3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Výsledky súťaže V krajine remesiel 2015
Výsledky súťaže V krajine remesiel 2015

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Výsledky súťaže V krajine remesiel 2015

01. 10. 2015
Košice, RCR Mäsiarska ulica 52

Súťažou V krajine remesiel podnecuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby remeselnú tvorivosť medzi najmladšou generáciou, ktorá v dnešnej modernej dobe potrebuje podobné podnety viac než kedykoľvek predtým. „Je pravda, že učitelia a lektori rôznych škôl či krúžkov pôsobia motivačne a snažia sa deti priviesť k ľudovým remeslám. Ak by však deti samé necítili, že im formy a technológie ľudového umenia niečo ponúkajú, neangažovali by sa. Veľmi rýchlo by ukázali, že ich viac zaujímajú tablety, počítačové hry alebo fantasy literatúra.“ Konštatuje predseda poroty, estetik a pedagóg, prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc., ktorý ďalej dodáva, že vďaka inovatívnemu prístupu detí porota „nemala pocit, že by deti zaspali dobu‘ a chceli sa stať tradičnými ľudovými umelcami z minulosti. Naopak, dokázali si osvojiť, čo im tradícia ponúka a do sveta tradičného umenia sa ponorili s chuťou a pritom nezabúdali na svoju prítomnosť.“

 

Súťaž V krajine remesiel otvára každé dva roky šesť základných pracovných tém, na ktoré môžu deti tvorivo reagovať technikou spracovania a zvolením materiálu. Rezbárske práce sú posudzované v téme Zakliate v dreve, téma Noty pre drôty sústreďuje drotárske spracovanie, textilnú tvorbu združuje v súťaži téma Nite nebláznite a sklomaľbu tematicky zastrešilo Na skle maľované. Výrobky pletené z prírodných materiálov v súťaži obsiahla téma Pletky s pletivami a voľnú tému a ostatné remeselné techniky bolo možné prihlásiť do Vecí, čo nevedia všetci.

Výsledková listina - V krajine remesiel 2015

1.           Zakliate v dreve

veková kategória: 8 – 11 rokov

 

1. miesto

názov práce: Pastier

meno autora: Zdeno Cibuľa

škola/organizácia: Špeciálna ZŠ, Hnúšťa

pedagóg: Mgr. Mariana Balaškova         

           

2. miesto

názov práce: Miska

meno autora: Marko Chudík

škola/organizácia: ZŠ s MŠ Jelšava

pedagóg: Mgr. Eva Wilson

 

3.miesto

názov práce: Drevené plastiky

meno autora: Alexander Steiniger

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Banská Bystrica

pedagóg: Michal Fiľo

 

uznanie

názov práce: Nákladný vláčik

meno autora: Samuel Uhrin

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Banská Bystrica

pedagóg: Michal Fiľo

 

veková kategória: 12 – 15 rokov 

 

1. miesto

názov práce: Huslista

meno autora: Matej Kubáň

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Bratislava

pedagóg: Ferdinand Bolebruch

 

2. miesto

názov práce:  Chalúpka našej babky

meno autora: Dávid Brišák, Jozef Grižák

škola/organizácia: CZŠ sv. Apoštola Pavla, Sihelné

pedagóg: Mgr. Martina Pitáková

           

3.miesto

neudelené

           

uznanie

názov práce: Traja valasi

meno autora:  Juraj Pecník

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Banská Bystrica

pedagóg: Michal Fiľo

 

2.           Noty pre drôty

veková kategória: 8 – 11 rokov

 

1. miesto

názov práce: Zrkadlo s poličkou

meno autora: Michaela Miklošíková

škola/organizácia: SZUŠ Prokofievova, Bratislava

pedagóg: Mgr. Lenka Prešinská

 

2. miesto

názov práce: Pavúk

meno autora: Tomáš Bebjak

škola/organizácia: SZUŠ Prokofievova, Bratislava

pedagóg: Mgr. Lenka Prešinská

 

3.miesto

názov práce: A ty čo?

meno autora: Lucia Sláviková

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Bratislava

pedagóg: Ing. Marta Mesárošová

 

uznanie

názov práce: Misa na ovocie

meno autora: Sofia Seitlerová

škola/organizácia: ZŠ, Piešťany

pedagóg: Mgr. Miriam Olšavská

 

veková kategória: 12 – 15 rokov 

 

1. miesto

názov práce: Záhradný altánok

meno autora: Linda Jalčová

škola/organizácia: SZUŠ Prokofievova, Bratislava

pedagóg: Mgr. Lenka Prešinská

 

2. miesto

neudelené

 

3.miesto

názov práce: Kocúr Tom

meno autora: Lucia Nagyová

škola/organizácia: RCR ÚĽUV, Bratislava

pedagóg: Anna Haviarová

 

uznanie

názov práce: Ježko Procesor

meno autora: Matúš Kovačič

škola/organizácia: RCR ÚĽUV, Bratislava

pedagóg: Anna Haviarová

 

uznanie

názov práce: Slimák Alfonzo

meno autora: Adam Havrlent

škola/organizácia:  RCR ÚĽUV, Bratislava

pedagóg: Anna Haviarová

 

uznanie

názov práce: Košík

meno autora: Natália Chrobáková

škola/organizácia:  RCR ÚĽUV, Bratislava

pedagóg: Ing. Marta Mesárošová

 

3.           Nite nebláznite

veková kategória: 8 – 11 rokov

 

1. miesto

Neudelené

 

2. miesto

názov práce: Kabelka Červenej čiapočky

meno autora: Terézia Šranková

škola/organizácia: ZUŠ Hlohovec

pedagóg: Mgr. Katarína Pappová

 

3.miesto

názov práce: Srdiečková kabelka

meno autora: Sofia Ševelová

škola/organizácia: CVČ Štefánikova, Bratislava

pedagóg: Mgr. Eva Matkuliaková

 

3.miesto

názov práce: Tkaný pás

meno autora: Darina Janová

škola/organizácia: ZŠ, Nižná Myšľa

pedagóg: Mgr. Margita Vargovčáková

 

uznanie

názov práce: Tkaný koberček

meno autora: Ema Sršňová

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Bratislava

pedagóg: Jarmila Rybánska

 

veková kategória: 12 – 15 rokov 

 

1. miesto

názov práce: Slniečko

meno autora: Martina Lehútová

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Bratislava

pedagóg: Jarmila Rybánska

 

2. miesto

názov práce: Tkaná taška

meno autora: Ema Víznerová

škola/organizácia: RCR ÚĽUV, Banská Bystrica

pedagóg: Ivana Adámeková

 

2. miesto

názov práce: Dievča v kroji

meno autora: Dominika Čerevková

škola/organizácia: ZUŠ A.A. Ljubimova, Medzilaborce

pedagóg: Mgr. Alexandra Siváková

 

3.miesto

názov práce: Papagáj 3D

meno autora: Samuel Pavlík

škola/organizácia: RCR ÚĽUV,Bratislava

pedagóg: Jarmila Rybánska

 

3.miesto

názov práce: Pokrovec2

meno autora: Stela Štofíková

škola/organizácia:  ZŠ, Snina

pedagóg: Mgr. Ľubica Talarovičová

           

uznanie

názov práce: Vták fénix

meno autora: Mariana Kabátová

škola/organizácia: RCR ÚĽUV Bratislava

pedagóg: Jarmila Rybánska

           

uznanie

názov práce: Taška s modrotlačou

meno autora: Karolína Poláčková

škola/organizácia: ZUŠ Karola Pádivého, Trenčín

pedagóg: Mgr. Eva Kulhánková

 

uznanie

názov práce: Taška

meno autora: Kristína Povecová

škola/organizácia:  ZŠ, Snina

pedagóg: Mgr. Ľubica Talarovičová

 

4.           Na sklo maľované

veková kategória: 8 – 11 rokov

 

1. miesto

názov práce: Husár

meno autora: Dušan Kocian

škola/organizácia: ZUŠ Hlohovec

pedagóg: Mgr. Katarína Pappová

 

2. miesto

názov práce: Kuriatka       

meno autora: karolína Krejčová

škola/organizácia: Ateliér Devín, Bratislava

pedagóg: Mgr.art. Miriana Materáková

 

3.miesto

názov práce: Jarné vtáča

meno autora: Jana Tardíková

škola/organizácia: ZŠ Sološnica

pedagóg: Mgr. Ľubica Hlásniková

 

uznanie

názov práce: Sedembolestná Panna Mária

meno autora: Martina Kubaščíková

škola/organizácia: ZŠ s MŠ, Divina

pedagóg: Ing. Alena Dlhá

 

veková kategória: 12 – 15 rokov 

           

1. miesto

názov práce: Jeseň vo vinohrade

meno autora: Simona Hlásniková

škola/organizácia: ZŠ, Sološnica

pedagóg: Mgr. Lubica Hlásniková

     

2. miesto

neudelené

 

3.   miesto

názov práce: Páračka peria

meno autora: Daniela Gerbocová

škola/organizácia: ZŠ, Snina

pedagóg: Mgr. Ľubica Talarovičová

 

uznanie

neudelené

 

5.           Pletky s pletivami

veková kategória: 8 – 11 rokov

 

1. miesto

neudelené

 

2. miesto

názov práce: Košík na veľkonočné vajíčka a šibák

meno autora: Vincent Petruška

škola/organizácia: jednotlivec

rodič: Žaneta Petrušková

 

3.   miesto

názov práce: Podložka pod hrniec a podstavec pod vajíčko 

meno autora: Dorota Bartošová

škola/organizácia: ZŠ, Vinosady

pedagóg: Mgr. Zdena Jurkovičová

 

3.   miesto

názov práce: Podložka pod hrniec

meno autora: Nina Darulová

škola/organizácia: ZŠ, Vinosady

pedagóg: Mgr. Zdena Jurkovičová

 

uznanie

neudelené

 

veková kategória: 12 – 15 rokov 

 

1. miesto

 názov práce: tradičné pomôcky v kuchyni

meno autora: Martin Tamaškovič

škola/organizácia: ZŠ s MŠ Ondreja Cabana, Komjatice

pedagóg: Mgr. Naďa Behulová

 

2. miesto

neudelné

 

3.  miesto

neudelené

 

uznanie

neudelené

 

 6.           Veci, čo nevedia všetci

veková kategória: 8 – 11 rokov

 

1. miesto

neudelené

 

2. miesto

názov práce: rámik na foto

meno autora: kolektív žiakov

škola/organizácia: ZŠ pre 1. - 4. ročník Vinosady

pedagóg: Mgr. Zdena Jurkovičová a Jiří Halámek

 

3.  miesto

názov práce: Vtáčiky na rebríku

meno autora: Júlia Petrušová

škola/organizácia: jednotlivec

rodič: Mgr. art. Daniela Kytková

 

3.  miesto

názov práce: Náramok

meno autora: Alžbeta Brezanová

škola/organizácia: ZUŠ Padivého, Trnčín

pedagóg: Mgr. ján Meško

 

uznanie

neudelené

 

veková kategória: 12 – 15 rokov 

 

1. miesto

neudelené

 

2. miesto

 názov práce: Stojan na odevy

meno autora: Nela Petrušová

škola/organizácia: jednotlivec

rodič: Mgr. art. Daniela Kytková

 

3.   miesto

názov práce: Náramky

meno autora: Aneta Ambrosová

škola/organizácia: ZUŠ K. Pádivého, Trenčín

pedagóg:  Mgr. Ján Meško

 

uznanie

názov práce: Veniec – pokus o rekonštrukciu venca nevesty z Pliešoviec

meno autora: kolektív žiakov

škola/organizácia: Podpolianske osvetové stredisko, Zvolen

pedagóg: Andrea Jágerová

 

ocenenia pedagógov

Mgr. Zdena Jurkovičová, ZŠ Vinohrady

Michal Fiľo, RCR ÚĽUV, Banská Bystrica

Mgr. Ľubica Talarovičová, ZŠ Snina

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FUJARISTI

Co ten vtacik poveda

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV