3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zagajduj gajdoško
Zagajduj gajdoško

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Zagajduj gajdoško

29. 06. 2016
Veľké Zálužie, Spoločenský dom

Jozef Antalík z Veľkého Zálužia bol naším vari posledným profesionálnym gajdošom. Narodil sa v Cabaji-Čápore, ale životný osud ho zavial do Veľkého Zálužia, kde prežil väčšiu časť svojho života a tak si ho Veľkozálužania pokladajú za svojho rodáka. Bol vynikajúcim gajdošom a zanechal po sebe veľkú gajdošskú stopu. Hrával na gajdy na zábavách i na svadbách, na jarmokoch a inde. Je považovaný za jedinečného interpreta hry na gajdách a jeho prvky hry sú učebnou pomôckou a smerníkom. Bol hudobne nadaný a mal rytmické cítenie, technickú virtuozitu a invenciu. A keď má dedina medzi svojimi rodákmi takéhoto vzácneho človeka, bolo by trestuhodné ignorovať  a nevyužiť jeho erudíciu v prospech obce. A tak sa Veľkozálužania podujali usporiadať 1.Medzinárodný gajdošský festival ZAGAJDUJ GAJDOŠKO. Aj keď v skromných podmienkach toto podujatie sa uskutočnilo v Spoločenskom dome a stretli sa tu gajdoši mladí i starší, chlapci i dievčatá zo Slovenska, Čiech, Moravy, Poľska a Chorvátska. V galaprograme zazneli hlasy a tóny gájd i píšťal, počuli sme spevy dievčat, žien i chlapov, zneli husle, duneli bubny a to všetko vnieslo do sály spoločenského domu príjemné ovzdušie. Podujatie podporili a oživili svojím vystúpením aj manželia Žilíkovci z Mojmíroviec.

Veľkozálužania využili túto šancu aj na propagáciu svojej obce a pripravili pamätnú izbu Jozefa Antalíka. Zozbierali niekoľko muzeálnych artefaktov  a písomných dokumentov zo života Jozefa Antalíka, pochvalné vyjadrenia i ocenenia jeho hry na gajdách, spropagovali v izbe aj svoj veľkozálužský ženský kroj. Krásny kroj, ktorý stojí za vzhliadnutie. Aj keď v skromných podmienkach, ale časom sa vari pamätná izba rozšíri aj o ďalšie artefakty a pamätihodnosti.

Vzdať hold svojmu rodákovi s patričnou úctou a poctou je vari zadosťučinenie a dôkaz, že si na našich predkov, ktorí pre nás urobili veľký kus práce na poli kultúry spomíname radi a s určitou pýchou. Tak, ako sa stal folklórny tanečník Juraj Šaffa idolom v tanci, tak  sa môže stať Jozef Antalík vzorom v hre na gajdy vzhľadom na jeho virtuóznu interpretáciu.  Ale aj toto podujatie naznačilo, že vo Veľkom Záluží vyrastajú Antalíkoví nasledovníci, ktorí sa do  gájd zamilovali.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS GYMNIK BRATISLAVA

Vindzem na Bucku v laz

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV