3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozsutec
FS Rozsutec

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Rozsutec

18. 09. 2015
Žilina, Mestské divadlo

Folklórny súbor Rozsutec vznikol v Žiline v roku 1965. Je reprezentantom rázovitého regiónu Terchová a jej metropoly Žilina. Súbor bol pomenovaný podľa jedného z najkrajších vrchov pohoria Malá Fatra - Rozsutca. Spoločne ich spája nielen názov, ale aj vytrvalý záujem ľudí a sila autentického zážitku. Zakladateľom súboru bol pán Miroslav Vallo, rodák z Terchovej, ktorého myšlienkou bolo hrdo a zanietene prezentovať špecifický terchovský folklór.

Súbor si v tomto roku pripomína 50. výročie svojho založenia. Ide o významné jubileum, ktoré oslavuje svojou činnosťou počas celého roka. Najväčším pokladom v celej jeho histórii sú samozrejme ľudia – speváci, tanečníci, muzikanti, choreografi, vedúci, bez ktorých by súbor nemohol existovať. Vedenie súboru preto pripravilo pre svojich bývalých členov, ale aj pre svojich verných divákov hneď tri veľké podujatia, v ktorých si chce týchto ľudí uctiť.

Prvý program venovaný jubileu súboru niesol názov Rozsutec spieva a konal sa 23. 5. 2015 v Mestskom divadle v Žiline. Program sa niesol v hudobno-speváckom duchu a bol plný ľubozvučných piesní a malebných melódií. Svoju zanietenosť a lásku k folklóru v ňom ukázali bývalé hudobné a spevácke zložky súboru a spontánne sa k nim pridali aj súčasní členovia súboru. Spevácke čísla, cimbalové či terchovské muziky, ale aj rázne tóny heligonkárov potešili každého milovníka folklóru, ale hlavne tých, ktorých s menom Rozsutec spájala a stále spája hromada nezabudnuteľných zážitkov a spomienok. Bolo krásne vidieť stáť na pódiu súčasne zástupcov všetkých generácií, ktorí s oduševnením spievajú a nástrojmi sprevádzajú divákom tak blízke  melódie. Vyvolalo to silnú vlnu emócií a diváci si tak odniesli neopakovateľný umelecký zážitok, ba aj slzy v očiach.

Ďalším programom nesúcim sa v duchu osláv 50. výročia súboru bude predstavenie s názvom Roztancovaný Rozsutec. Uskutoční sa 26. 9. 2015 v Mestskom divadle v Žiline. Oči divákov potešia najcharakteristickejšie a najvýznamnejšie choreografie rôznych tanečných regiónov z celej doterajšej histórie súboru. Opäť spomienkový večer, kde bude možné vidieť nadšenie bývalých členov a zanietenosť súčasných členov stáť a tancovať spolu na jednom pódiu.

Vyvrcholenie osláv výročia chystá Rozsutec v podobe slávnostného programu, ktorý budú jeho súčasní členovia prezentovať na troch vystúpeniach, a to v dňoch 19., 20. a 21. novembra 2015. Slávnostný program bude niesť názov Ľúbezná krása. Program plný nových hudobných, speváckych ale aj tanečných čísel prepojených scénickým prvkami bude nadväzovať na úspešný program zo 45. výročia súboru (Rezbárov divotvorný sen – autor Štefan Mucha). Aj autorom tohoto nového programu je programovo-produkčný vedúci súboru Štefan Mucha. „Ľúbezná krása“- Hmm. Čo si pod tým má divák predstaviť? Lásku k folklóru? Krásu rozmanitých regiónov? Je to azda zaľúbenie v ľúbozvučných melódiách? Zo srdca spievaných hrdelných piesní? Alebo krása a pestrosť temperamentných tancov? Jednoducho je to krása folklóru a láska k nemu. K tomu, čo máme doma najkrajšie a najcennejšie. Je to láska k tradíciám a našej minulosti, ktorá neodmysliteľne patrí aj do našej súčasnosti. Čo však toto predstavenie konkrétne prinesie, to vám nik z Rozsutčiarov zatiaľ neprezradí.

 

So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna „nebeská“ terchovská muzika a terchovský spev a tanec. V tomto ohľade prispieva FS Rozsutec výraznou mierou k rozvoju svojráznej tradície Jánošíkovho kraja. Reprezentuje terchovský región so všetkým, čo k tomu patrí. Aj zásluhou jeho dlhoročnej tvorivej činnosti si terchovská muzika udržala podobu jednej z najarchaickejších ľudových hudieb na Slovensku. V roku 2014 bola Terchovská muzika zapísaná do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

 

V bohatom repertoári súboru sú zastúpené prakticky všetky významnejšie folklórne regióny Slovenska – Terchová, Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie, Myjava, Zemplín, Šariš, umenie rómskej menšiny.

 

Súbor sa už dávnejšie zaradil medzi najvýraznejších interpretov folklóru na Slovensku. Svedčí o tom nielen pravidelná účasť na významných domácich a medzinárodných festivaloch, ale aj viaceré prestížne vyznamenania a ocenenia. Rozsutec reprezentoval Slovenskú republiku ako i mesto Žilina nielen na domácich festivaloch – Východná, Detva, Myjava atď., ale aj v zahraničí - v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Juhoslávii, Srbsku, Bulharsku, Holandsku, Luxembursku, Dánsku, Brazílii, na Malte, v Belgicku, Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Chorvátsku.

 

Neodmysliteľnou súčasťou súboru je účasť na medzinárodnom festivale Jánošíkove dni v Terchovej, kde je každoročnou stálicou. Na tomto „Terchovskom štátnom sviatku“ pravidelne prezentuje svoj bohatý repertoár zameraný predovšetkým na tento malebný kúsok zeme.

 

Zriaďovateľom FS Rozsutec je mesto Žilina, prevádzkovateľom Mestské divadlo Žilina.

 

Vedúcim súboru a jeho hlavným choreografom je pán Štefan Mucha, umeleckým vedúcim je p. Tibor Mahút, ľudovú muziku vedie p. Ján Rybár, spevácka zložka pracuje pod vedením p. Márie Hrebeňárovej, tanečnými pedagógmi sú Peter Brxa a Michal Lazar.

 

...farebné stuhy vejúce vo vetre, nariasené suknice, vyšívané vestičky, vrkoče padnuté na prsiach ukryté v ľanovej blúzočke, líčka i pery červené ako čerstvo odtrhnuté jablko...

...rázovité klobúky s pyšiacími sa pierkami, plátené lajblíky a nohavice poprepletané výraznými výšivkami, na nohách čerkajúce ostrôžky a telá hrdo vztýčené s tvárou plnou hrdosti...

 

Taký je slovenský folklór. Plný zvykov, obyčají, čarovných piesní. Folklór je inšpiráciou aj pre nás - Folklórny súbor Rozsutec.

Autori: Patrícia Hanuliaková, Peter Brxa

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

09

A ty vtáčik jarabý

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV