3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pred svadbó v Genšu
Pred svadbó v Genšu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pred svadbó v Genšu

23. 04. 2016
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera

Atmosférou pred svadobných príprav žilo 20. apríla 2016 Gemerské osvetové stredisko v Rožňave počas ďalšieho  folklórneho večera z cyklu U nás taká obyčaj.

„V Genšu sa do svadobných príprav zapájali ženy nielen zo širokej rodiny, ale  aj susedy, aby v dome budúcej nevesty, do svadobnej polievky gágoríky narobili“, povedala vedúca folklórnej skupiny Genšenky z Honiec, Mária Lukáčová.  A tento starý zvyk, ktorý sa ešte aj v  dnešných časoch v gemerských dedinách zachováva, predstavili v Dome tradičnej kultúry Gemera milovníkom regionálneho folklóru. Počas večera pracovné naladenie  žien a dievok veľmi skoro vystriedala veselá vrava, spev, a keď za dievkami aj mládenci prišli i rezký tanec. A tak sa všetci zúčastnení zhodli na tom, že dobrá svadba netrvá  len jeden deň, ale začína dva týždne pred sobášom a končí vtedy, keď každodennosť vymaže výnimočnosť  svadobnej chvíle.

M. Ferenczová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK MARKOVEC RICHVALD

Co se stalo f tim nasim valale

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV