3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Parta moja, parta
Parta moja, parta

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Parta moja, parta

03. 04. 2016
Nitra

Poveľkonočné obdobie uvoľnilo pôstnu zdržanlivosť a už sa môžu pripravovať aj svadby. Svadobný ruch zažívajú obe strany, ale vari najviac ruchu je u nevesty, keď sa pripravuje na svadobný akt v kroji.  Táto krásna tradícia u nás ožíva vďaka folklórnym podujatiam, na ktorých sa krojované nevesty prezentujú. A práve takéto podujatie na 1. apríla 2016 pripravili pracovníci Krajského osvetového strediska v Nitre v spolupráci s Občianskym združením Kultúra Podzoboria.

  Mladuchy sa vyobliekali do svojich krojovaných odevov. Pozorne, dôkladne a precízne, lebo tak si to kroj vyžaduje a na hlavu dostali partu. Parta nevesty je symbol, je to najdôležitejšia a najvzácnejšia súčasť kroja nevesty, ktorá prezentuje jej stav dievocký pred svadbou, jej panenskú čistotu ako majiteľky zeleného vienka. Parta v niektorých oblastiach vyzerá ako zelený vienok na hlave nevesty, ktorý po svadbe stráca a vienok zelený odpláva po vode do neznáma. Z dievky sa stáva žena. Mnohé veci z týchto tradícií sa strácajú, skracujú a zabúdajú. Bola v tom symbolika, romantika, noblesa a krása. A do tejto krásy sme vkročili na pôde Krajského osvetového strediska v Nitre práve na prvého apríla. Vo vestibule nás privítal mládenec s kalíškom slivovice, tak ako sa na poriadnu svadbu patrí. Hosť do domu, Boh do domu. V ruchu a tréme účinkujúcich nevestičiek sme sa zvítali s ostatnými hosťami a popriali úspech pripravovanej akcii. Veď vidieť v jeden deň také množstvo neviest z celého nitrianskeho kraja, ba i z Maďarska nebýva často. A oko návštevníka nevie kam sa skôr pozrieť, na ktorej hlave nevesty nechať svoje oči. Krásna perlová parta na hlave čajkovskej nevesty vyniká jedinečnosťou, akú nevídame hocikde. Ostatné dievky mali na hlave partu v tvare venčeka, v ktorom vynikali biele kvietky, ale aj farebné, ruže šípové v bielej i v bledoružovej farbe, perly a perlové korunky, margarétky aj rozmarín. Z party na chrbte viseli stužky a pokrývali skoro celý chrbát. Krása nad krásu. Starejší v peknej vyšívanej halene povolával a predstavoval nevesty pred publikum a s noblesou odovzdával každej kvetinku. Bola to paráda. Nezabudol aj vinšom prispieť s krčahom dobrého vína v ruke a s mrváňom na krčahu, tradičným svadobným koláčom v mnohých našich oblastiach.

  Súčasťou programu bola aj prezentácia publikácie na rovnakú tému od Márie Jókaiovej: Parta moja, parta, ktorú vydalo Krajské osvetové stredisko Nitra, žiaľ iba v maďarskom jazyku, lebo spoluorganizátorom tohto podujatia bolo OZ Kultúra Podzoboria. Tiež sa na tomto stretnutí neviest zúčastnili aj obce Slovákov z Maďarska. Riaditeľka KOS Nitra Daniela Gundová s autorkou a recenzentkou knihu „pokrstili“ a uviedli do života s tým, že sa budú usilovať vydať ju aj v slovenskom jazyku. Po tomto akte starejší pokynul hudbe, aby zahrala do tanca pre nevesty, sálou sa rozburácal mohutný zvuk saxofónov a bubna, nevesty si zatancovali čardáš. Bodkou za podujatím bolo pozvanie starejšieho „k svadobnému“ stolu, kde si mohli návštevníci pochutiť na svadobných koláčoch a dobrom víne.

  Na tomto podujatí sa zúčastnili obce nitrianskeho kraja (a hostia z Maďarska), a môžeme konštatovať, že tých svadobných part je omnoho viac ako sa tu prezentovalo. Videli sme party z Čajkova, Veľkého Lapáša, Solčian, Veľkého Kýru, Veľkých Loviec, Dolného Ohaja, Komjatíc, Iže a z ďalších obcí, v niektorých sa vari už nedalo zrealizovať, ale treba povedať, že zámer ukázať ľuďom krásu nášho ľudového svadobného odevu žien bol vynikajúci. Vo vestibule KOS bola aj výstava krojovaných bábik, ktorú pripravila Únia žien Slovenska, ako sprievodnú  akciu. Práca náročná, pripraviť kroj na drobné bábiky, aby to vyzeralo ako sa patrí.

  Odchádzali sme z tejto prehliadky obohatení o nové poznatky krojov a part neviest z nitrianskeho kraja a treba vari dúfať, že tradícia svadobných odevov sa zachová aj pre ďalšie generácie.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Janosik Svit

Horehron

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV