3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Módna prehliadka Vydáva sa ďiovča
Módna prehliadka Vydáva sa ďiovča

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Módna prehliadka Vydáva sa ďiovča

26. 08. 2015
Bratislava, Hlavné námestie - hlavná scéna

V rámci jubilejného 25. ročníka festivalu Dni majstrov vám ÚĽUV prinesie módnu prehliadku neTradičných svadobných šiat Vydáva sa ďiovča. Svoju kolekciu inšpirovanú tradičným odevom odprezentujú talentované módne návrhárky – Milada Sabolová, Ľubica Poncik a Andrea Pojezdálová.

25. ročník festivalu Dni majstrov ponúka počas prvého septembrového víkendu všetko, čo súvisí s remeslom a tradíciami. Svoju tvorbu predstavia počas dvoch dní nielen ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska, ale aj módne návrhárky, ktoré sa pri svojej tvorbe inšpirujú tradičným odevom. ÚĽUV sa už od 70. rokoch minulého storočia zameriava aj na módnu tvorbu. Textilné materiály a techniky známe z tradičného prostredia našli svoje uplatnenie v návrhoch výtvarníkov, ktorí v tom čase aktívne tvorili pre značku ÚĽUV. V časoch unifikovanej módy a nedostatku tovaru sa práve odevmi z ÚĽUV-u darilo odlíšiť, a byť originálnym. Od roku 2000 ÚĽUV organizuje súťaž - Kruhy na vode, ktorá poskytuje príležitosti pre odvážnych dizajnérov vnášať do remesla nové myšlienky. V súťaži získali ocenenie aj módne návrhárky Ľubica Poncik a Andrea Pojezdálová.

Andrea Pojezdálová nedávno vyhrala ocenenie Best Fashion Graduate 2015. Medzinárodnej odbornej porote prezentovala svoju absolventskú kolekciu „Back To The Roots” a svojim prístupom, talentom a nadšením pre módu vo všetkých jej oblastiach si získala uznanie a nový titul. Zažiarila už v roku 2011 na prestížnej súťaži mladých módnych návrhárov - Brillance Fashion Talent, kde spomedzi dvanástich finalistov najviac oslovila porotu.

Milada Sabolová má za sebou tiež viacero zaujímavých úspechov. V roku 2013 sa so svojou kolekciou „Mystical feelings“ stala finalistkou festivalu mladej módy ArColor v kategórii  ArFashion Designer. V nasledujúcom roku sa v Prahe opäť dostala do finále s anjelskou kolekciou „Archanjel v dobrom i zlom“. Je aj autorkou svadobného kroja, v ktorom prvá vicemiss Slovensko zažiarila na Miss International 2011 v Číne. „Prvá myšlienka prepojenia kroja a súčasného oblečenia vznikla a vychádza z mojej minulosti, ktorá je spojená s ľudovým súborom, tancom, krojmi. Vždy ma nadchne spojenie netradičného. Verejnosťou to bolo dobre prijaté, tak som v inšpirácii folklórom pokračovala. V sobotu návštevníci uvidia výsledok na svadobnú nôtu“, hovorí Milada Sabolová.

Ľubica Pocik si vytvorila nezameniteľný rukopis. Pre jej tvorbu je charakteristické spájanie tradičných a súčasných prvkov, či už sú to významové hodnoty, technická, technologická alebo materiálová škála. Zožala už aj medzinárodné úspechy (VOLKSWAGEN DESIGN 2002, TALENTE Mníchov 2006) a s ÚĽUV-om spolupracuje už od roku 2009.

Ak plánujete svadbu alebo máte radi módu a chcete vidieť niečo iné, ako ponúkajú klasické svadobné salóny, určite si toto podujatie v sobotných večerných hodinách nenechajte ujsť. Súčasťou prehliadky svadobných šiat inšpirovaných tradičným odevom bude aj hudobno-tanečné vystúpenie folklórnych súborov Váh a Detva, sekundovať im bude aj tanečná skupina CreDance. Kulisu bude dotvárať nočná obloha, osvetlené historické budovy Hlavného námestia a šum Rolandovej fontány.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Paprckovci

Rozkazovacky - Moj otec bol velky pytliak

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV