3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  43. spišské folklórne slávnosti
43. spišské folklórne slávnosti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

43. spišské folklórne slávnosti

02. 07. 2015
Spišské Podhradie, Spišský salaš

Obloha zahalená do sivej farby pozývala návštevníkov na Spišský salaš, kde sa konali 43. spišské folklórne slávnosti. Aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu ich prišlo veľmi veľa.

Organizátori už 43. ročníka pripravili návštevníkom zaujímavý program, ktorý začínal verbovačkami a pokračoval plnohodnotným programom.

Počas folklórneho víkendu sa predstavilo viac ako 800 účinkujúcich a bolo uvedených 10 scénických a 9 mimoscénických programov, informovala riaditeľka Spišského osvetového strediska (SOS) Mgr. Vladimíra Barbuščáková.

Sobota začala programom Vitajce, v ktorého úvode slávnostne festival otvorila riaditeľka festivalu a SOS Mgr. Vladimíra Barbuščáková a MVDr. Michal Kapusta, primátor mesta Spišské Podhradie. Okrem nich privítali návštevníkov SFS aj hostia z družobných miest Mesta Spišské Podhradie - predseda mestskej rady v poľskom meste Ogrodzieniec – Zygmut Podsadlo, predseda mestskej rady Aleksander Jurek z Glogowa Malopoľského. Čestným hosťom bola aj primátorka mesta Vrbové Dott. Mgr. Ema Maggiová.

Program Vitajce pokračoval vystúpením jubilujúcich folklórnych skupín, víťazov folklórnych súťaží z regiónu a kraja. Folklór putoval vláčikom obsadený deťmi z folklórnych súborov cestou-necestou po spišských obciach so zástavkami v Margecanoch, Kluknave, Nižných Repašoch a Poráči.

Novinkou bolo zaradenie krajskej súťažnej prehliadky „Nositelia tradícií“, na ktorej sa predstavilo 10 folklórnych skupín z Abova, Gemera, Zemplína a Spiša, informovala riaditeľka SOS. Aby tanca nebolo málo, pokračovalo sa interaktívnou školou tanca s divákmi pod vedením Jakuba Filipka. Pozornosť divákov sa upriamila na príbeh zakázanej lásky v podaní FS Vranovčan s názvom „Čierno-Biely Svet“.

Záver sobotňajšieho večera patril Jánskym ohňom, kde si diváci zaspievali spoločne so

speváckou skupinou Fiala zo Spišskej Novej Vsi a FSk Javorina z Torysiek. Okolo vatry sa vytvoril veľký kruh s koordinovanou tanečnou zábavou, ktorým do taktu hrala ĽH Šimona Hanzelyho, uviedla riaditeľka Mgr. Vladimíra Barbuščáková.

Nedeľa nemôže začať inak, ako slávnostnou svätou omšou vo farskom kostole za účasti členov folklórnych skupín.

Program začal veselo a to vystúpením FS Podpoľanec z Detvy – Krása pod Poľanou zrodená, ktorý svojím programom očarili nejedného diváka.

Galaprogram predstavil život od detstva a mladosti až po starobu a znovuzrodenie.

Vystúpili jubilujúce FSk (Domkova Olcnava, Kalina Kolinovce, Jalinka Olšavica) a FS Levočan, Čačina, Čačinare a Krompašan.

„Ulejte kapurkovú“, takto sa končili slávnosti v podaní  ĽH Muzičky z Bratislavy, ktorá vo svojom programe „Kapurková“ navštívila všetky oblasti od Zemplína až po Horehronie a vyžiadala si niekoľko opakovačiek s vyslúženým standing ovation.

Aj sprievodné programy mali silné zastúpenie. Počas obidvoch dní na malej scéne prebiehali školičky tanca, vystupoval DFS Dreveník a na deti čakal detský tvorivý svet „Pre najmenších do rozprávky“. Open-air umenie sa predstavilo v podobe historických fotografií obcí regiónu Spiša a Fajnej Folklórnej Fotky.

V areáli Spišského salaša bolo tento rok viac fotografov, ktorí mali zachytiť krojové prvky a variácie v rámci vyhlásenej súťaže, ktorej organizátorom je Spišské osvetové stredisko, spresnila Mgr. Vladimíra Barbuščáková.

V 18 stánkoch sa predstavili remeselníci so svojou ľudovou tvorbou, ukážkami výroby

a predajom. Návštevníci, ktorí sú vyznávačmi dobrej kuchyne, určite nevynechali ochutnávkou tradičnej gastronómie spišského regiónu.

Tradície ľudovej kultúry opustili pre tento rok priestory Spišského salaša a my veríme,

že každý kto ich nechal preniknúť svojím srdcom, odišiel s pocitom šťastia a radosti.

 

Zdroj: Mgr. Vladimíra Barbuščáková, riaditeľka Spišského osvetového strediska

www.osvetasnv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

Vysoka jedlicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV