3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Východná 2015
Východná 2015

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Východná 2015

05. 07. 2015
Východná

 

Piatok

A je to tu, priatelia! Po roku sme tu opäť. Dnes pre nás začal folklórny festival vo Východnej. A keďže sme mediálny partner, tak nielen pre nás, ale aj pre Vás. Je to asi prvýkrát (nie asi ale určite) čo som prišiel na festival o 10:00. Viete ako to chodí, pripraviť štúdio, vstupky, občerstvenie, to všetko dá človeku zabrať nielen fyzicky, ale aj časovo. Hneď po príchode som si šiel pozrieť areál, o čom svedčia aj fotky na facebooku, ktoré ste mohli sledovať. Prvý program ktorý som videl začínal o 16:00 a bol to program "pri muzike" ktorý sa odohrával v gastro zóne. Hneď po ňom nasledoval workshop alebo ak chcete, učenie pre amatérov ktorí milujú to, čo sa učia. Vedúcim bol Alfred Lincke so svojou partnerkou a do tanca hrala skvelá kapela v zložení Jureš a jeho kumpáni :) Učili sme sa tance z Liptova a ako nám to išlo ste mohli vidieť na fotkách.

 

Prvý program ktorý sme pre Vás vysielali naživo bol na hlavnej scéne a niesol názov "Duša goralských predkov."  Režisérkou tohto programu bola Mirka Palanová a podarilo sa jej naozaj pekné dielo. Spojenie súborov z Liptova  a Oravy malo svoje čaro ktoré ocenili aj diváci obrovským potleskom. Myšlienka, ktorá bola odprezentovaná naozaj prívetivo zanechala vo mne príjemné pocity. Hneď po tomto programe nasledoval slávnostný ceremoniál, čiže otvorenie.

Vrcholom večera pre mňa bol program "Medzi nebom a zemou" v ktorom sa predstavil FS Železiar a celý program bol venovaný legende slovenského folklóru Vladimírovi Urbanovi. Podľa môjho subjektívneho názoru to bol vrchol celého festivalu. Keďže som behal aj na iné miesta v rámci festivalu, bližšie Vám svoje pocity povie moja kolegyňa Daniela:

 

Už úvodné melódie a kroky naznačili, že celý program sa bude niesť v duchu temperamentnosti. Vždy skvelá spevácka zložka, podporená kvalitnou muzikou, dvíhala divákov zo sedačiek. Tanečníci a tanečnice predviedli tiež svoje umenie. Výskot  mladých dievčat bolo počuť najmä pri cigánskych čapášoch šikovných tanečníkov. Obľúbená kolomyjka v tradične chladnom východniarskom počasí zahriala všetkých v hľadisku a spoločný čardáš bol tou správnou bodkou za vydareným programom. Záverečné slová vďaky patrili maestrovi Vladimírovi Urbanovi za dlhoročné vedenie a tvorbu jedinečných choreografických diel. A pán Urban, ako správny vedúci, poďakoval všetkým svojim "železiarskym deťom." Ako jediné médium sa môžeme pochváliť fotkami s ďakovnej reči maestra v zákulisí.

 

Po programe na hlavnej scéne sa diváci presunuli na malú kde na nich čakali Všetečníci. Milovníci folklóru ktorí humor berú vážne. Smiech, emócie, radosť. To všetko si odnášali diváci z tohto predstavenia. Súbežne s Všetečníkmi začal koncert Družiny v Humne. Kapela ktorá hrá worldmusic prilákala veľa fanúšikov, ale aj zvedavcov ktorí si spravili tanečnú zábavu. Jednoducho festival ako sa patrí. V gastro zóne po polnoci začal tanečný maratón a to si viete predstaviť ako to vyzeralo. Čo stánok to kapela a potom pódium na ktorom hrá ozvučená kapela. No čo Vám poviem, jednoducho masaker :D

 

SOBOTA

--------------------------------------------------------------------------

 

RENKA

Sobota ráno nás privítala pod Kriváňom slnečnými lúčmi. Tie dávajú tušiť, že dnešný deň bude letná horúčava zadarmo a pre všetkých. V každom prípade sa festivalový areál zobudil do ďalšieho dňa a ľudkovia sa pomaly presúvajú nielen k povinnostiam, ale aj k radostiam, ktoré prináša každý folklórny festival. Rozhliadame sa z hornej cesty, od "modrého domu", nádych, výdych a hor sa do festivalového víru. Pri ohnisku už sa pilne varí v niekoľkých kotloch, smaží na niekoľkých panviciach a klenovské diovky a ženy sa chystajú do parádnych mundúrov. V kroji to, predsa len, každej viac pristane. Ale rozvoniava to tu naozaj parádne! K raňajkám sme dostali bravčové cukríky a na koštovku aj zaručene domáce hriate so syrovým slimákom. Už teraz sa tešíme aj na baraní perkelt, guľáš, či pagáče, harovce a baraniu štrúdlu. Stánočky pod vežou rozkvitajú rozličným tovarom, zdravíme sa so známymi a kamarátmi. Je veru ťažké sa dostať na miesto určenia, čiže do zákulisia. Štartujeme fotoaparáty, diktafóny a frnk! rovno na prvé generálky, javiskové skúšky apod. Program je naozaj nabitý a zaujímavý. Návštevníci si aj dnes môžu vybrať, čo im hrdlo ráči. A čo sa mi naozaj páči - na svojich potulkách po areáli stretávam veľmi veľa "vykrojených" stvorení - či už majú iba vyšívané tričko, krojovú sukienku alebo čepiec či klobúk na hlave. Stajling je tu naozaj rozmanitý, nápaditý a poväčšine vkusný. Veď pozrite sa sami a aspoň cez fotografie okoštujte trocha z atmosféry dnešného dopoludnia vo Východnej: 

 

 

 

Extrémne horúci deň sa prehupol do svojej druhej polovice a všetci netrpezlivo očakávali sprievod účastníkov festivalu. Čakanie sme si mohli skrátiť ďalším bohatým programom napríklad v Humne, Etnodome alebo na Malej scéne, kde sa nám predstavili laureáti Šaffovej ostrohy, ale aj iných celoštátnych súťaží a prehliadok v oblasti folklóru. Tento program pre nás pripravili Peťo Kocák so svojim otcom, čo už samo o sebe bolo zárukou kvalitného a naozaj krásneho folklórneho zážitku. Myslím si, že aj plné lavičky a vlastne aj ostatné voľné priestranstvo pri Malej scéne vravelo za všetko. Program s názvom Z najlepších ... sme si naozaj užili.

Po jeho skončení už prichádzali prvé súbory a folklórne skupiny, ktoré sa prešli Hore dedinou v krojovanom sprievode. Priznám sa, že asi nikto z nás im tzv. nezávidel, pretože v týchto extrémnych horúčavách byť oblečený v kroji a nemať sa kde skryť pred slnkom ... Ale aj v takýchto podmienkach sa nám všetci účastníci predviedli aj na malom javisku, kde ich predstavila moderátorka Lucka Turiničová a oficiálne privítal starosta obce Východná, pán Juraj Blaško.

Následne pokračoval program v každom kúte areálu, či už to boli tanečné domy, premietanie filmov s folklórnou tematikou alebo programy na Malej scéne. Bolo naozaj z čoho vyberať. Posledným sobotným programom na Malej scéne bol program s názvom "Urodenô", ktorý moderoval náš kolega Igor Hraško a v ňom sa predatavili ocenené kolektívy Celoslovenskej prehliadky choreografií 2014, ktorá sa konala v Liptovskom Mikuláši. A tí ocenení boli FS Váh z Liptovského Mikuláša s "Tancami zo Šuňavi"vo veľkých choreografiách, FS Považan z Považskej Bystrice s "Tancami z Kostolca" v malách choreografiách a napokon aj FS Vagonár z Popradu so spracovaním židovských tancov zo Spiša, ocenený cenou divákov.

 

 

A už sme všetci netrpezlivo očakávali večerný program na Veľkej scéne. Už len podľa prvého odhadu a zbežného laického pohľadu sa mal amfiteáter zaplniť do posledného miestečka. Lístky boli vypredané a dav dychtivých divákov pred bránami amfiteátra nikoho nenechal na pochybách, že sa treba usadiť zavčasu do lavíc hľadiska, pretože bude tlačenica o miesta na sedenie. Počas prvého programu s názvom Pozdrav z Hrona sa postupne zapĺňali miesta v hľadisku. Diváci si mohli užiť scénický program z Horehronia, ktorý sme už mali možnosť vidieť pred týždňom na 50. ročníku slávností v Heľpe. Musím sa priznať, že na domácej scéne, v Heľpe, bol tento program naozaj veľmi silným zážitkom. Vo Východnej som mala naopak pocit, že mu toto javisko trocha ubralo na veľkoleposti. Ale vyjadrujem tým iba svoj vlastný názor a podľa reakcií publika usudzujem, že na úspechu mu východnianska scéna nijako neubrala.

Po Horehroncoch prišli na scénu Pozdravy spod Poľany. Najprv nás starejší na koni pozval na veselie a už sa na javisko vyhrnuli mladí aj tí skôr narodení  Detvanci , ktorých strhujúce vystúpenie bolo zároveň aj pozvánkou na 50. Ročník slávností pod Poľanou, ktoré sa konajú o týždeň v Detve. Na tomto mieste by som ešte rada citovala jedného kamaráta, ktorí počas vystúpenia tanečníkov spod Poľany, presne v momente, kedy mladých účinkujúcich doplnili na javisku aj tí skôr narodení, poznamenal: „No konečne! Tí chlapci boli dosť diétni ...“ Tí, ktorí sledovali program spolu s nami v hľadisku asi tušia, čo tým chcel povedať. Niekedy jednoducho ani vek neuberie tanečníkom a spevákom na energii, s ktorou predvedú svoju náturu, v tomto prípade podpoliansku J

Jednoducho niekedy tí mladší musia dozrieť ako víno, aby získali tú správnu patinu a iskru, ktorou potom dokonale omámia nás, divákov. Dúfam ale, že aj tá mladá nátura to nevzdá a dokonale sa vytancuje a vyspieva až k tomu dokonalému prívlastku. Budeme sa veľmi tešiť!

Našich domácich tanečníkov vystriedali účastníci zo zahraničia. Hľadisko ich vystúpenie odmenilo burácajúcim potleskom. Súbory z Argentíny, Estónska, Srbska a Turecka správne rozprúdili večernú náladu, smerujúcu k vrcholu programu na Veľkej scéne.

Program Slovensko – Rodná zem prilákal do hľadiska naozaj enormné množstvo divákov a všetci s očakávaním hľadeli na javisko. Pod taktovkou Romana Malatinca a Ľubky Meškovej boli v zákulisí pripravení účinkujúci z celého Slovenska, aby spolu s nami vzdali hold významnej osobnosti nášho folklórneho života, Martinovi Ťapákovi. Čo vám budem opisovať. To jednoducho musíte vidieť. Zimomriavky, eufória, nadšenie, slzy, dojatie a tak podobne. Od začiatku až do konca, kedy medzi nás prišiel Marek Ťapák a svojim príhovorm celé predstavenie takpovediac zaklincoval klincom zlatým. Povedal pár vetami veľa a umocnil tak zážitok z celého predstavenia. Myslím si, že tento program by mali zhliadnuť všetci Slováci, najmä tí nespokojní, večne ufrfľaní, čo stratili čo by len malý kúštik hrdosti na svoju krajinu.  Ako totiž zaznelo aj počas programu, v ukážke z filmu Neďaleko do neba :

„Ak chcete, aby niečo jestvovalo, musíte to ľúbiť, ľudia, ľúbiť ...“

 

 

Ešte počas dopoludnia sme urobili niekoľko rozhovorov s účastníkmi festivalu. Medzi nimi je aj veľa známych folkloristov, ale aj tých menej známych či nádejných budúcich. Ponúkame vám niekoľko z nich.

Roman Malatinec, ako režisér dvoch programov (piatok - Otvárací ceremoniál, sobota - Slovensko - Rodná zem):

 

Imrich Oravec, folklorista z Košíc:

 

Zuzna Chmelárová, bývalá speváčka FS Rozsutec a súčasná FS Stavbár zo Žiliny:

 

Na FF Východná 2015 sa pričli pozrieť aj celé folkloristické rodiny s priateľmi, ako rodina Renáty a Stana Talapkovcov z Martina, sprevádzaná Jozefom Murčekom:

 

 

Svoj veselý pozdrav vám posielajú aj pernikári Girgoškovci:

 

 

Deti vždy dokážu zaujať, najmä keď sú malé a oblečené v kroji. Oslovil som malú Adélku s jej otcom, či by vedala pre vás zaspievať. A zaspievala a jej ocko prezradil, odkiaľ na festival prišli:

 

 

Medzičasom sa na Malej scéne odohrával program Talenty, kde sa mohli predstaviť folklórne kolektívy i jednotlivci, ktorí sa nedostali do väčších programových celkov. Medzi nimi sme našli aj tanečnú skupinu Kumšt. Vypočujte si ukážku z ich programu a potom aj pozdrav vedúcej súboru Lucie Schmidtovej:

 

 

Ešte pred sprievodom sme sa zastavili Pri ohnisku, kde členovia občianskeho združenia Rodon a folklórneho súboru Vepor z Klenovca pripravovali tradičné klenovské jedlá. Ja som niektoré z nich okoštoval a zároveň som sa opýtal niektorých kuchárov, čo všetko si to pre návštevníkov pripravili:

 

 

Nedeľa

 

Opäť sme sa prebudili do krásneho a slnkom zaliateho rána. Cestou do areálu vo Východnej míňame krojovaných ľudí, odchádzajúcich z jedného kostola a ďalších, ktorý sa ešte len chystajú v druhom na omšu. Prichádzame do areálu, kde sa to už opäť hemží ľuďmi. Čakajú nás programy v Etnodome i na Malej scéne. Popoludní sa pôjdeme pozrieť na veľkú scénu kde ako prvý bude program zahraničných hostí a napokon festival vyvrcholí Galaprogramom s názvom "Bohatstvo krásy".

 

Prechádzajúc sa pomedzi stánky opäť stretávame neúčinkujúcich folkloristov. Rodina Mareka Brodu - Brincka:

 

Pristavili sme sa aj pri stánku Ústredia ľudovej a umeleckej výroby - regionálneho centra v Banskej Bystrici. V ňom ponúka publikácie Moninak Wokaunová:

 

A nemohli sme sa nepristaviť Pri ohnisku, kde folklórny súbor Žito z Piešťan ponúka pochutiny tradičnej kuchyne z okolia Piešťan. Trochu sme si ich vyspovedali popri ich práci:

 

 

 RENKA

Sobotňajšia noc na festivaloch vždy patrila, patrí a asi aj naveky bude patriť zábavám pri muzike, speve a aj ... však viete pri čom. Nás ale redakčná práca zahnala o čosi skôr do ticha mimo programových dozvukov, aby sme mohli spracovať nazbieraný materiál. Vďaka pomalému internetu a záplave fotografií sme však aj my zaľahli do postelí skoro až nad ránom a po nepokojnom spánku sme vstali pomerne zavčasu, aby sme k obrázkom  dopísali text. Redakčná práca nie je vždy práve „komfortná“.

Festivalový areál nás privítal začínajúcim sa hemžením, stretávali sme viac či menej unavených kamarátov a počúvali rôzne story zo sobotnej noci. Hneď po vystúpení z auta nás Peťo Kocák pobavil napríklad týmto: „Znaš co? My vichodňare še zname zabavic i bez nealka...“ ale my toto vieme už dávno, Peťo.

Naše kroky viedli z parkoviska priamo k ohnisku, kde už FS Žito z Piešťan pripravoval najlepšie kulinárske dobroty z ich domáceho regiónu. Miesilo sa cesto, pod kotlom sa prikladalo a na výdajnom stole už boli pripravené všakovaké mištičky. Pochválili sme ich, že to naozaj veľmi dobre vyzerá a dostalo sa nám odpovedi : „A to nemáme ešte nič navarené a už to dobre vyzerá!“ Nuž tak J Zdržali sme sa pri týchto veselých kopách riadnu chvíľu  a sledovali celý proces výroby čerešňových halušiek či pirohov s kozím syrom. Veru musím uznať, že v Žite majú nielen šikovné a výrečné ženy, ale aj muži sa nedajú v ničom zahanbiť. To máte možnosť posúdiť z fotografií alebo zo zvukových záznamov pri tomto článočku.

Počas celej nedele sme mali možnosť si vybrať z bohatého programu. Tak, ako aj v predchádzajúce dni. Niektoré programy v Gastrozóne, Etnodome, na Humne alebo na Malej scéne sme mohli sledovať v reprízach alebo sme si jednoducho mohli vybrať to, čo sme chceli vidieť už predtým, ale neostal nám čas. Musím povedať, že toto bol od organizátorov výborný počin. Nedeľnou novinkou bolo vystúpenie detských súborov s názvom „Dobre sme to vyhútali?“na Malej scéne. Samozrejme , že všetko a všetci smerovali svoje očakávania do amfiteátra, kde  mal v poobedňajších hodinách vypuknúť záverečný program celého festivalu. Chvíle čakanie sme mohli využiť napríklad aj v škole remesiel ÚĽUV pod vežou a priučiť sa maľbe na sklo, hrnčiarstvu, rezbárstvu a pod. Tiež sme mali poslednú možnosť na nákupy – medzi remeselníkmi bolo z čoho vyberať! A nielen oči sa mohli popásť na kráse tradičných výrobkov. Toľko som sa zarozprávala s niektorými majstrami, že mi nakoniec na nákupy darčekov takmer neostal čas. Utešil ma fakt, že leto iba začína a príležitostí na stretnutie budeme mať ešte veľakrát.

 Galaprogramu pripravil  primeranú atmosféru program zahraničných hostí. Aj v tej veľkej horúčave, ktorá panovala pod Kriváňom vo Východnej, nás ešte viac rozohrial temperament niektorých účinkujúcich . Naplno sme si ho vychutnali. Hľadisko nebolo zaplnené do posledného miesta, ako sme boli zvyknutí na niektorých predchádzajúcich ročníkoch, ale dá sa to pochopiť. Páľava bola naozaj enormná a niektorí ľudia si už odnášali na svojej koži výrazné slnečné značky z predchádzajúceho dňa. Dokonca počas dopoludnia a aj v priebehu samotného programu mali zdravotníci prácu pri kolapsoch z tepla. Pitný režim – a teraz myslím naozaj pitný režim, nie ten v prenesenom zmysle slova – je v takýchto dňoch naozaj veľmi dôležitý a nemali by sme naň zabúdať. Mohlo by sa nám to vypomstiť. V záverečnom programe celého festivalu sme sa na javisku preniesli naprieč tanečnou a spevnou krásou  celého Slovenska. Myslím, že každý si v Bohatstve krásy  našiel to, čo mu rezonovalo najviac. Pre mňa osobne bolo najsilnejším zážitkom vystúpenie 82-ročnej Márie Brdárskej – Janošky. Jej tak krásny a typický hlas nás na jednej strane oblažil a na strane druhej nám nesmelo pripomenul, že všetko v živote má svoj rub aj líc, aj život sám. Cez to všetko veríme, že tetu Brdársku ešte budeme počuť spievať pri rôznych príležitostiach.

Festival vo Východnej skončil. Javisko spustlo, šatne sa vyprázdnili, areál osirel. Počas leta sa sem však môžete vrátiť aj pri príležitosti iných podujatí, napríklad sa deti môžu priučiť ľudovému tancu v Krpčekove a dospelí v Tancovaniu pod Kriváňom. Nemenej zaujímavý bude iste aj Babafest a iné akcie.

Naše kroky teraz povedú na výročné slávnosti pod Poľanou. Pridajte sa k nám buď osobne alebo aspoň virtuálne. Nech sa páči

.   

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk CAKLOV

Kec ja isol pres les kalinovi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV