3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dražovce slávili sviatok nového chleba
Dražovce slávili sviatok nového chleba

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Dražovce slávili sviatok nového chleba

04. 08. 2015
Nitra, Dražovce

Vôňa chleba, krásne upečená kôrka, zvuk krájania alebo lámania chleba, to všetko v nás vyvoláva krásne spomienky na detstvo. To, ako mamka prežehnala chlieb a odkrojila prvý krajec, to bola tá najkrajšia hudba, ktorá zaznela pri stole. To je úryvok z článku mojej manželky z knihy Recepty nitrianskych starých mám, ktorý zaznel na slávnosti sviatku nového chleba v Kultúrnom dome v Nitre-Dražovciach, ktorá sa uskutočnila v nedeľu 2.augusta 2015. Slávnosť  ponúkala aj prehliadku dražovského kostolíka, ako aj záhradkársky a dražovský domček s expozíciou starých tradícií. Slávnosť, poriadaná ako súčasť nitrianskeho kultúrneho leta aj ako matičný deň.

  Koniec žatvy je za nami, obilie pozberané a pod strechou a vtedy príde ten posledný výdych hospodára a oddych po namáhavej práci na poli. A že bola úroda dobrá, svedčí spokojnosť hospodárov a pestovateľov obilia. Z novej múky je treba ochutnať aj čerstvý chlieb. Taká je tradícia, také sú zvyky. A tie zvyky a tradície sme si pripomenuli na dnešnej slávnosti chleba v podaní zúčastnených folklórnych a speváckych skupín v dražovskom kultúrnom dome. Prvá prišla folklórna skupina Tradícia, žnice a ženci prichádzajú z roboty na dvor gazdovi, v náručí za hrsť klasov, ktoré pozbierali po kosbe. Za nimi žatevný veniec na vidliach zavesený, spevom sprevádzaný, žnice s kandličkami (kanvičkami) na obed, aby gazdovi odovzdali žatevný veniec, na znak žatvy skončenia. Predseda družstva prijal veniec a fľašou domácej sa žencom odvďačil. Žnice ho za to v kolese povykrúcali a mohla začať zábava, zaslúžený to oddych po ťažkej práci. Aj drevákový tanec býval kedysi v Dražovciach na zábavách po žatve a tak nesmel chýbať ani dnes. Sviatok nového chleba nám moderátorka podujatia Ing. Miroslava Zaujcová pripomenula ďalšími slovami na chválu chleba z knihy Receptov nitrianskych starých mám. Chlebík je naozaj naším každodenným jedlom, jedine chlieb sa z potravín nepreje. Aj hostia sa vítali chlebom a soľou, chlieb a jeho vôňa nás sprevádzajú celý život. Má čestné miesto na stole, prikrytý čistou utierkou a otočený odkrojenou časťou od dvier, aby nám „neutiekol“, nechýbal. Pred krájaním ho gazdiná vždy prežehnala. Vždy bol vo veľkej úcte.

  Na chválu chleba zaspievali piesne spevácke skupiny GERECSE z Maďarska ako zahraničný hosť a spevácka skupina NEVÄDZA z Nitry. Po nich sa predstavila folklórna skupina Močenčanka z Močenka so svojím žatevným pásmom. Švárne dievky – žnice priniesli žatevný veniec gazdovi a oni za to dostali odmenu. Koniec žatvy sa nezaobišiel ani tu bez zábavy, veď radosť z urobenej práce bolo treba prejaviť. Spevy a tance patrili k tomu. A keď v tanci zatancoval najmenší (a vari aj najstarší) člen skupiny sečkársky tanec, zožal veľký úspech u obecenstva. Žatva v podaní Močenčanov bol oduševneným a nadšeným obrazom slávnosti, na ktorej sa prezentovali žatevné a dožinkové zvyky, ľudové piesne a tance. 

  Vážme si chlieb , pretože je súčasťou nášho života aj našej minulosti. Zaslúži si to. Na chlieb sa ťažko robilo, každý deň oň prosíme a zároveň zaň ďakujeme.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Fs Ekonom

Krucena

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV