3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jánošíkov dukát 2015
Jánošíkov dukát 2015

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Jánošíkov dukát 2015

09. 08. 2015
Valašské múzeum v prírode

PIATOK:

Ahojte folklórna rodina. Je tu ďalší festival na ktorý sme sa vypravili spoločne s Peťom Prokopom, ktorý pre Vás vysielal celú Východnú aj Detvu. Tento fetival je pre mňa niečo výnimočné a srdcu blízke. Prvýkrát som sa tu ocitol pred 7 rokmi a to spoločne s vtedajším predsedom projektu Jožkom Halcinom a nestarnúcim riaditeľom Marošom Lištiakom.

Ale vráťme sa k téme. Tento festival je festivalom extrémov. Zažil som tu krupobitie, záplavu, zimu a tento rok extrémne teploty, ktoré zažívame na celom Slovensku. Príchod som si naplánoval na 14:00, aby sme stíhli vybaliť techniku a ubytovať sa. Musím povedať, že organizačne je tento festival zvladnutý dokonale. Rýchlosť a jednoduchosť vybavovania vecí ako aj presne naskladaný scénar ktorý sa dodržiava.... Nuž roky skúseností ktoré organizátori tomuto vestivalu venovali sú citelné.

Naše prvé kroky po ubytovaní smerovali do krčmy. Samozrejme z čisto profesionálneho hľadiska, aby sme overili teplotu,cenu,kvalitu piva a mohli doma povedať, že bratia Česi to robia tak dobre ako my. Technika bola pripravená, pivko načapované, jedlo zjedené a my sme čakali na úvodné znelky festivalu. Ako sa rozozvučali prvé tóny, Peter hneď preberal vysielanie zo štúdia a vy ste naživo mohli počuť program, ktorý stál za to. "Humorná truhlica" ako bol tento program nazvaný, dvíhal ľudí zo stoličiek. Bruchá si chytali, pot tiekol po tvári z toľkého rehotu (alebo možno toho tepla) O túto atmosféru sa postarali folkorne súbory KARPATY, VEPOR, VRŠATEC, POLENO a mužská spevácka skupina SUCHE KARKI. Samozrejme overená dvojica moderátorov Tomáš Gross a Martin Kopor nenechala svojej povesti nič dlžné. Ich prepoviedky a vtipy boli naozaj čerešničkou na torte a boli také dobré, že behom dnešného dňa Vám záznam priložíme k článku.

A teraz už bežím na sprievod lebo ako sa pozerám zasa meškám... Ospravedlňujem sa za prípadné chyby, ale hneď po sprievode budú opravené :D

FOTKY PIATOK

 

SOBOTA:

Ráno som sa zobudil. Veď viete ako to chodí po folklórnej noci. Slnečné lúče a tá teplota mi zazvonili už o 8:00. Ako som rozlepil oči, pozerám, že notebook otvorený a fotky nenahodené. Sadol som si za notebook a začal som premazávať fotky. Veď čo, 900 fotiek musí byť rýchlovka. Ako som to premazával, čas plynul a zrazu bolo už 9:30. Nahodil som fotky, napísal prvé dojmy z piatku a bežal som na námestie kde sa začínal  prvý program s názvom „ Roztancované námestie“ . Pestrosť krojov a úsmevy tanečníkov mi hneď zodvihli náladu a ja som bol plný energie, aby som Vám nafotil čo najlepšie zábery. Sprievod obcou sa pohol a ja s ním.

Dorazili sme do skanzenu a tam prebiehali živé pozvánky na programy. Musím opäť pochváliť organizátorov, lebo to ako dokážu vybrať účinkujúcich je jednoducho dar. Každý jeden program mal spád, dynamiku a v sebe niečo, čo sa ťažko popisuje. Programy sme Vám vysielali naživo a určite vrcholom tohto festivalu bol večerný program.  Teploty tento rok dosahujú rekordy na všetkých festivaloch a platí to aj tu.

Tanečníci dostávajú naozaj zabrať, pretože neraz denne odtancujú tri či štyri vystúpenia. Tak ako som už písal, vrcholom večera bol program „Raz tak, raz inak“. Folklórne súbory podali naozaj krásny výkon a atmosféra tu v tomto komornom amfiteátri  bola nezabudnuteľná. Moje odporúčanie je, že už teraz si značne do kalendára budúci ročník. Východná je veľkolepá, Detva krásna a srdcu blízka, ale toto je niečo jedinečné. Slovenský festival v Českej republike kde po jednom večery každý každého pozná a je jedno či ste súborista alebo len divák.

Po tanečnom programe začal program zábavný. XV.ročník majstrovstiev Valašského kráľovstva v mútení masla a súťaž „Od buka do buka“ kde sa nám ukázali Jánošikovia z Čiech, Moravy, Slovenska a celého sveta. Súťaže v mútení sa zúčastnilo päť družstiev (Francúzsko, 2x Maďarsko, Srbsko a Slovensko)Zvíťazili ženy zo Srbska ktoré namútili cez 6kg masla z 5litrov smotany. Súbežne medzi sebou bojovali aj Jánošíci. Desať chlapov súťažilo v piatich disciplínach.


1 – kto prvý skonzumuje chleba natretý bryndzou a cibuľou
2 – kto prvý vypije cez slamku 3dcl žinčice
3 – kto prvý praskne balón nafúkaním
4 – kto najrýchlejšie vypije 15 poldecákov vody (ale v jednom bola borovička)
5 – kto predá najviac tombolových lístkov za 2 minúty

Moderátormi programu bol riaditeľ festivalu Vlastimil Fabišík a on bol zároveň aj hlavný rozhodca a o vtipné situácie a komunikáciu so súťažiacimi mal na starosti Martin Kopor.

Po programe sa osadenstvo festivalu pobralo ku stánkom kde bola zábava do hlbokej noci. Musím povedať, že tento večer bol pre mňa perfektný a verím, že pre každého kto nasával tú atmosféru. Človek niekedy pocíti také teplo pri srdiečku a vráti sa v čase, keď aj on bol tanečník. Veľká vďaka za to patrí FS Karpaty z Bratislavy s ktorými sme prespievali celú noc a dákym spôsobom som sa ocitol u nich na ubytovaní (20km inde ako som býval ja). Nuž aj o tom sú folklórne priateľstvá a preto budem vždy vyhlasovať : „Folklóristi sme všetci jedna rodina

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Bukovinka

Cez Bravaco mutna voda pretekava; Prala som ja; Ani sa ma netykaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV