3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Od Kataríny do Troch kráľov v Nitre
Od Kataríny do Troch kráľov v Nitre

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Od Kataríny do Troch kráľov v Nitre

30. 11. 2015
Nitra, dom Matice Slovenskej

Stará mama naháňa dievky do upratovania izby pred Vianocami, izbu treba popolievať a pozametať, treba pripraviť vianočný stromček, navešať naň ozdoby, pozlátené orechy a jablká, papierové reťaze a gule, všetko musí byť ako na nedeľu či na sviatok. Na stôl prestrú tkaný obrus, do prostriedku stola sviečku, krucifix a zvonček a okolo nich misu s makovými pupáčkami (opekancami), sito s oblátkami, hrnček medu, cesnak, orechy, jablká a fľaša páleného. Gazda zavinšuje všetkým štedré a veselé vianočné sviatky, nezabudne ani na dobytok a podľa starého zvyku hodí do každého kúta jeden orech, aby dom a jeho obyvateľov ochránili pred chorobami a neduhmi. Rodina si posadá za štedrovečerný stôl, každý dostane oblátky s medom, orechami a cesnakom, gazda pokrája jablko, z ktorého kúsok dá každému členovi rodiny, aby boli všetci zdraví a aby sa aj na takto rok stretli tu za týmto stolom.

Po štedrej večeri už prichádzajú koledníci a vinšovníci s koledami a vianočnými piesňami, zaznie Tichá noc, svätá noc, Narodil sa Kristus Pán, Do hory, do lesa, valasi, čo horí v tom našom salaši... Pásli ovce valasi... a ďalšie. Vinšujeme vám tieto slávne sviatky, Krista Pána narodenia... vinšujú pastierikovia a klaňajú sa Betlehemu v rukách anjela. Gazda ich odmení za vinše peniazmi, gazdiná koláčmi a prichádzajú dievčatá aby zaspievali koledy pod oblokmi lebo narodenie Ježiška je udalosť veľká. Pred polnocou sa ženy a dievky v krojoch odejú do čiernych veľkých a teplých vlniakov  a zažnú si lampáš na cestu na polnočnú omšu.

Takto ukázali členovia Folklórneho súboru ROCHÁŇ zo Sľažian pri Zlatých Moravciach zvyky a obyčaje, ktoré sa kedysi udržiavali u nich na dedine deťom z nitrianskych škôl. Po skončení si mohli popozerať časť ženských odevov na malej výstavke „Z truhlice starých materí“, ozdobené perníčky, ale aj drobné súčasti voľakedajšej domácnosti. Na tanieroch boli zákusky, koláče a jablká, tradičné štedrovečerné jedlá, zo všetkého mohli okoštovať, všetko si mohli ohmatať a vychutnať, aby zážitok bol zvýraznený.

Tradičné podujatie Domu Matice slovenskej v Nitre na sklonku roka je pripravované pre oživenie starých tradícií, zvykov a obyčajov. To dnešné s titulom Od Kataríny do Troch kráľov zahrnulo tradície viac vianočné, ako predvianočné a povianočné. Boli to vlastne zvyky a tradície Štedrého večera. Účinkujúci priblížili deťom starodávne vianočné zvyky a veru, mali pozorných divákov, ktorí sledovali a počúvali, nespúšťali z nich oči a bolo vidieť, že ich tieto tradície zaujali.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Anka Poracova

Vidzis muzu; Kto ma zenu, naj ju preda

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV