3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jarné spevy a zvyky II
Jarné spevy a zvyky II

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Jarné spevy a zvyky II

22. 03. 2016
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera

Zvyk vynášania Moreny, ktorú u nás na Gemeri Striga, Baba, Hana či Hejhana volali, sa neuchoval v každej dedine. Túto prastarú pohanskú obyčaj prostredníctvom Folklórnej  skupiny Gočovan predstavilo Gemerské osvetové stredisko v rámci folklórneho večera v programe  „U nás taká obyčaj“ 16.marca 2016 v  Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. V mrazivom počasí folkloristi privolávali jar Jozefovskými spevmi a magickými chodovodmi, posielajúc tak symbolický, ale jasný a rázny  odkaz prírode,  že zima sa má pobrať z našich polí a hôr,  lebo Vesna, bohyňa jari už nástojčivo klope na naše okná. Prostredníctvom sprievodného hovoreného slova diváci sa dozvedeli o rôznorodosti a bohatosti jarného zvykoslovia našich predkov,  o magických úkonoch pastierov, ktorí na Zelený štvrtok býka vyháňali, na Veľký piatok poklady hľadali a ako na Bielu sobotu gazdiné čarovnú šunku varili. 

Ďalším úspešným folklórnym večerom sa organizátori, účinkujúci, ale aj diváci uistili o tom, že nekonečná studnica piesní, tancov a zvykov našich predkov  je nielen zaujímavá, ale predovšetkým poučná a inšpirujúca aj pre súčasníkov. 

 

Ing. Dana Lacková

GOS Rožňava

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ludova hudba Alexandra Daska a LubomĂ­r Lorincik

Akoze ten chudobny zije

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV