3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rohovina – zanikajúca výroba
Rohovina – zanikajúca výroba

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Rohovina – zanikajúca výroba

25. 08. 2015
Bratislava, Predná izba ÚĽUV, Námestie SNP 12

Výstava „Rohovina – zanikajúca výroba“ predstavuje tradičné úžitkové predmety, vyrobené z rohov hovädzieho dobytka, ale aj dekoračné a umelecké výrobky. Signálne trúby a vábničky, soľničky, poháriky, či hrebene, spony do vlasov, rúčky dáždnikov z tohto prírodného materiálu môžu byť inšpiratívne aj dnes. Novú výstavu otvorí Tibor Kobliček ukážkou zdobenia rohoviny vyrezávaním, v stredu 26. 8. 2015 v čase od 13:00 – 15:00 hod. v Prednej izbe ÚĽUV na Námestí SNP 12, v Bratislave. 

Predná izba ÚĽUV pripomenie a priblíži svojou novou výstavou vymierajúce remeslo, ktoré využíva ako materiál – rohovinu. Tá sa získava z rohov hovädzieho dobytka.

Domácka a remeselná výroba z rohoviny zanikla v polovici 50. rokov v procese kolektivizácie poľnohospodárstva a likvidácie živností. ÚĽUV, ktorý bol založený v roku 1945, už v počiatočnej fáze získal žijúcich tradičných výrobcov z rohoviny pre svoj výrobný a obchodný program a týmto sa zaslúžil o prežitie výroby z rohoviny v nových podmienkach a pre nové funkcie“, poznamenáva kurátor výstavy Pavel Habáň.

Od 50. – 60. rokov 20. storočia vyrábali pre ÚĽUV Matej Caban z Prešova, Tibor Galgóczy z Veľkých Kapušian, Aladár Belanský z Prešova, Jozef Lenhart z Bojníc, od 70. rokov Tibor Kobliček z Turičiek. Rohovina v podaní týchto výrobcov bola zdobená rytým i vyrezávaným geometrickým či rastlinným ornamentom, ale aj figurálnymi motívmi. V motívoch sa často objavujú výjavy tradičného roľníckeho a pastierskeho prostredia. Kvalita týchto výrobkov dosahuje vysokú výtvarnú aj umeleckú úroveň. Medzi výrobcami z rohoviny vyniká majster Matej Caban, školený remeselník hrebenár, ktorý ako prvý uplatnil rohovinu aj vo svojej figurálnej tvorbe (ryby, vtáčiky).

V súčasnosti sa výrobou z rohoviny a kostí zaoberajú výrobcovia: Peter Blaha, Banská Bystrica / Alexander Gernát, Krivany / Bartolomej Gernát, Turzovka / Tibor Kobliček, majster ľudovej umeleckej výroby, Turičky / Martin Korček, Sebechleby / Jozef Murín, Detva / Jozef Slivka, Valaská / Michal Smetanka, Spišský Hrhov / Karol Strnište, Smižany / Jaroslav Švihra, Nitrianska Streda. Vyrábajú predovšetkým signálne nástroje, gajdice, šperky, soľničky, koreničky, rukoväte pastierskych nožov, gombíky a pod.

Už 70. rokov sa v ÚĽUV-e staráme o to, aby tradičné remeselné techniky nezanikli, prípadne tie zaniknuté ožili. Pevne veríme, že aj vďaka výstave Rohovina – zanikajúca výroba čoskoro spoznáme nových výrobcov, ktorým učaruje tento jedinečný materiál“, dodáva Helena Haberernová, námestníčka úseku pre starostlivosť o ľudovú umeleckú výrobu.

 

Otváracia doba: pondelok až piatok od 10.30 do 18.00 hod., sobota od 10.00 do 14.00 hod.

Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Kurátor výstavy: Pavel Habáň, Ivana Tinesová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSZ Marina Zvolen

Krstinove z Litavy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV