3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Oravské folklórne leto 2015
Oravské folklórne leto 2015

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Oravské folklórne leto 2015

23. 06. 2015
Dolný Kubín, Orava

I tento rok ponúka Oravské kultúrne stredisko prostredníctvom ucelenej prezentácie najvýznamnejších folklórnych podujatí, organizovaných v mesiacoch júl a august na Orave všehochuť podujatí. Na mediálnom projekte spolupracuje i osem obcí. Vydávané informačné materiály sú tak pozvánkou na festivaly a podujatia vo Veličnej,  Podbieli, Malatinej, Sihelnom, Dlhej nad Oravou, Zuberci, Párnici a Pribiši. Záujemci o tradičnú kultúru v ňom nájdu programy folklórnych festivalov a obecných slávností i letné aktivity Múzea oravskej dediny. Cieľom spoločnej prezentácie je podľa riaditeľa Oravského kultúrneho strediska Miroslava Žabenského najmä spoločne prezentovať a záujemcom ponúknuť najvýznamnejšie aktivity, ktoré sa v letných mesiacoch pripravujú na Orave a ich programy sú orientované na tradičnú ľudovú kultúru. Oravské kultúrne stredisko, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, chce v  zmysle svojho poslania takto zvýšiť atraktívnosť a  návštevnosť podujatí z najväčším potenciálom osloviť nielen domácich divákov, ale i návštevníkov z iných častí Slovenska a zo zahraničia. Vychádzajúc zo skúsenosti bude informačný  materiál Oravského folklórneho leta distribuovaný počas leta nielen na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku, ale bude záujemcom k dispozícií v informačných kanceláriách, múzeách a skanzenoch, centrách turistického ruchu, v kultúrnych inštitúciách  na Slovensku a s pomocou zahraničných partnerov aj v Poľsku a Českej republike. Súčasťou bude i propagácia prostredníctvom mediálnych partnerov.

 

PhDr. Miroslav Žabenský

zabensky@osvetadk.sk

 

 

Oravské folklórne leto 2014  - Program festivalov

 

18. Folklórne slávnosti dolnej Oravy

24. tradičný veličniansky jarmok

folklórne slávnosti a jarmok ľudových remesiel

5. júl 2014 – Rínok vo Veličnej

Usporiadatelia: Obecný úrad Veličná - tel.:  043/5882201, fax: 043/5882270, e-mail: obec@velicna.sk, www.velicna.sk,

 

Program:

Rínok vo Veličnej

10.00 -  OTVORENIE JARMOKU

NA RÍNKU... program folklórnych skupín, ľudových hudieb a sólistov

účinkujú: deti z Materskej školy z Veličnej, folklórne skupiny Studnička z Veličnej, Porubanka z Oravskej Poruby, Párničan z Párnice, Rosička rosa z Dolného Kubína, Plátenník zo Zubrohlavy, Kýčera zo Zázrivej, spevácke skupiny Čečina z Veličnej a Orava z Dolného Kubína a sólisti Jaroslav Sloboda z Martina a René Čierny zo Žaškova

14.30 -  BYSTRINA - program hosťa - folklórneho súboru Bystrina z Banskej Bystrice

16.00 -  TOMBOLA a ukončenie slávností

19.00 - TANEČNÁ ZÁBAVA, hrá hudobná skupina Rebeca

 

Sprievodné podujatia: remeselníci, izba ľudových tradícií, jarmočná tombola

 

 

24. Podbielanské folklórne slávnosti

regionálny folklórny festival

5. júl 2015 - Podbiel

Usporiadateľ: Obecný úrad Podbiel - tel.: 043/5381031, tel.,fax: 043/5381165, e-mail: podbiel@podbiel.sk, www.podbiel.sk

 

Program:

13.30 -  POZÝVANIE PO DEDINE

14.00 -  HLAVNÝ PROGRAM

účinkujú: ženská spevácka skupina Senková z Podbiela, detské folklórne súbory Podbielan z Podbiela a Watra z Poľska, Oravská muzika, Hlohoveckí fujaristi, Podroháčska folkórna skupina zo Zuberca, folklórne súbory Oravan z Nižnej a Poľana zo Zvolena

 

Realizované s finančnou podporou MKSR a Žilinského samosprávneho kraja.

 

 

15. Bačovské dni

medzinárodný festival valaskej kultúry

11. – 12. júl 2015 - Malatiná

festival tradičných i súčasných podôb valaskej kultúry s jarmokom, súťažami o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, v práskaní bičom, o najkrajšie jahňa, výstavami a folklórnym programom súborov a skupín

 

Usporiadatelia: Oravské kultúrne stredisko - tel., fax: 043/5864928, e-mail: osvetadk@osvetadk.sk, www.osvetadk.sk

Obecný úrad Malatiná - tel.,fax: 043/5895124, e-mail: obecny.urad@malatina.sk , www.malatina.sk

 

Program:

sobota 11. júla

7.00 - okolie Malatinej - KTO MA NÁJDE, TOHO SOM - geocaching

 hľadanie ukrytých kešiek podľa GPS súradníc zverejnených na web portáloch usporiadateľov, ceny: ľudové hudobné nástroje

16.30 -  Základná škola Malatiná

MALATINSKÉ KOBERCE  - predajná výstava tradičných tkaných kobercov 

MODROTLAČ MATEJ RABADA - výstava modrotlače spojená s ukážkami výroby 

17.30 - amfiteáter

VITAJTE U NÁS - program domácich folkloristov

účinkujú: detský folklórny súbor Skalka a folklórna skupina Grúnik z Malatinej

18.00 - SUSEDIA - program FSk Lúčan z Lúčok

18.30 - PÁNI ČASU - koncert world music skupiny

19.00 - KJEBY TU BYL SABALA - večerný program jubilujúceho FS Magura z Kežmarku

 

nedeľa 12. júla

8.00 -   Rím.-kat. kostol Malatiná  - SLÁVNOSTNÁ SV. OMŠA

10.00 - areál na Skalke -TRADIČNÝ MALATINSKÝ JARMOK ĽUDOVÝCH REMESIEL

11.00 - Základná škola Malatiná

SÚŤAŽ O NAJCHUTNEJŠIE VÝROBKY Z OVČIEHO MLIEKA - hodnotí verejnosť

11.00 - priestor pri amfiteátri - SÚŤAŽ O NAJKRAJŠIE JAHŇA

12.00 - priestor pred amfiteátrom - SÚŤAŽ V PRÁSKANÍ BIČOM

13.00 - amfiteáter - NAČIERANIE - program dedinských folklórnych skupín z Oravy

účinkujú: Kýčera zo Zázrivej, Charita z Hornej Lehoty, Trnkári zo Žaškova,

Párničan z Párnice a folklórna skupina z Babína

14.30 - Vyhlásenie výsledkov súťaží

15.00 - EŠTE JEDNU NA ZÁVER - záverečný program hostí festivalu

účinkujú: Bosoráci z Piechova, folklórne súbory Považan z Považskej Bystrice, Korpiołki zo Skomielny Białej (Poľsko) a folklórna skupina Kečera z Jakubian

 

sprievodné podujatie

nedeľa – 9.00 – 16.00 - FOLKLÓRNA BURZA

každý môže v stánku Oravského kultúrneho strediska pri amfiteátri darovať alebo vymeniť predmety súvisiace s tradičnou ľudovou kultúrou

 

 

23. Folklórne slávnosti pod Pilskom a Babou horou

folklórny festival beskydských goralov

19. júl 2015 – amfiteáter Sihelné

V programe sa predstavia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a sólisti z goralských oblastí Slovenska, Poľska a Českej republiky a hostia z iných regiónov Slovenska

 

Usporiadatelia: Obecný úrad Sihelné - tel.: 043/5594214, tel.,fax: 043/5594216, e-mail: ousihelne@orava.sk, www.sihelne.sk

Oravské kultúrne stredisko - tel.: 043/5864978, tel.,fax: 043/5864928,

e-mail: osvetadk@osvetadk.sk, www.osvetadk.sk

 

Program:

amfiteáter

12.00 -  SLÁVNOSTNÁ SV. OMŠA za nositeľov tradícií

13.30 -  VYHRÁVANIE - ľudové hudby zvolávajú návštevníkov slávností

14.00 -  OTVORENIE folklórnych slávností

VOD RAŇA DO VJECORA - program detských folklórnych súborov, detských ľudových hudieb a sólistov, účinkujú: detské folklórne súbory Kapka z Oravskej Polhory, Sihelček zo Sihelného, Kašunka z Rabčíc a Zornica zo Zakopaného (Poľsko), detská spevácka skupina Studnička z Oravskej Polhory, detské ľudové hudby Beskyd a Píšťalkári z Oravskej Polhory

15.00 -  KJE JO ŠE ZAŠPJEVOM NA VIERCHU GRUNICKA - program folklórnych skupín a ľudových hudieb z Oravy, účinkujú: folklórne skupiny Magura zo Sihelného, Rabčičanka z Rabčíc, Plátenník zo Zubrohlavy a Talagovci z Oravskej Polhory, FSk  z Brezovice, ľudové hudby Šelec, ĽH Bjelákovcov a gajdošská ĽH zo Sihelného, Turácovci a Rovňan z Rabčíc

16.30 -  ZA GURAMI, ZA DOLAMI, ZA ĽASAMI - program hosťujúcich súborov

účinkujú: folklórne súbory Pilky z Lhotky (Česká republika),  Koszarawa z Koszarawy (Poľsko) a Ponitran z Nitry

 

 

9. Obecné slávnosti pod Ostrým vrchom

obecné slávnosti

25. – 26. júl  2015 – Dlhá nad Oravou

Usporiadateľ: Obec Dlhá nad Oravou - tel.:  043/5894201, fax: 043/58222150,

e-mail: dlhanadoravou@dlhanadoravou.sk, www.dlha.sk

 

Program:

sobota 25. júla

kultúrny dom

10.00 -  4. ročník MEDZINÁRODNÉHO STOLNOTENISOVÉHO TURNAJA o Pohár starostu obce

futbalové ihrisko

11.00 -  2. ročník FUTBALOVÉHO TURNAJA o putovný pohár priateľstva za účasti obcí Dlhá nad Oravou, Chlebnice, Gminy Dobra a Gminy Słopnice (Poľsko)

centrum obce

18.30 -  ROCKOVÝ VEČER POD OSTRÝM VRCHOM, účinkujú skupina AYA, Tomáš Bezdeda so skupinou  a skupina Shockband

 

nedeľa 26. júla

centrum obce

13.30 -  ZLATÁ BRÁNA OTVORENÁ - program detských folklórnych súborov

účinkujú: deti zo Základnej školy s materskou školou v Dlhej nad Oravou, detské folklórne súbory Roháčik zo Zuberca, z Chlebníc a heligonkári z Lokce

14.30 -  SPEVOM I TANCOM -  program folklórnych a speváckych skupín z Oravy

účinkujú: spevácke skupiny Čečina z Veličnej a Senková z Podbiela, folklórne skupiny Pod Ostrým vrchom z Dlhej nad Oravou, Goral zo Suchej Hory a folklórne skupiny z Brezovice a Or. Bieleho Potoka

16.00 -  ZĎALEKA K VÁM IDEME - program hostí festivalu zo Slovenska a Poľska

17.30 -  KONCERT HUDOBNEJ SKUPINY

 

 

40. Podroháčske folklórne slávnosti

medzinárodný folklórny festival

7. - 9. august 2015 - Zuberec, Oravský Biely Potok

Jeden z najvýznamnejších folklórnych festivalov v rámci Slovenska, v programe ktorého sa predstavia súbory zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Bulharska, Írska, Chorvátska a Turecka. Sprievodnými podujatiami sú výstavy a ľudový jarmok.

 

Usporiadatelia: Obecný úrad Zuberec - tel.: 043/5395103, tel.,fax: 043/5395359, e-mail: obec@zuberec.sk, www.zuberec.sk

Oravské kultúrne stredisko - tel.,fax: 043/5864928, e-mail: osvetadk@osvetadk.sk, www.osvetadk.sk

Žilinský samosprávny kraj,  Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava, Obec Or. Biely Potok

 

Program:

piatok 7. augusta

Oravský Biely Potok

18.30 -  HRAJTE MI HUSLIČKY - ľudová hudba hrá po dedine

19.00 -  PRIVÍTANKA – DFS a SSk z Oravského Bieleho Potoka

20.00 -  V TOM BIELOM POTOKU – UŽ DVADSIATYKRÁT, účinkujú FS zo zahraničia

Kultúrny dom Zuberec

18.00 -  SPOMIENKOVÝ PROGRAM - slávnostný program  k 40. PFS

20.00 -  MUZIKANTSKÉ PÓDIUM, účinkujú: ĽH Struna a DĽH Strunka zo Zuberca

21.00 -  TANEČNÁ ŠKOLA

23.00 -  ĽUDOVÁ VESELICA

sobota 8. augusta

Múzeum oravskej dediny

12.30 -  SPOMIENKY NA 40 ROKOV PFS - výstava

13.00 -  EŠTE ŤA LEN KOLÍSALI A UŽ MI ŤA SĽUBOVALI - fragmenty z Or. múzea

14.00 -  NA ZVONICI  ZVONIA - krojovaný sprievod súborov

amfiteáter

14.30 -  SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE 40. PFS

15.00 -  POZDRAVY ZUBERČANOV,účinkuje DFS Roháčik a Podroháčska FSk zo Zuberca

15.30 -  VESELO NA BRESTOVEJ, program folklórnych súborov Rozsutec zo Žiliny,

              Magura z Kežmarku, Oravan z Nižnej a Skorušina z Liesku

16.30 -  OŽIVENÉ MELÓDIE – program ľudových hudieb

16.45 -  KRAJANIA, účinkujú FS Ostroha (Írsko), Limbora (ČR) a Jelisavec (Chorvátsko)

17.45 -  NAČIERANIE -scénický program oravských folklórnych skupín, ľudových hudieb a sólistov uvádzaný pri príležitosti 40. ročníka festivalu

účinkujú FSk, ĽH a sólisti zo Zázrivej, Párnice, Zuberca, Babína, Rabčíc, Sihelného, Hornej Lehoty, Žaškova, Brezovice, Suchej Hory, Podbiela, Oravského Bieleho Potoka, Oravskej Polhory, Habovky a Oravského Veselého

19.45 -  POZDRAVY JUBILEU, účinkujú FS Koleczkowianie (Poľsko), Bursa halk oyunlari (Turecko), Lisets (Bulharsko), Demižón zo Strážnice (ČR)

20.45 -  KOPANIČIAR  - profilový program jubilujúceho FS Kopaničiar z Myjavy

22.00 -  NA LÚKE PRI KOLIBE - spievajte a tancujte pri ľudovej hudbe

nedeľa 9. augusta

8.30 -    STUDENOU DOLINOU FURMANI IDÚ - sviatočná furmanka

Múzeum oravskej dediny

9.00 - SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA

amfiteáter

10.30 -  VITAJTE V ZUBERCI - privítanka, účinkujú folklórne skupiny zo Studenej doliny

11.00 -  KOLOM KOLOM DO KOLA - program DFS z Oravy a hostí              

12.15 -  KRAJANIA, účinkujú FS Ostroha (Írsko), Limbora (ČR) a Jelisavec (Chorvátsko)

13.15 -  JUBILANTI JUBILANTOVI - program Žilinského samosprávneho kraja

účinkujú: FS Rozsutec zo Žiliny, Turiec z Martina, Drevár z Krásna nad Kysucou, Skorušina z Liesku a FSk Likava z Likavky

14.30 -  NA ORAVE DOBRE, účinkujú: FS Oravan z Nižnej, Skorušina z Liesku, Oravan Senior z Nižnej a DFS Oravanček pri ZUŠ Nižná

15.45 -  ZÁVEREČNÝ PROGRAM, účinkujú FS Demižón zo Strážnice (ČR),Koleczkowianie (Poľsko), Kopaničiar z Myjavy, Lisets (Bulharsko), Bursa halkoyunlari (Turecko), Magura z Kežmarku a DFS Vienok z Bratislavy

 

Sprievodné programy v Múzeu oravskej dediny

XXIV. Oravský tradičný jarmok oživených remesiel

Umelecká tvorba z drôtu inšpirovaná Slovenskom (Júlia Grifič z Londýna) – výstava

nedeľa 9. augusta

13.00 - 16.00 - VESELO NA RÍNKU - otvorená scéna

 

 

Deviato párnickô švábkobraňá

obecné slávnosti

22. august 2015 – Párnica

Usporiadateľ: Obecný úrad Párnica - tel.: 043/5892283,  e-mail: ocuparnica@dkubin.sk, www.parnica.sk

 

Myšlienkou podujatia je priblížiť a zachovať tradíciu sadenia, zberu a spracovania švábky - druhého oravského chleba. Slávnosťami sa nesie vôňa tradičných švábkových jedál - baby, bryndzových pirohov,  halušiek a švábkového chleba.

Súčasťou podujatia je prezentácia Výskumného a šľachtiteľského ústavu zemiakárskeho vo Veľkej Lomnici. Pre návštevníkov sú pripravené farmárske trhy, remeselný  jarmok, výstava poľnohospodárskych strojov, súťaž v pečení švábkového chleba, či o najdlhšiu šupku. Zaujmú i ukážky modrotlače a súťaž o najlepší ekoplagát.

Sprievodným podujatím je vystúpenie folklórnych súborov a skupín. 

 

 

5. Mrkvárske hody

obecné slávnosti s prezentáciou špecialít z mrkvy a súťažami

22. august 2015 – Pribiš

Usporiadateľ: Obecný úrad Pribiš - tel.: 043/5823025 , fax: 043/5895402, e-mail:

starosta@pribis.sk, www.pribis.sk

 

Program:

10.00 -   SLÁVNOSTNÁ SV. OMŠA za všetkých občanov Pribiša

11.30 -   POZÝVANIE PO DEDINE

12.30 -   VŠETKO PRE DETI - nafukovacie hrady, zábavné hry, vozenie na koňoch

14.00 -   VITAJTE NA MRKVÁRSKYCH HODOCH V PRIBIŠI

program folklórnych, speváckych a hudobných skupín, spoluúčinkuje hudobná skupina Renons

16.00 -   SÚŤAŽE  o najväčšiu mrkvu, najlepšiu mrkvovú špecialitu, pílenie bruchačkou

18.00 -   VESELICA - do spevu hrajú harmonikári z Pribiša a do tanca celú noc hudobná skupina Renons 

 

 

Múzeum oravskej dediny Zuberec

prázdninové programy

júl – august 2015 – Zuberec – Brestová

Usporiadateľ: Múzeum oravskej dediny - tel.: 043/5395149, e-mail: muzeum@zuberec.sk,

http://muzeum.zuberec.sk

 

Program:

každá streda

14.00 -  OZVENY TRADÍCIÍ -scénický program o ľudovej kultúre Oravy a folklórne vystúpenie, počas dňa predvádzanie remeselnej výroby

každá nedeľa

11.00 - 16.00 - REMESLÁ NA DEDINE -ukážky remeselnej výroby spojené s predajom

nedeľa 19. júla   

40 ROKOV MÚZEA ORAVSKEJ DEDINY

11.30 -  svätá omša

13.00 -  koncert v drevenom kostole sv. Alžbety

14.00 -  program zameraný na predstavenie činnosti múzea, folklórne vystúpenie

nedeľa 16. augusta   

PLÁTENNÁ NEDEĽA

 - ukážky spracovania ľanu, výroby plátna a ľudového odevu

14.00 - folklórne vystúpenie 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Sestry Jenčové

Nekukaj kukučko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV