoré vás pozývajú aj tieto dámy:

 

 

 

Na malom javisku sa už začal aj sprievodný program a atmosféru na námestú spestrujú muzikanti, sopeváci i tanečníci zo Suchej Hory, Krakovian, Nemckej, Serede, Topoľčian, Záriečia, dolného Kubína, no i zo Starej Pazovy v Srbsku a Tótkomlóšu z Maďarska.

Máme to nasmerované aj ku remeselníkom. Jedným z nich je aj výrobca fujár a píšťal - Michal Filo.

 

 

Pri presune ma zaujala skupinka stradične odetých mládencov aj zo zapletenými "kečkami". Jedným z nich je aj šikovný a zručný remeselník Lukáš Jurčo.

 

Pristavujeme sa aj pri mladom páre a švárna dievčina - Dorotka Mišíková vám posiela ďalší pozdrav. Vraj ide vyskúšať možnosť dať si zručným heľpiankam začesať hlavu pod "kápku".

 

Náhle nás zaujal mohutný spev a na javisku sa objavili myjavské kroje. Dvaja junáci tancovali pri muzike. To sa predviedla folklórna skupina Krakovianka z Krakovian. Tu je krátka ukážka z ich čísla.

 

 

A tu vám prinášame aj zopár záberov z dnešného dopoludnia:  

 

 

Čakáme na večerný program, ktorý sľubuje silný zážitok.

 

Prišiel čas 18:30 a začína sa program s názvom Pozdrav Heľpe. 50. výročie prišli pozdraviť súbory Nadšenci z Trenčína, Kincsö zo Želiezoviec a Klasy zo Starej Pazovy zo Srbska. Súbory sa na javisku striedali a človek nemal pocit nudy. Vždy sa bolo na čo pozerať a nohy pod lavicami tancovali neraz nie len mne.

 

Ani sme si nevydýchli a začal sa ďalší skvelý program. Ozývaj sa hlase. A opäť si aj ľudia v hľadisku pospevovali. Osobne ma zaujali speváčky z Mostáru z Brezna, samozrejme nádhernými spevmi. Svoju stabilitu na folklórnom nebi potvrdili aj Trnki z B. Bystrice a na svoje si prišli aj tí, ktorí sledovali doprovodné ľudové hudby Jána Maka a Mira Kapca.

 

 

Nedeľa

 

Čakali sme zážitok, a tak, ako sa očakávalo, tak sa aj stalo. Po únavnom celom dni a opäť silnom zážitku sa mi v noci už nechcelo písať. V nedeľu dopoludnia malý výlet za modrotlačou do Hranovnice a návrah na námestie v Heľpe, kde vrcholila súťaž vo varení a jedení halušiek - prvý ročník. A už sa muselo poberať na amfiteáter, kde začínal detský program. Po deťoch ťahúň Železiar a záverečný galaprogram, nabitý ďalšími hviezami, preto sa všetko dopisuje až po skončení celého festivalu a príchode domov.

 

Deti z Matičiarika, Drienky, Klásku, Breziniek i z Heľpančoku sa naozaj veľmi snažili, ale ich snaženie na chvíľu prethol dážď a prerušil program. Po chvíľke však prestalo pršať a program sa mohol dokončiť. 

 

Po deťoch a na mokrom javisku sa predviedol v plnej paráde aj folklórny súbor Železiar z Košíc. Niektorí menej skúsení tanečníci nezvládli štart na zmoknutom (aj keď poutieranom) javisku a popadali. Kým javisko vyschlo, vystupovali pod zakrytou časťou amfiteátra. Predviedli sa dievčenskými karičkami a parobským tancom i čardášmi zo Zemplína. Prvý krát som však videl dievčenské tance z Gemera, tancované s paličkami a na záver sa chlapci predviedli z všade a už roky úspečným tancom "Ščipica", ktorý som rád tancovával aj ja. Tešil som sa hlavne na sóla, a najmä na moje záverečné. Chlapci sa veru nedali zahanbiť a ja som v duchu tancoval s nimi a zároveň bol na nich hrdý.

 

Tu je malá zvuková ukážka z dievčenských karičiek a mládenecký parobský tanec. 

 

Skončil sa galaprogram jubilejného 50. ročníka Horehronských dní spevu a tanca 2015 vHeľpe. Nádherný pocit však pretrváva určite v každom človeku, čo sedel v hľadisku, ale určite aj v účinkujúcich, ktorí mali k vystúpeniam skvelú atmosféru. 50. výročie malo svoju špecifickú dramaturgiu, ktorú má na svedomí Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici na čele s Máriou Palúchovou a Tatianou Salajovou. Im môžeme vyjadriť len náš obdiv, nakoľo tohtoročná Heľpa mala skutočne skvelé programy zo skvelými účinkujúcimi kolektívmi a skvelými osobnosťami fiolklórneho Slovenska. Odchytávam ešte zopár osobností, medzi ktorými je speváčka Anna Jakubíková, ktorá vás všetkých pozdravuje:

 

Zastavil som aj vedúceho FS Urpín z Banskej Bystrice. Urpín sa predstavil počas troch dní aj viac krát a tu je jeho vyznanie:

 

A napokon som si k mikrofónu pozval aj Tatianu Salajovú zo Stredoslovenského osvetového strediska, ktorá  bola aj garantkou niekoľkých programov a tu je jej krátke zhodnotenie:

 

 Čo dodať na úplný záver? No len to, že sa môžeme tešiť na ďalší ročník Horehronských dní spevu a tanca, ktorý načal už druhú polstoročnicu.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

KATKA HOLOSKOVA

Islo dievca pre vodu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV