3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Východná 2016
Východná 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Východná 2016

01. 07. 2016
Východná, amfiteáter

PIATOK:

A je to tu, priatelia! Po roku sme tu opäť. Dnes pre nás začal folklórny festival vo Východnej. Tak ako sme Vám už spomínali, môžete sa tešiť na reportáže, rozhovory, fotografie a živé vysielanie z programov, ktoré budú na hlavnej scéne. Na Východnú som dorazil o 12:30 a celou cestou sem pršalo. Ružomberok sprevádzali kolóny, ale keď som dorazil na miesto činu, SLNKO. Slniečko tu krásne svietilo a všade navôkol búrky. Netrvalo dlho a prišlo to aj sem, ale ako rýchlo prišlo, tak aj odišlo, Takže priatelia, ak máte cestu určite neváhajte a prídite sa pozrieť na dnešný program. Ako to už vo Východnej býva, na večer si pribaľte niečo teplé na seba, poprípade aj do seba :)

 

Postupne budeme pridávať novinky. Fotky z Východnej nájdete na našom FCB

Renáta Hrašková a Martin Bega

Piatok

Východná. Jedno  jediné slovo, slovo, ktoré práve v týchto dňoch rezonuje v mnohých podobách nielen tu, priamo pod Tatrami. Prvý júlový víkend jednoducho patrí folklórnemu festivalu, ktorý sa už polstoročie pravidelne koná v tejto malebnej obci. A práve dnes sa opäť Východná zmenila na pravé krojové mravenisko.

Predpoveď počasia asi nikoho z nás nepotešila, najmä preto, že hneď v prvých momentoch sa prognózy vyplnili (nič proti meteorologickým modelom a práci školených odborníkov, ale všetci dúfame, že predsa len sa ich predpovede minimálne na  nadchádzajúce dva dni nesplnia...). Čiže trocha viac nám popršalo, prehánky vystriedal silnejší dážď a ten prinútil organizátorov stiahnuť plánovaný program z Malej scény, čo nás všetkých veľmi zamrzelo, ale prírode neporučí nik. Našťastie väčšina stálych návštevníkov prišla vybavená riadnym spôsobom a nakoniec sa mohla, síce s malým časovým sklzom, uskutočniť aj Privítanka na Veľkej scéne amfiteátra. V zákulisí, v šatniach či jednotlivých šatniach to ožilo tou správnou atmosférou a ... festival vo Východnej roku 2016 bol slávnostne odštartovaný. Dolu važinami nás previedla Mirka Palanová ako autorka spolu so sólistami a folklórnymi kolektívmi Žilinského samosprávneho kraja. Rieka Váh, pltníci a rozprávanie pltníka Kalmana Hradského z Likavky (nar. 1887) symbolicky prepojili región Liptova a horného Považia. Tu je zhodnotenie Miroslavy Palanovej:

 

Chlebom a soľou, teda darmi našej zeme, nás privítali v ďalšom programe domáce aj zahraničné súbory. Ak by som len veľmi voľne mala zhrnúť slová Igora Kovačoviča – máme byť na čo hrdí a každý jeden z nás by mal vedieť, odkiaľ pochádza a aké poklady ukrýva naša tradičná kultúra. Ďakovať treba všetkým, ktorí nehľadia na vlastné pohodlie a pracujú na tom, aby sa tieto hodnoty prenášali z pokolenia na pokolenie, pretože aj naši predkovia tieto hodnoty vytvárali nie pre veľké scény, ale pre život samotný.

Na festivaloch stretávame mnoho a mnoho tvárí, známych aj celkom nových, tieto podujatia nám poskytujú príležitosti k stretnutiam na javisku aj mimo neho. Veľká scéna patrila takmer dvojhodinovému programu s rovnakým, pragmatickým názvom „Tváre“ pod taktovkou Jána Blahu a študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Za úlohu si vytýčili predstaviť aj viac menej skryté tváre osobností, ktoré sa podieľajú na práci v súbore.

A tu je ich poďakovanie a zhodnotenie po skončení programu. Nebolo treba nahrávať samostatný rozhovor.

 

Záverečná hodina piatkového programu patrila PUĽSu. Svojim profesionálnym programom si pripomenuli minuloročné guľaté výročie.

Aby sme však nezabudli na sprievodné programy! Až do nedele si návštevníci môžu pozrieť veľmi zaujímavú výstavu venovanú Jánovi Lazoríkovi, ktorá je inštalovaná v priestoroch „Modrého domu“. Mali sme možnosť vypočuť si aj pútavý rozhovor s jeho synom, ktorý viedla Janka Ambrózová a svojim vystúpením spestrili muzikanti ĽH Michala Pagáča a tanečníci z FS Hornád. Pán Lazorík zanechal nezmazateľnú stopu a stále máme z čoho čerpať.

Tu prinášame krátky rozhovor s jednou z autoriek Janou Ambrózovou:

 

Komu sa zdá, že prednášky, výstavy či scénické programy dostatočne nenaplnia jeho očakávania alebo mu jednoducho „neladia do noty“, môže sa zabaviť pri muzike vo veľkom stane v rámci Gastrocentra alebo na rôznych školách tanca v Humne. Stále je z čoho vyberať. V týchto nočných chvíľach už zákulisie a priľahlé okolie napríklad patrí spevu a voľnej zábave, na Malej scéne zabávajú svoje publikum Vrbovskí víťazi.

 

A tu je ešte niekoľko pozdravov od tých, ktorí dnes boli aj na scéne:

 

Ráno dovidenia!

RH

 

Sobota

 

Východná je fenomén. Aj keď urobíte neviem aké opatrenia ... trasa, ktorá trvá za normálnych okolností 5 minút (povedzme od ohniska po Gastrocentrum), v reálnom festivalovom dianí zaberie minimálne 45 minút. Treba sa vystískať, porozprávať najnovšie zážitky , životné zvraty, poukazovať najnovšie fotografie rodinných príslušníkov – veď v niektorých prípadoch je rok naozaj dlhá doba!

A tak sa dnešná festivalová sobota v ničom nelíši od iných takýchto dní z minulých ročníkov. Návštevníci už od skorého rána stoja šóry na festivalové tričká, čerstvú kávičku či inú poprávku po prebdenej noci vo Východnej, na javiskách prebiehajú čulé prípravy na jednotlivé programy a z Gastrocentra sa linú všakovaké vône, pri Ohnisku to regionálne žije nielen tradičnou margecianskou kuchyńou,  znejú piesne a tí najodolnejší si ešte ani nestihli zuby vyčistiť ...

Prinášame vám ďalšie pozdravy zo sobotnej Východnej. Počuť budete aj Laca Cmoreja, Filipa Cíla z Prahy, Kristiána Dufinca, ale aj Juraja Kubánku a Antona Pavča.

 

Gastronomickú pozvánku vám posielajú aj členky FSk Jadlovec z Margecian priamo od ohniska, kde pripravujú všakovaké tradičné margecianske dobroty.

 

A aby som nezabudla! Začalo pršať – aby sme po včerajšku nevyšli z cviku a aby účastníci sprievodu mali na čo spomínať ...

Nezabudnite, že na facebookovom profile JH pravidelne pribúdajú čerstvé fotografie – sledujte nás.

Ten dážď, o ktorom som písala vyššie, bol jediným mokrým strašidlom dnešného dňa. Trocha zmylo prach, postrašilo fotografov a nahnevalo zopár muzikantov, ktorý boli akurát v tom momente v sprievode (plne ich chápem a rozumiem – v takýchto chvíľach sme hore cez chrbát vyhadzovali sukne a husle schovávali ako sa len dalo ...). Ale prehánka ochudobnila aj všetkých divákov o ten jedinečný pohľad, ktorý sa naskytne práve pri sprievode hore obcou.

V tejto chvíli už môžem s kľudným svedomím napísať, že nielen umúdrené počasie, ale najmä bohatý program dnes do Východnej prilákal enormné množstvo ľudí. Hľadisko pri Malej scéne bolo zaplnené do posledného miestečka a sedelo sa (klasicky) aj na tráve v okolí. Malí muzikanti a speváci, či program venovaný gajdám a gajdošskej kultúre alebo spomienka na pani Máriu Mázorovú – bolo naozaj z čoho vyberať. Popritom všetkom remeselníci predvádzali svoje umenie na Jarmoku remesiel a pod Májkou si deti mohli vyskúšať svoju šikovnosť v Škole remesiel s ÚĽUV-om. V Košiariku bol pre ne tiež pripravený bohatý program a oproti minulému roku v ňom pribudli ďalšie drevené atrakcie, ktoré deťom (aj rodičom) spríjemňovali celodenný pobyt na festivale.

Ak vás prepadol malý či veľký hlad, mohli ste ho zahnať klasickými festivalovými „dobrotami“. Napríklad o.z. Dobrá Východná varilo po celý čas vy.ni.ka.jú.ce halušky bryndzové a dlhý rad ľudí, ktorí každú chvíľu čakali na túto laskominu dokazuje, že chlapcom, dievčatám, gazdom a gazdinám sa naozaj darilo. Po celý čas sa nezastavili a nestačili im ani dve veľké kotliny, ktoré boli v neustálej permanencii. Z môjho pohľadu sa chlapci z Dobrej Východnej kľudne môžu „ženiť“ – variť už vedia, tancovať tiež, pekní sú tiež ...

Tu je krátky rozhovor s Jakubom Filipkom a Vladom Michalkom z Dobrej Východnej:

 

Pri ohnisku dnes kraľovala margecianska kuchyňa a mala čo ponúknuť. Zemiakové gruľovníky na sladko či na slano, výborné koláčiky, dobrá nálada, spev, usmiate ženušky a šikovní mládenci lákali množstvo hladošov. Myšlienka regionálnych špecialít v strede areálu má u mňa 100 bodov! Mnohým pripomenie ich detstvo a deti možno v niektorých prípadoch zistia, že taký koláč alebo placka nerastie len tak na pulte v TESCO, ale zrodí sa v kuchyni pod rukami šikovného kuchára. Ich pozvánka je v článku vyššie.

My sme však v areáli zastavili opäť zopár známych ľudí a tí vám posielajú svoje pozdravy. Zdeno Černák, Elena Jurenová, Martin Mešša a Michal Svitok.

 Stretli sme aj zástupcov Klubu Zemplínčanov v Košiciach Jána Peržeľa a Jána Poprendu, ktorých nadšenie z tohtoročnej Východnej si môžete vypočuť tiež:

 

Na Hlavnej scéne už v tejto chvíli beží večerný program. Absolútne zaplnené hladisko malo možnosť zhliadnuť program zahraničných súborov a v tomto momente sa vzdáva hold Jánovi Blahovi. Na javisku nechýba Gymnik, Kopaničiar, Lúčnica, SĽUK, tanečníci z Toronta a ĽH Zemplín.

A aby som nezabudla! Dnes oslavuje svoje narodeniny napríklad aj Peťo Kocák, Mišo Pagy Pagáč alebo Rudko Baran ... zo srdca im želáme všetko najlepšie a aj takto virtuálne cmúgame na líco! Užite si zvyšok dnešného festivalového dňa, milí oslávenci, na zdravie!

RH

Nedeľa

Už v noci nám príroda pripravila nevídané svetelné a zvukové divadlo. Pri jazde po diaľnici smer Hybe sme mali po polnoci možnosť vidieť panoramatickú svetelnú šou. Zo všetkých strán sa blýskalo a mne v tej chvíli bolo ľúto najmä tých, ktorí prespávajú v stanoch. A podľa ich slov bola dnešná noc naozaj zaujímavá ...

V každom prípade prísť zavčasu do festivalového areálu stojí za to. V rade na kávu sa podozvedáte najnovšie novinky, príbehy a pikošky. Postretáte neznáme pokrčené tváre, ktoré potrebujú „vyžehliť“ aby nadobudli pôvodnú podobu  vašich kamarátov. Lásku vám vyznávajú festivalom unavení jedinci a popritom všetkom padá drobný dážď, ktorý samozrejme tým pádom ruší všetky skúšky na Malej scéne. A vzápätí sa dozvedáme, že program sa presúva do Veľkého stanu v Gastrocentre. Ako som si vypočula cestou z raňajok v rámci jedného stojaceho kruhu násťročných, citujem:

„A zasa pršíííí, to je hrozné!“ hovorí dievčina znechuteným hlasom a pubertálnym prízvukom.

„Čo chceš?? Tatry! Tu sa počasie mení furt...skoro ako Ty!“ odpovedá chlapec rovnakého veku.

„Chi chi chiiiii ... to som nepochopila teda ...“ smečuje ona.

Jednoducho pod Kriváňom treba byť pripravený na všetkých alternatívy, či už sa to týka počasia, programu či vzťahov (smajlík). A bez ohľadu na to, či sa prídete pozrieť na festival alebo strávite prvú júlovú nedeľu iným spôsobom, želáme vám všetkým krásny deň.

Na spríjemnenie nedeľného rána vám prinášame trochu slávnostnej atmosféry nedeľného rána. Programy v areáli amfiteátra totiž ešte nezačali, no dolu v dedine už prebiehajú služby v dvoch kostoloch. Z toho evanjelického vám prinášame krátku ukážku piesní:

 

 

Martinka Bobáňová so svojou ľudovou hudbou vystupovala v oboch kostoloch, ale ich vystúpenie sme nestihli zaznamenať, tak aspoň Martinkin pozdrav:

 

... prší, popŕcha, prší, popŕcha, prší ... bohužiaľ veľa remeselníkov odišlo domov, všade mokrota, blato, pršiplášte, dáždniky. Veľký stan na stred Gastrocentra aj napriek antipatii, ktorú v prvých momentoch u niektorých vyvolával, splnil svoju funkciu a návštevníci mali vďaka nemu možnosť zhliadnuť všetky sľubované programy Malej scény., napríklad "Talenty" či obľúbené vystúpenie laureátov súťaže tanečníkov Šaffova ostroha 2016. Podľa ovácií a silného potlesku je jasné, že účinkujúci predviedli svoje umenie tak, ako sa patrí a aj keď výhľad na tance nebol celkom ideálny, diváci si užili minimálne zvukovú kulisu.

A my sme opäť pristavili zopár okoloidúcich, či stojacich, aby vám poslali prostredníctvom nás svoje pozdravy. Daniel Kollár (Sanchez) s manželkou Zuzkou, Štefan kocák st. a Martin Santer a Vlado Kabát.

 

Dážď znepríjemnil aj gastronomické aktivity pri Ohnisku. Krásne heľpianske kroje museli ostať schované pod strechou, ale aj napriek tomu všetky výborné špeciality sa dostali k spokojným zákazníkom a všetci, ktorých prilákala vôňa, mali možnosť sa pokochať aj farebnou krásou tradičných krojov. A čo sa vlastne dnes pri Ohnisku ponúkalo? Pravé heľpianske  guľky, trhanie halušky aj grapne boli jednoducho famózne! Aj keď musím povedať, že poniektorí hladoši boli zpočiatku mierne nedôverčiví a pýtali sa, že čo to je? A kým sa pustili do prvého sústa, váhavo šťuchali do jedla vidličkou. Ale rýchlo prišli na to, že to je naozaj mňam! Spokojné pomliaskavanie, hhmmmmkanie a prázdne misky sú toho dôkazom. A k tomu všetkému hrala ľudová hudba, znel smiech a všetko bolo tak, ako malo byť.

A tu je pozvánka Heľpy ku ohnisku na ochutnávku:

 

V „Amfíku“ sedia práve v tejto chvíli tí najskalnejší diváci, hľadisko je plné vypuklých farebných skrýší a na javisku zahraniční hostia predvádzajú svoje umenie. Pripravený je samozrejme záverečný Galaprogram s názvom „Každý chvíľku ťahá pílku“, ktorý zavŕši 62. ročník folklórneho festivalu vo Východnej. Už o pár hodín sa areál vyprázdni a my budeme spomínať, hodnotiť, triediť fotografie a dopisovať reportáže.

Veríme, že aspoň trocha sa nám podarilo priblížiť  vám  tohtoročnú atmosféru napriek všetkým nástrahám a úskaliam.

A už len kúsok so záverečného galaprogramu aj so zhodnotením a poďakovaním riaditeľa tohtoročnej Východnej 2016 Andreja Kotlárika:

 

Tešíme sa opäť o rok - ak dožijeme ...

RH

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Janosik Svit

Horehron

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV