3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórne slávnosti Podhorie 2015
Folklórne slávnosti Podhorie 2015

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Folklórne slávnosti Podhorie 2015

02. 07. 2015
Podhorie, V areáli amfiteátra

27.6.2015. Podhorie

Že aj malá dedina dokáže veľké veci, svedčia aj Folklórne slávnosti v Podhorí pri Banskej Štiavnici. Dedinka, ktorá má iba toľko obyvateľov ako rok dní usporiadala v poslednú júnovú sobotu 27.júna 2015 veľkolepé slávnosti folklóru s celodenným programom. V areáli amfiteátra dopoludnia ponúkli záujemcom vystúpenie detských folklórnych súborov, súťaž o guláš majstra, jarmok remesiel, expozíciu bábok, gazdovský dvor, detské abstrakcie, ľudové múzeum a ďalšie. Expozícia ľudového múzea je síce malá, ale bohatá na tradície. Ponúkla nám obraz niekdajšieho bývania so zariadením a doplnkami domácnosti, ale aj časti odevov, ako sú vyšívané ručníky a čepce a aj stolovanie dávnejších čias. Už samotný pohľad na časť obce Žakýľ je pozoruhodný. Obec umiestnená v kopcovitom teréne, kde rovná plocha je vari len na ihrisku nútila obyvateľov riešiť bývanie adekvátne tomuto fenoménu. Domy na kopci či v dolinke, pivnice vykopané do terénu a prístupné rovno z ulice tak ľahko nenájdete.

  Prišli sme na hlavný, popoludňajší program slávností, v ktorom sa predstavili súbory dospelých a ktorý bol vlastne aj vyvrcholením celého podujatia. Slávnostne ho otvorila starostka obce Ing. Danka Lóžiová, ktorá privítala prítomných účinkujúcich aj návštevníkov. Potom už Adam Mikuláši v sólovom speve krásnym hlasom a prejavom naštartoval program, kde sa prezentovali zúčastnené súbory. FSk Hrachovinka zo Senohradu prišla so žatevným vencom a žatevnými zvykmi v ich obci. Odovzdali veniec gazdovi a spevom a tancom ukončili žatvu. FS Sitňan zaujal hrou na fujare a na heligónke a FSk Rozmarím z Pliešoviec tancom a spevom v krásnom kroji ponúkol obraz svojej dediny. OZ Duša fujary je združenie štyroch fujaristov, vlastne troch fujaristov a jednej fujaristky, ktorí ponúkli precítené tóny fujary so spevom podpolianskych piesní. A ako hosťa si prizvali vynikajúceho  fujaristu pána Homoľu. Boli to prekrásne hlasy spevákov za doprovodu precítených zvukov fujár. Zo Šášovského Podhradia prišla spevácka skupina Šášov, ktorá vznikla iba pred rokom a má snahu oživiť folklór vo svojej dedine. Ako hosť slávností tu bol FS Poľana Zvolen, ktorý rozihral žilky návštevníkov hotovým uragánom tancov tanečníkov  a piesní spevákov z rôznych kútov Slovenska. Dominovali však tance z Podpoľania  v detvianskom kroji, v ktorých sa tanečníci vyšantili, radosť bolo pozerať. FS Hron zo Žiaru nad Hronom prišli s programom „Dolnoždánski pltiari“, niekdajšie tradičné remeslo drevorubačov, potom členovia OZ Duša fujary rozozvučali tónmi svojich nástrojov pódium, a na pódiu sa predstavili členovia domáceho FS Podhorčan s piesňami svojho regiónu. Členovia FS Hron sa po nich ukázali s programom z ďalších oblastí, z Myjavy, Podpoľania a Tekova, zaspievali speváčky zo Šášovského Podhradia a záver slávností patril domácemu FS Podhorie s kategóriami účinkujúcich od detí po dospelých s programom „Klenotnica“. Pódium ožilo farbami krásnych krojov Podhradia, ženy a dievčence v bohato vyšívaných odevoch, chlapci a muži v bielych širokých gatiach, krásnych vyšívaných zásterách a košeliach. Mohli sme závidieť domácim túto ich krásu, ktorú si uchovávajú a udržiavajú, aby sa zachovala aj pre budúce generácie.

Bola to krásna bodka za slávnosťami folklóru v Podhradí 2015. Nad amfiteátrom sa zatmilo, aj pár kvapiek padlo, ale počasie vydržalo. Poďakovaním divákom, účinkujúcim a sponzorom sa slávnosti skončili a my sa tešíme už na ďalší ročník na budúci rok.

Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Chudobovcov

Z gury jadz

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV