3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Rejdovej sa hralo a veselilo na muzikantskom tábore
V Rejdovej sa hralo a veselilo na muzikantskom tábore

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Rejdovej sa hralo a veselilo na muzikantskom tábore

26. 08. 2015
Rejdová, Základná škola

Gemerské osvetové stredisko v dňoch  19.-22. 8. zorganizovalo v poradí druhý muzikantský tábor.  Nie je nič krajšie ako odovzdávať skúsenosti z generácie na generáciu, a tak tomu bolo i v muzikantskej dielni v Rejdovej. Do tábora sa prihlásilo z celého Slovenska - dokonca i zo zahraničia  - 22 detí, ktoré pod dozorom piatich lektorov pracovali, učili sa, hrali, ale aj sa zabávali.

Tohto roku organizátori rozšírili možnosti výučby zdokonaľovania sa. V stredu v obedňajších hodinách sa učenliví muzikanti podelili do skupín huslistov, kontrášov, kontrabasistov, cimbalistov a akordeonistov. Pod vedením primáša Ondreja Hlaváča a Vojtecha Botoša zdokonaľovali svoje hráčske techniky huslisti a kontráši. Ľubomír Gašpar, Vojtech Botoš st. a Peter Rybovič sa postarali o sekciu harmonickú a venovali sa cimbalistom, kontrabasistom a akordeonistom.  Každý večer nasledovala spoločná zhrávka a okrem iného aj voľné improvizované hranie s lektormi, kde sa deti mohli naučiť tvoriť tóny, melódie a piesne podľa sluchu. Vo štvrtok večer deti svojou návštevou poctila speváčka a nositeľka tradícií pani Mária Brdárska Janoška. V tento večer všetkým zúčastneným priblížila svadobné zvyky na Gemeri a naučila mladých muzikantov zopár piesní, ktoré sa za jej mladých čias hrávali na svadbe v Rejdovej.

Počas tábora mohli deti zažiť aj zaujímavé sprievodné aktivity. Spoznávali detské hudobné hračky, vyrobili si náramky, naučili sa tkať, zahrali si v muzikantskom dvore v rámci miestneho festivalu, spoznali nádhery dedinky Rejdová.

Vyvrcholením štvordňovej snahy bolo ich vystúpenie v programe Eniki, beniki, kliki, bé v sobotu na Gemerskom folklórnom festivale Rejdová. Na záver vystúpenia lektori deťom odovzdali diplomy a poďakovali za snahu.

Podujatie bolo realizované vďaka podpore Ministerstva kultúry SR.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Janosik Svit

Pastierske variacie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV