3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tekov tancoval a spieval
Tekov tancoval a spieval

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tekov tancoval a spieval

18. 08. 2015
Starý Tekov, Amfiteáter

  Starý Tekov v polovici augusta 2015 zorganizoval už 24. ročník tekovských folklórnych slávností Tekov tancuje a spieva s podtitulom a náplňou Tekovskie oberačky.

  Gazdiná nabalí do batoha poživeň, sadne na bicykel a ide do viníc. Gazda si vyumýva sudy a tunky, aby na oberačky bolo všetko pripravené, nič nenecháva na náhodu. A k tomu všetkému samozrejme patrí aj čosi na pohladenie žalúdka, veď oberačom hrozna treba ponúknuť. V takomto duchu sa niesol galaprogram slávností Tekova, veď čo môže viac potešiť srdce gazdu či vinohradníka ako dobrá úroda a jej zber. Oberačky sa nezaobídu bez spevu a tanca a tak sa spievalo o víne a vinohradoch, tancovalo sa a koštovalo, ale aj veselé a úsmevné historky sa spomínali. Všeličo sa dá zažiť pri oberačkách, keď sa veľa koštuje. Príbehy, piesne a tance, to všetko sprevádzalo galaprogram slávností.

  Mužská spevácka skupina Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec boli akýmisi nositeľmi veselých pesničiek z viníc. DFS Tekovanček nám ukázal šantivé detské hry a naháňačky, aké sme sa kedysi hrávali na lúkach pri Hrone, ale aj pesničky dievčeniec doprevádzaných vlastnou ľudovou hudbou. Nemohol chýbať ani Cirkevný spevácky zbor zo Starého Tekova, ktorý reprezentuje oblasť chrámovej hudby a pôsobí noblesne a vážne. Zato členovia FS Tekovan to roztočili, roztancovali celé pódium a veru bolo čo pozerať. Tanečníčky i tanečníci  cifrovali nožičkami, ukladali krokové variácie,  aj keď už neboli najmladší. FS Geľovianka zo Sebechlieb sa ukázala v krásnych krojoch s piesňami a tancami, zvukmi heligónky sprevádzaná, aby zavŕšila oberačky a ich oslavu. Nuž teda – na zdravie, zdvihol pohár vína moderátor, aby ukončil domácu časť tekovských slávností o oberačkách. Potom bolo už len spoločné ukončenie tejto časti programu spevom a tancom za účasti všetkých zúčastnených.

  Galaprogram tekovských slávností obohatil hosť programu Čarovné ostrohy, tanečná umelecká skupina programom s názvom Rockom krokom alebo folklór na tvrdo. Tanečníci s úžasne živým a temperamentným výkonom v detvianskom tanci, fľaškovom tanci a iných variantoch tak, ako to majú v názve programu. Výkony a tempo tanečných variácií boli takmer nad ľudské možnosti, zaslúžene ocenené potleskom obecenstva. Tanečnú zložku sprevádzala hudobná skupina, ktorá narušila dojem z tohto vystúpenia nepríjemným až neúnosným ladením mikrofónov na nástrojoch so zvukovou technikou, vyúsťujúce až do teatrálneho prejavu. A naviac, neadekvátny odev muzikantov, nevhodný na takéto podujatie a vystúpenie. Boli sme zvyknutí že na podujatie kultúrneho stánku ideme ako do bohostánku, s pokorou a úctou a v slušnom odeve, keď už nie v kroji, tak aspoň v slušnom obleku a keď už nie z úcty k programu, tak z úcty k návštevníkom. Tu mi to  na hudobnej časti aktérov chýbalo a vadilo. Škoda. Videl som Čarovné ostrohy v Sebechleboch s hudobným doprovodom Jána Berkyho-Mrenicu ml., tam boli hudobníci v peknom ľudovom odeve, čo podvihlo aj úroveň ich vystúpenia.

  Tekovské folklórne slávnosti v ich 24. ročníku sa skončili. Dokončili sme oberačky, vypili si na zdravie. Tropické počasie bolo v prechode a tak sme to vydržali. Treba dodať, že sprievodnými akciami bol aj Rínok na amfiteátri - remeselné trhy, výstava Oberačky a príprava vína v Kultúrnom dome a expozícia ľudového domu na Tekovskej ulici.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SPOLOK SKUSENYCH SPEVUL

10

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV