3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rusadľe vo Vyšnej Slanej
Rusadľe vo Vyšnej Slanej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Rusadľe vo Vyšnej Slanej

08. 06. 2016
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera

1.jún 2016 nebol len dňom detí, ale aj dňom, kedy sa priaznivci regionálneho folklóru stretli na ďalšom folklórnom večere organizovanom  Gemerským osvetovým strediskom v Rožňave. V Dome tradičnej kultúry Gemera postavila folklórna skupina Radzim z Vyšnej Slanej tradičný „máj“ - veľkú brezu ozdobenú farebnými stužkami a za spevu a tanca návštevníkom predstavila “ Vyšnoslanské Rusadľe“.

- Pomenovanie „Rusadľe“ vychádza pravdepodobne z pohanského sviatku prechodu jari do leta, kedy v noci víly s priesvitnými telami, Rusalky, chodili po chotári, ľudí ktorých stretli do tanca volali a dávali im hádanky. A kto ich zvodom neodolal alebo hádanku neuhádol, toho Rusalky utopili, či inak skántrili, - povedala nám Dana Lacková z Gemerského osvetového strediska. Na Gemeri predstavuje Rusalku mladá breza, očistená od spodných konárov a kôry a ktorej zelený vrcholec je ozdobený farebnými stužkami. Spev a tanec okolo takto upravenej brezy a jednotlivé farby na stužkách zabezpečovali našim predkom ochranu pred zlými duchmi a dodávali im životnú silu a moc.

Rusadľe, patriace do Turíčnych obyčajov na Slovensku postupne zanikajú. Oživenie ich symboliky a krásy v živote našich miest a dedín, ktoré v poslednom období s radosťou sledujeme, je prísľubom toho, že zvykoslovné odkazy našich predkov prežijú aj dnešný internetový svet.

Podujatie Gemerského osvetového strediska v Rožňave bolo podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

 

Dana Lacková, Gemerské osvetové stredisko

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mirosla Dudík

11

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV