3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rozhýb kosti - tanečný tábor vo Východnej
Rozhýb kosti - tanečný tábor vo Východnej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Rozhýb kosti - tanečný tábor vo Východnej

14. 08. 2015
Východná, Amfiteáter

   Po víkende strávenom na festivale Jánošíkov dukát, moje kroky, alebo skôr kolesá viedli na ďalšiu zaujímavú akciu. Tanečný tábor "ROZHÝB KOSTI." Poviem Vám, že som sa aj celkom potešil. Celé Slovensko sa potí v horúčavách a predsa len, Tatry sú Tatry a tam musí byť zima. Vyrážal som z Martina kde bolo príjemných 36 stupňov. Hneď ako som prekročil Liptovský Mikuláš začalo pršať, zatiahlo sa a teplomer na aute ukazoval príjemných 21 stupňov.zima na Liptove Bohužiaľ moje nadšenie trvalo len krátko a po dorazení na miesto ma opäť čakala tridsiatka.  Keď som bol tento rok na Východnej, tak mi Vlado Michalko spolu s Mirko Sakáčom začali s nadšením rozprávať o projekte ktorý pripravujú. Malo ísť o tanečný tábor. Na tom som sa pousmial a povedal, že oni už niečo takéto vytvorili a to tábor Tancovanie pod Kriváňom. Nechal som ich nech sa vyrozprávajú a nakoniec som pochopil, že oni tvoria niečo iné, nové, veľké. My ako Dobrá Východná sme rozmýšľali ako vytvoriť niečo nové, iné. Tancovanie pod Kriváňom je fajn všetko beží. Fredo dostal nápad, že poďme robiť Szászcsávás, že veľa ľudí zo Slovenska chodí do Komanda. No tak sme ich zavolali a máme tu originál lektorov z Bukurešti a aj originál kapelu Szászcsávás. Ja som vymyslel názov Rozhýb kosti a tak sme to nastavili, že poďte si rozhýbať kosti s cigánskou kapelou.

Hneď ako som prišiel do areálu a odparkoval auto pri modrom domčeku, zo všetkých strán sa na mňa začala valiť muzika. Na hlavom pódiu bašavel, na malom pódiu huslisti a v Humne kapela a kopec tanečníkov. Vybral som sa ja teda pekne poporiadku smerom nadol. Na hlavnom pódiu trénovali začiatočníci. Pekne krok za krokom, dáke tie čapáše, ženy otočky a pohupy a tréning mal hlavu i pätu. Na malom pódiu zasa vyhrávali huslisti. Prišiel som bližšie a to Michal Noga trénoval tých, ktorí si chceli zdokonaliť svoje znalosti alebo sa čo to naučiť o rumunských/ rómskych piesňach. Najveselšie, najteplejšie, najhlučnejšie, najzapotenejšie to bolo v Humne. Príchodom dnu ma ovalila pozitívna atmosféra, ktorá priam vyžarovala od všetkých. Vonku tak teplo, že sa mi foťák roztápal a tí "blázni" (mysli milovníci folklóru) tam tancovali ako keby to bolo posledný krát. Juj nechýbalo veľa a skoro som sa pridal. Akurát sa učili niečo rumunské :o) . lektori

Lektori vyučovali v maďarskom jazyku, ale nechýbal preklad. Denne sa tancuje 6 hodín. Tábor začal od stredy a končí v nedeľu a okrem tancov sú pre návštevníkov pripravené aj rôzne sprievodné programy. Napríklad súťaž v zapletaní vrkoča. Pred mojím odchodom som sa ešte Vlada opýtal, aké sú ich plány do budúcnosti. Už máme takú myšlienku, že Rozhýb kosti by sa budúci rok stal festivalom tanečných domov. Čiže určite okrem toho, že budúci rok tu bude Szászcsávás bude tu aj Muzička s ktorou už sme dohodnutí a takisto ďalších tanečných pedagógov. Budú tu rôzne stany kde sa budú učiť goralské tance, cigánske, naše slovenské a možno aj maďarské. V každom prípade to bude pestrejšie a zaujímavejšie. Taká zaujímavosť pre mnohých ktorí majú deti a nevedia kde ich dať behom workshopov, bude tu prípravne Krpčekovo kde budú animátori a o vaše ratolesti sa budú starať. 


Po tomto rozhovore som sa rozlúčil a moje cesty smerovali domov. Aj keď škoda, lebo tá priateľská atmosféra ktorá tam bola a určite je aj naďalej (tábor beží do nedele tak ich choďte pozrieť) má držala prilepeného. Včera som zmeškal táborák, ale verím, že si túto skvelú akciu pripomeniem aj budúci rok. ďakujem chlapcom za pohostenie a tanečníkom veľa síl a chuti do tancovania.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV