3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Bol raz jeden festival v šírom poli aradáčskom ...
Bol raz jeden festival v šírom poli aradáčskom ...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Bol raz jeden festival v šírom poli aradáčskom ...

24. 07. 2015

 

Bol raz jeden festival v šírom poli aradáčskom...

Aj takto by mohlo začať rozprávanie o našej ceste na jeden nezvyčajný festival, konajúci sa u našich krajanov vo Vojvodine.  Už po ôsmy krát  tu mali návštevníci možnosť načrieť do klenotnice zvykov a obyčají našich predkov tak, ako si ich priniesli Slováci pred stáročiami sem, na Dolnú zem. Pretože Slováci žijúci v Aradáči si aj týmto spôsobom pripomínajú a udržiavajú svoje tradície.

Že ste o Aradáči ešte nepočuli? Nuž Aradáč leží na brehu rieky Tisa, neďaleko mesta Zreňanin a je to najstaršia slovenská dedina vo vojvodinskom Banáte. Slováci sa sem prisťahovali v roku 1786 a v dnešnej dobe ich tu z približného počtu obyvateľov 3335 žije  okolo 1164 (podľa sčítania ľudu v roku 2012). Sú najviac evanjelického vierovyzvania a deti majú možnosť študovať v slovenskom jazyku na Základnej škole Bratstvo. Aradáčania sa radi vo voľných chvíľach združujú v Kultúrnom centre Aradáč, v Miestnom odbore Matice slovenskej, v spolku Harmónia či v spolku Ruža. Okrem toho tu funguje mnoho ďalších združení a spolkov (vinohradnícky, poľovnícky, atď.). Všetci spoločne sa potom podieľajú na organizovaní rôznych kultúrnych podujatí, medzi ktoré patrí aj spomínaný festival zvykov a obyčají. Okrem domácich súborov sa na ňom zúčastňujú aj hostia zo zahraničia. V tomto roku sa na aradáčskom javisku predstavil Sálašan z Nadlaku (Rumunsko) a naše združenie Podobenka z Vajnôr pri Bratislave.

Predpoveď počasia nás nenechala na pochybách, že sa počas troch dní v Aradáči riadne zapotíme. Už pri nakladaní krojov, batožín a krabíc plných materiálu sme naše cestovné tričká zmáčali potom. Čakala nás dlhá cesta naprieč celým Maďarskom, na hraniciach so Srbskom sme si užili cvrlikanie cvrčkov presne na rozmedzí svetla a tmy a potom už len hodinka jazdy nočnou Vojvodinou do cieľa určenia – do Aradáča, kde nás už čakali naši priatelia. Vrúcne privítanie, prípitok, organizačné pokyny a už sme sa rozchádzali do našich nových domovov, k „našim“ rodinám. Unavení po horúcej ceste sme si najprv mysleli, že sa uložíme k spánku, ale opak bol pravdou. Čakalo nás zopár príjemných hodín strávených v rozhovoroch s domácimi. Zvedavosť zvíťazila nad únavou.

Sobotné dopoludnie strávila väčšina účastníkov zájazdu výletom do okresného mesta Zreňanin, kde si mali možnosť pozrieť pamiatky, architektúru a nadviazať prvé priateľské kontakty s ďalšími súbormi. Po obede sme sa neplánovane stretli na miestnom kúpalisku na brehu rieky Tisa, kde sme sa aspoň málinko osviežili v horúcom letnom dni. Úpek bol naozaj veľký. Všetci sme sa už duševne pripravovali na večerný koncert, kde napríklad aj „Podobenkári“ predviedli veseué pjesňički z Vajnôr a Igor Hraško zadúchal na fujare, ústnej harmonike či píšťalke dvojačke a Nadlačania predviedli svoje tanečné umenie. Po tomto predstavení pokračovala ľudová zábava až do rána.

Nedeľné ráno dávalo aspoň akú takú nádej, že by mohol byť chladnejší deň. Čoskoro sme však zistili, že už tak prepotené kroje budú ešte prepotenejšie. To nám však nezabránilo v tom, aby sme si posledný deň v Aradáči užili naplno. Dopoludnie sme venovali našim domácim a po slávnostnom obede sme sa už pripravovali na Galaprogram, ktorému predchádzalo otvorenie niekoľkých zaujímavých výstav (napr. 150 rokov slovenskej tlače, výstava 60 rokov insitného umenia v Kovačici, výstava ručných prác ženského spolku a pod.) a tradičný krojovaný sprievod dedinou. Medzi tým všetkým sme už chystali aj náš podobenkársky kútik – výstavu rôznych vajnorských artefaktov, našich ručných prác a stolík s tradičnými vajnorskými dobrotami. Bolo na čo sa pozerať nielen u nás, ale aj u žien z miestneho spolku Ruža alebo u remeselníkov zo spolku Harmónia. U detí mali asi najväčší úspech vajnorské kraslice, ktoré si mohli aj na mieste vyrobiť a u žien zasa „zabodovalo“ najmä paličkovanie. Po miernom okúňaní  pomizli aj naše kouáčki, osúchi, pagáče a ubudlo cosik aj z vajnorského vínka, ktoré sme priviezli na koštovku. A v Galaprograme  sme  predviedli čepčenie nevesty, kde nám ako nevesta a ženích „poslúžil“ miestny mladý pár, ktorému vajnorský kroj naozaj veľmi pristal. Okrem nás vystúpili aj ochotníci z Dobanoviec, Bieleho Blata, Boľoviec, Kysáča, Šídu, Zreňaninu, Jánošíku a Nového Sadu. Samozrejme, že nechýbali domáce Govličky a FS Mladosť z Aradáča. Veselo bolo počas celého odpoludnia až do neskorej noci, kedy celé podujatie zavŕšila miestna zábava pri muzike. My sme sa už museli ale chystať na cestu domov, na Slovensko ...

Festival skončil. Priniesol nám nové a nečakané zážitky, nadviazali sme nové priateľstvá a v našich spomienkach navždy ostane aj toto jedinečné miesto. Miesto, ktoré poznáte podľa množstva bocianov, ktoré sa do dediny vracajú každú jar a nielen svojim klepotaním dodávajú Aradáču svojské čaro. Je to miesto, kde si Slováci stavajú zeleno – žlté kachličkové domy a kde majú naozajstnú raritu – Aradáčske meškárke, teda ženský heligónkový orchester, naozaj jedinečný. Je to miesto, kde bývajú hrdí Slováci, ktorí ešte dodnes vyslovujú najmäkšie „ť“, pestujú dobré vína a vedia svojich hostí tak uhostiť, že sa tí cítia ako králi.

 Je to miesto, na ktoré sa vždy budeme radi vracať.

P.S ... ja sa do Aradáča naozaj musím vrátiť, pretože sa kvôli nášmu mlsnému Janíkovi musím naučiť pripravovať "to guľaté sladké a chrumkavé" = herovke. Okrem toho som vôbec nestihla poobzerať aradáčske kroje, zdokumentovať ich fotograficky a čo je najhoršie - nestihla som si kroj vyskúšať a pekne sa v ňom vymaľúvať...

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Helena Záhradníková

Vojana - Jánske piesne z Kysúc

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV