3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Karička ako životabudič a seminište ustanovujúcich rekordov
Karička ako životabudič a seminište ustanovujúcich rekordov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Karička ako životabudič a seminište ustanovujúcich rekordov

23. 06. 2016
Košice, Hlavná ulica

Rekordným je už samotný fakt, že účasť na dnešnom tancovaní Veselej karičky na Hlavnej ulici v Košiciach potvrdilo takmer 1 050 ľudí. Sympatická tisícka je cenná o to viac, že účasť žiakov, študentov, stredných a vysokých škôl ako aj jednotlivcov či rodín je úplne dobrovoľná. Potvrdená je účasť piatich krajín – Estónska, Srbska, Turecka a Japonska, pretože tento výnimočný slovenský tanec zatancujú aj zahraniční účastníci 35. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest ktorý Veselá karička dnes otvára. V rámci Slovenska v kruhoch zatancujú prihlásení zo 44 základných a stredných škôl, ZUŠ-iek ako aj folklórnych súborov a to z vyše dvadsiatich miest a obcí východného Slovenska – od Dobšinej cez Prakovce a Prešov po  Michalovce. 

 

Medzi zaujímavosti patrí výhradne chlapčenský kruh zo SPŠ elektrotechnickej z Košíc alebo spojenie miest a obcí vo veselej tancovačke - napríklad Novosadu a Trebišova. 

Najmladšou účastníčkou je dvojročná Grétka Ryníková a najstaršou, ktorá sa prihlásila individuálne, 75-ročná Mária Baranová – obe z Košíc

 

„Každý z pravidelných nácvikov tanca v objatí kruhu vyplavuje hormóny šťastia,  funguje ako životabudič,” teší sa Ing. Monika Floriánová, koordinátorka z organizúceho Communication House, ktorý podujatie pripravil v spolupráci s FS Železiar a Hanička ako aj ďalšími folkloristami, tiež so  Syrárňou Bel Slovensko – výrobcom syra Karička a Košicami -  Európskym mestom športu  2016 i Košickým samosprávnym krajom.

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za štyri roky dovedna ju odtancovalo dovedna vyše 3 000 ľudí. Spoločne vytvorili tri nové slovenské rekordy: V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105-tich kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí  sa krútilo v obrovskom kolese.  V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60-tich kruhoch. Dnes sa pokúsia o štvrtý ustanovujúci slovenský rekord: Najviac bráničiek vytvorených z rúk ľudí tancujúcich karičku.

Za ideu a jej realizáciu organizátori získali v prestížnej súťaži PROKOP 2014 druhé miesto v kategórii Najlepšie podujatie na Slovensku Vzácne tiež je,  že  sebauvedomenie sa folkloristov i nefolklóristov takýmto  radostným spôsobom   inšpirovalo i ďalšie mestá.  Vo Svidníku  mnoho stoviek detí aj dospelých  karičkou vlani otvorili Rusínsky festival . V Michalovciach  vyše tristo ľudí karičkou odštartovalo Zemplínske slávnosti a v toho leta to tamojšie MOS chystá opäť.

 

Katarína Čániová www.karickatanec.sk i na www.facebook.com/karickatanec

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Bystrany

Palenocka bozkej moci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV