3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  LIDOVEC a hostia v Solčanoch 2016
LIDOVEC a hostia v Solčanoch 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

LIDOVEC a hostia v Solčanoch 2016

18. 06. 2016
Solčany

Súmrak pomaly sadal na Solčany a oblačnosť hrozivo hustla, keď sme prišli do dediny na podujatie: LIDOVEC a hostia. Mužská spevácka skupina LIDOVEC, ktorá vznikla iba pred pár rokmi, pevne vstúpila na cestu ľudovej hudby, po ktorej kráča ráznymi krokmi. Dvanásť urastených mužov (ale už ich je trinásť) so zlatom v hrdle rozdávajú radosť v piesňach na podujatiach rôzneho zamerania. V začiatkoch vystupovali v krojovej košeli so širokými rukávmi na konci vyšívané dierkovou výšivkou. A keď našli na povale starého domu odložený mužský kroj, dali si podľa neho urobiť nový, kabátik s nášivkou ornamentu z bieleho súkna, halenu a neskôr aj nohavice s aplikovanou našívanou výzdobou. Dnes keď sa postavia na pódium, srdce zaplesá pri pohľade na toľkú krásu a duša pookreje pri speve ľudových piesní. Sú často hosťami rôznych podujatí v mestách a dedinách nielen vo svojom okolí, ale aj ďaleko za riekou Moravou. Nadväzujú priateľské vzťahy a tie návštevy sa opätujú. A tak sa na ich podujatí v Solčanoch stretávajú hostia z blízka i z ďaleka, aby sem priniesli krásne spevy a krásne kroje zo svojho rodného kraja.

V túto sobotu to neboli iba hostia LIDOVCOV a prehliadka ich piesní, bola to aj oslava nového CDčka s piesňami z repertoáru mužov. Svoje prvé CDčko vydali v roku 2014 a už o dva roky vydávajú druhé CD. S novými piesňami, s novým aranžmá, s Ľudovou hudbou Ladislava Broďániho. Slávnostné uvedenie CDčka do života urobil dnes predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja doc.Ing. Milan Belica a starosta Solčian Ing. Juraj Soboňa. A čím to CD “pokrstili“? No predsa Solčiankou, domácou koreninou, ktorá sa vyrába tu v Solčanoch.  Radosť a pýcha tu bola dnes na mieste a opodstatnená. Veď takáto udalosť nebýva často, skôr naopak. CDčko „pokrstené“ sa dostáva do sveta, k novým majiteľom, aby potešili milovníkov ľudovej piesne. Svoje prvé CD dostalo názov „Na tom solčanskom Lidovci“, toto druhé dostalo názov „Za dedinou na kopečku mládenci spievajú“. Prišli aj gratulanti s blahoželaniami a darmi, zástupca Matice slovenskej, spolupracovníci  pri tvorbe ale aj z  priateľského súboru Jánošík-seniori z Partizánskeho, akože inak, s fľašou slivovice, úspech predsa  treba zapiť. Táto udalosť prispela k tomu, že tu, v strede obce vládla veselá a radostná nálada, mohli ste stretať usmievavých ľudí, ktorí vás brali ako svojho.

Potom sa predstavili hostia tohto podujatia. Na heligónkach zahrali nádejní folkloristi. Ba z Matúška Hodása vyrastá veľký umelec, zahral nám na heligónke niekoľko piesní rôzneho žánru a zhostil sa heligónky s veľkým kumštom. Po nich prišli na pódium speváčky ženskej speváckej skupiny Lišnianka zo Solčian. Ženy v krásnom solčanskom kroji, všetky v perfektnom oblečení vzbudzovali oprávnený obdiv prítomných návštevníkov. Radosť bola na ne pozerať a počúvať spev celej skupiny. Svoje programové vystúpenie ponúkli aj folkloristi z Krnče a zo Kšinnej, no a na záver vystúpili seniori Folklórneho súboru Jánošík z Partizánskeho. Boli to bývalí členovia FS Jánošík, ktorí aj v neskoršom veku chceli udržovať kontakt s folklórnymi tancami a piesňami, do ktorých sa zamilovali v mladosti.

Podujatie LIDOVEC a hostia v Solčanoch začína naberať ráz tradície. Je to vďaka mužom zo speváckej skupiny, podporovanej vedením obce. Bez ich nadšenia a ochoty by takéto podujatia nemali úspech. Organizácia si vyžaduje veľa námahy, úsilia a času, kde odmenou je úspešné ukončenia akcie a dobrý pocit.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Dusan Holik

Vyrubali vysoku jedlicku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV