3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Za zvuku paličiek
Za zvuku paličiek

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Za zvuku paličiek

04. 04. 2016
Drahovce, Obecný úrad

V tak malej krajine, akou je Slovensko, existuje obrovská zásobáreň všakovakých ľudových remesiel a tradičných postupov. Všetky tieto čriepky, ktoré nestihol čas úplne zahladiť, tvoria neoceniteľné bohatstvo. Toto dedičstvo, ktoré nám zanechali predkovia, sa v mnohých podobách dostáva do súčasného sveta. Jedným z takýchto prienikov je iniciatíva skupiny Drahovčanov pod vedením Matúša Micháleka, ktorí sa podujali ponúknuť bežnému človeku sprístupniť jedinečné krásy ľudového umenia. Pod záštitou Občianskeho združenia Naše Rodné Slovensko, podporou Sokratovho inštitútu a finančnou pomocou od dobrovoľníkov, sa podarilo tento cieľ naplniť.

V sobotu 2.apríla 2016 sa desiatka obyvateľov malebnej považskej dediny Drahovce zišla na miestnom obecnom úrade, aby sa priučili čo to z umenia paličkovanej čipky. Prvý kurz, určený hlavne začiatočníkom, bol prvým zo série kurzov, ktoré sa budú v Drahovciach konať. Neoceniteľná bola prítomnosť trpezlivých lektoriek, pani Drestovej a pani Waldeckerovej, členiek Klubu paličkovanej čipky z Novej Dubnice, ktoré sa celý deň dokázali venovať svojim študentom. Našim cieľom bolo zvládnuť základy paličkovanej čipky, čo sa nám úspešne podarilo, a každý účastník si so sebou domov vzal kúsok svojej práce. Napriek tomu, že paličkovanie vyžaduje množstvo trpezlivosti, odmenou je nádherný kúsok vlastnoručne vyrobenej ozdoby. Ako povedala pani Drestová, dobrej čipkárke i prasa na prahu zdochne. Dobrá čipkárka by teda mala svojej práci venovať čas i kus seba!

Toto oživovanie tradícií má svoje opodstatnenie. V súčasnom svete je dôležité pamätať si na svoj pôvod, na to, čo nás robí tým, kým sme. Jedinečnosť, ktorú predstavuje ľudové umenie, je potrebné uchovávať. Je to to, čo nás odlišuje, a zároveň to, čo nás spája.

Matúš Michálek, predseda Občianskeho združenia Naše Rodné Slovensko

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

Mamka, ožením sa

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV