3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Michal Kapasný nás opustil
Michal Kapasný nás opustil
ParteMichal Kapasný s dcérou Norikou

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Michal Kapasný nás opustil

02. 05. 2016
Varín, Važec

MUDr. Michal KAPASNÝ sa narodil vo Varíne dňa 11. septembra 1932 v rodine učiteľa a riaditeľa školy vo Varíne, Martina Kapasného.

 

Martin Kapasný a Mária Kapasná, rodená Blahová vychovali troch synov: Vladimíra, Michala a Ruda. Všetci traja už odišli do večnej blaženosti.

Michal Kapasný prežil celé svoje detstvo vo Varíne, kde navštevoval aj základnú školu. Gymnázium ukončil v Žiline.

Po skončení strednej školy pokračoval v štúdiu medicíny na Univerzite Komenského v Bratislave, špecializáciu zubný lekár. V Bratislave sa stal aj jedným z prvých členov speváckeho zboru umeleckého súboru Lúčnica, vktorom pôsobili aj jeho dvaja bratia a neskôr aj deti Norika a Miro. Popri štúdiu medicíny externe študoval aj Vysokú školu muzických umení – kompozíciu a dirigovanie. V roku 1957 sa oženil s Eleonórou Kapasnou, rodenou Cvachovou z Varína.

V roku 1958 sa presťahovali do Važca, kde bol Michal Kapasný z kliniky v Martine preložený ako lekár – stomatológ pre obvod Važec, v ktorom pracoval ako najstarší zubný lekár na Slovensku, až do svojej smrti.

Popri svojej práci zubného lekára jeho najväčšou záľubou a celoživotným poslaní bol folklór a práca umeleckého vedúceho folklórnej skupiny z Važca ktorú viedol celých 60 rokov. Miloval tento kraj, Tatry a prírodu, preto bolo len prirodzené, že inklinoval a stal sa aj vášnivym poľovníkom. Pracoval tiež ako predseda PZ Kriváň Važec, Matice Slovenskej a Červeného kríža. 

Miloval spev. Počas vysokoškolských štúdií bol členom speváckeho zboru Lúčnica a na podzim svojho života sa stal aj členom ekumenického Slovenského kresťanského zboru z Brezna. Bol aktívny vo všetkých sférach života v obci Važec a v okrese Lipt. Mikuláš kde zastával významné a zodpovedné funkcie. Za jeho aktívnu prácu mu boli udeľené viaceré miestne, okresné, krajské ale aj celoslovenské vyznamenania a ocenenia.

Spolu s manželkou vychovali 3 deti, Soňu, Mira a Noriku. Majú 3 vnúčatá, Davida, Lujzu a Annamáriu – Amanku a pravnučku Theu.

Dcéra Soňa vyštudovala Lekársku fakultu v Bratislave a pracuje ako neurologička. Syn Miroslav vyštudoval Prírodovedeckú fakultu v Bratislave a v súčasnosti pracuje vo sfére kultúry. Dcéra Eleonóra, známa speváčka ľudových piesní, vyštudovala Pedagogickú fakultu v Trnave a pracovala ako hudobná dramaturgička Slovenského rozhlasu. Spolu s bratom Miroslavom založili a vedú úspešný folklórny súbor Karpaty v Bratislave.

 

MUDr. Michal Kapasný, ukončil svoj krásny, plodný a dlhý život, naplnený láskou svojich detí, vnúčat, súrodencov a priateľov, dňa 29. apríla 2016 vo veku nedožitých 84 narodenín, po krátkej a ťažkej chorobe, ktorá ho v závere jeho života pripútala na lôžko.

 

Svoju pozemskú púť Michal Kapasný skončí v rodnom Varíne, na mieste, kde sa narodil, ktoré miloval a kam sa vždy túžil vrátiť, ale veľmi si prial sa vrátiť aj do obce Važec, ktorú miloval a prežil tu podstatnú časť svojho krásneho života.

 

Michal, odpočívaj v pokoji. Nech Ti je zem slovenské ľahká.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH KAMENCAN ZAKAMENNE

Ach Boze muj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV