3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Gemeri sa začali folklórne večery
V Gemeri sa začali folklórne večery

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Gemeri sa začali folklórne večery

07. 01. 2015
Rožňava, Dom tradičnej kultúry

Téma jánskych zvykov zaujala aj širšiu verejnosť nie iba folkloristov a tak návštevníci sa o nich dozvedeli niekoľko zaujímavostí. 
„Jánske tradície sa v našom regióne nezachovali až v takom rozsahu ako v iných, ale zvyky a činnosti v minulosti boli aj v gemerských obciach naozaj pozoruhodné. O nich prítomným porozprávali naši hostia a doplnili ich aj návštevníci čo výrazne obohatilo celé podujatie“, skonštatovala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
Tajomnú atmosféru svätojánskej noci navodila ľudová hudba Ondreja Hlaváča a Dana Lacková, ktorá celým programom sprevádzala. Pestrý program folklórneho súboru Haviar z Rožňavy s ľudovou hudbou O.Hlaváča bol doplnený rozhovormi o zvykoch v období letného slnovratu. Odborní pracovníci Gemerského osvetového strediska Mgr.Mária Hlaváčová etnomuzikologička ich priblížila z pohľadu našich predkov a Mgr.Juraj Lörinčík ponúkol zaujímavosti z hľadiska astronomického. Samozrejme že na tomto podujatí nemohla chýbať ani "babka bylinkárka". Pani Anna Rogosová prízvukovala význam liečivých účinkov niektorých rastlín, vysvetlila spôsob ich zberu, sušenia a skladovania. Z jej liečivých byliniek nazbieraných práve počas svätojánskej noci organizátori pripravili niekoľko druhov bylinkových čajov, o ich ochutnávku bol veľký záujem.
Do veselej a poučnej rozpravy o magickej svätojánskej noci sa zapojili aj návštevníci a podelili sa o svoje skúsenosti či poznatky súvisiace s jánskymi zvykmi i bylinkami. Folklórny večer ukončila škola tanca pod vedením FS Haviar.
„Celé podujatie sa nieslo v príjemnej, takmer rodinnej atmosfére a dobrej nálade čo ma osobne veľmi potešilo. Veríme, že všetci účastníci odchádzali spokojní a budú sa k nám radi vracať, keďže tieto folklórne večery plánujeme organizovať pravidelne každý mesiac“, na záver dodala Mgr. Helena Novotná riaditeľka GOS v Rožňave.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

ZOBOR

Katka, Katka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV