3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Gemeri sa začali folklórne večery
V Gemeri sa začali folklórne večery

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Gemeri sa začali folklórne večery

07. 01. 2015
Rožňava, Dom tradičnej kultúry

Téma jánskych zvykov zaujala aj širšiu verejnosť nie iba folkloristov a tak návštevníci sa o nich dozvedeli niekoľko zaujímavostí. 
„Jánske tradície sa v našom regióne nezachovali až v takom rozsahu ako v iných, ale zvyky a činnosti v minulosti boli aj v gemerských obciach naozaj pozoruhodné. O nich prítomným porozprávali naši hostia a doplnili ich aj návštevníci čo výrazne obohatilo celé podujatie“, skonštatovala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
Tajomnú atmosféru svätojánskej noci navodila ľudová hudba Ondreja Hlaváča a Dana Lacková, ktorá celým programom sprevádzala. Pestrý program folklórneho súboru Haviar z Rožňavy s ľudovou hudbou O.Hlaváča bol doplnený rozhovormi o zvykoch v období letného slnovratu. Odborní pracovníci Gemerského osvetového strediska Mgr.Mária Hlaváčová etnomuzikologička ich priblížila z pohľadu našich predkov a Mgr.Juraj Lörinčík ponúkol zaujímavosti z hľadiska astronomického. Samozrejme že na tomto podujatí nemohla chýbať ani "babka bylinkárka". Pani Anna Rogosová prízvukovala význam liečivých účinkov niektorých rastlín, vysvetlila spôsob ich zberu, sušenia a skladovania. Z jej liečivých byliniek nazbieraných práve počas svätojánskej noci organizátori pripravili niekoľko druhov bylinkových čajov, o ich ochutnávku bol veľký záujem.
Do veselej a poučnej rozpravy o magickej svätojánskej noci sa zapojili aj návštevníci a podelili sa o svoje skúsenosti či poznatky súvisiace s jánskymi zvykmi i bylinkami. Folklórny večer ukončila škola tanca pod vedením FS Haviar.
„Celé podujatie sa nieslo v príjemnej, takmer rodinnej atmosfére a dobrej nálade čo ma osobne veľmi potešilo. Veríme, že všetci účastníci odchádzali spokojní a budú sa k nám radi vracať, keďže tieto folklórne večery plánujeme organizovať pravidelne každý mesiac“, na záver dodala Mgr. Helena Novotná riaditeľka GOS v Rožňave.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Trnkari Zaskov

Hore Zaskovom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV