3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Krst debutového CD pani Evy Hrabkovej
Krst debutového CD pani Evy Hrabkovej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Krst debutového CD pani Evy Hrabkovej

25. 08. 2015
Haniska, budova obecného úradu v Haniske pri Prešove

Štvrtok  20.8.2015 sa významne zapísal do kultúrneho života našej obce. Na obecnom úrade v Haniske sa  v podvečer začali schádza milovníci ľudových piesní. Hlavným dôvodom bol krst CD ľudových piesní speváckej prvotiny našej obyvateľky Evy Hrabkovej, pochádzajúcej zo susednej obci Petrovany. Prvou jej  životnou láskou je spev ľudových piesní a druhú životnú lásku našla v našej obci.

Spievanie je pre ňu ako cestovanie v čase, cesta do minulosti. Pozitívny vzťah k folklóru si formovala od detstva a láska k ľudovej piesní jej zostala dodnes. Studnicu ľudovej tvorby odovzdáva aj našim mladým.  Založila detský  súbor „Haniščanské popečky“, ktoré svojim programom obohacujú kultúrne podujatia nielen v našej obci, ale aj v blízkom okolí. Radosť zo života a jej bezprostredná veselosť pramení  z ľudových piesní, ktorú rada rozdáva aj vo svojom okolí.

„Haniščanská nevesta“  je  pokračovateľom už pomaly zabudnutej ľudovej tvorivosti v našej obci, ktorá však môže našu obec opäť trošku posunúť do popredia a zviditeľniť na folklórnej mape.

V programe sa predstavili aj dve významné osobnosti slovenského folklóru, ktorí zároveň priviedli naše CD do života. Krstnou mamou tohto dielka bola Anka Poráčová, rodáčka z Kijova a krstným otcom  folklorista a dnes aj poslanec NR SR, Igor Hraško. CD sa krstilo čistou pramenitou vodou z miestneho minerálneho prameňa.   Program obohatila aj Pastierska muzička, spoluúčinkujúca aj na CD a harmonikár Miroslav  Sopko. Ľudová hudba pod vedením Radovana Kleina doprevádzala hlavnú aktérku nie len na CD, ale aj v krásnom programe, ktorí si pripravili pre širokú verejnosť.

Záverom starosta obce Ladislav Šimkovič vyzdvihol prácu Evy Hrabkovej s detským súborom a poďakoval  sa za príjemne strávený podvečer pri ľudovej hudbe.

 

Ladislav Šimkovič

starosta obce

 

Krátka ukážka z programu a krstu:

 

 

 

Celé video z koncertu si môžete pozrieť v našej sekcii TV.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Zahrajte cigani

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV