3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Karička ako životabudič a seminište ustanovujúcich rekordov
Karička ako životabudič a seminište ustanovujúcich rekordov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Karička ako životabudič a seminište ustanovujúcich rekordov

23. 06. 2016
Košice, Hlavná ulica

Rekordným je už samotný fakt, že účasť na dnešnom tancovaní Veselej karičky na Hlavnej ulici v Košiciach potvrdilo takmer 1 050 ľudí. Sympatická tisícka je cenná o to viac, že účasť žiakov, študentov, stredných a vysokých škôl ako aj jednotlivcov či rodín je úplne dobrovoľná. Potvrdená je účasť piatich krajín – Estónska, Srbska, Turecka a Japonska, pretože tento výnimočný slovenský tanec zatancujú aj zahraniční účastníci 35. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest ktorý Veselá karička dnes otvára. V rámci Slovenska v kruhoch zatancujú prihlásení zo 44 základných a stredných škôl, ZUŠ-iek ako aj folklórnych súborov a to z vyše dvadsiatich miest a obcí východného Slovenska – od Dobšinej cez Prakovce a Prešov po  Michalovce. 

 

Medzi zaujímavosti patrí výhradne chlapčenský kruh zo SPŠ elektrotechnickej z Košíc alebo spojenie miest a obcí vo veselej tancovačke - napríklad Novosadu a Trebišova. 

Najmladšou účastníčkou je dvojročná Grétka Ryníková a najstaršou, ktorá sa prihlásila individuálne, 75-ročná Mária Baranová – obe z Košíc

 

„Každý z pravidelných nácvikov tanca v objatí kruhu vyplavuje hormóny šťastia,  funguje ako životabudič,” teší sa Ing. Monika Floriánová, koordinátorka z organizúceho Communication House, ktorý podujatie pripravil v spolupráci s FS Železiar a Hanička ako aj ďalšími folkloristami, tiež so  Syrárňou Bel Slovensko – výrobcom syra Karička a Košicami -  Európskym mestom športu  2016 i Košickým samosprávnym krajom.

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za štyri roky dovedna ju odtancovalo dovedna vyše 3 000 ľudí. Spoločne vytvorili tri nové slovenské rekordy: V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105-tich kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí  sa krútilo v obrovskom kolese.  V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60-tich kruhoch. Dnes sa pokúsia o štvrtý ustanovujúci slovenský rekord: Najviac bráničiek vytvorených z rúk ľudí tancujúcich karičku.

Za ideu a jej realizáciu organizátori získali v prestížnej súťaži PROKOP 2014 druhé miesto v kategórii Najlepšie podujatie na Slovensku Vzácne tiež je,  že  sebauvedomenie sa folkloristov i nefolklóristov takýmto  radostným spôsobom   inšpirovalo i ďalšie mestá.  Vo Svidníku  mnoho stoviek detí aj dospelých  karičkou vlani otvorili Rusínsky festival . V Michalovciach  vyše tristo ľudí karičkou odštartovalo Zemplínske slávnosti a v toho leta to tamojšie MOS chystá opäť.

 

Katarína Čániová www.karickatanec.sk i na www.facebook.com/karickatanec

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Ani jo ne juhas

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV