3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Stretnutie fujerášov v Korytárkach 2016
Stretnutie fujerášov v Korytárkach 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Stretnutie fujerášov v Korytárkach 2016

19. 07. 2016
Korytárky, Kultúrny dom

Mohlo by sa zdať, že počasie si pre všetkých fujerášov pripravilo priam skúšku odvahy, keď ich v sobotu 16. júla 2016 vítalo v Korytárkach zimou a dažďom. Ale tieto poveternostné podmienky nikoho z účastníkov ani z hostí neodradili. Našťastie útulný kultúrny dom poskytol všetkým to pravé zázemie.

Počas upršaného popoludnia, kedy sa ešte mohlo zdať, že nálada bude nevalná, sa už ponad Korytárky ozývala chytľavá dolnozemská hudba. To Pazovskí Kacúri dali priechod svojmu temperamentu, ako v ten víkend ešte niekoľkokrát a rozihrali všetky žilky v tele. Slováci zo Starej Pazovy veru vedia vyspievať všetky svoje žiale a radosti naozaj krásnym spôsobom. Bolo zážitkom ich stretnúť a počuť naživo. A ako sa tu vlastne ocitli? Nuž žije ešte veľa pamätníkov, ktorí spomínajú na vysielanie Novosadského rozhlasu na našom území a vzťahy medzi Slovenskom a Vojvodinou, kde žije veľmi veľa Slovákov, sa ešte stále nepopretŕhali. Tak sa tento rok v Korytárkach predviedli aj dvaja fujaristi z Báčskeho Petrovca a Báčskej Palanky, ktorí sa zúčastnili seminára v hre na fujaru, ktorý každoročne organizuje Slovenské kultúrne centrum P.J. Šafárika v Novom Sade. A veď mnohí Slováci žijúci vo Vojvodine majú svoje korene práve na strednom Slovensku a doteraz udržujú kontakty so svojou vlasťou. Folklórne spolky a zoskupenia zo slovenských dedín vo Vojvodine sa pravidelne zúčastňujú akcií na Slovensku a naopak aj slovenské kolektívy často navštevujú našich krajanov na Dolnej zemi. Vzťahy a kontakty zostávajú.

Ešte pred samotným začiatkom celoslovenského stretnutia fujerášov sa odobrala skupinka muzikantov a nadšencov na cintorín do Očovej. Tam vzdali poctu tamojšiemu, asi najznámejšiemu fujaristovi – Martinovi Dankovi. Jeho meno sa spája nielen s virtuóznou hrou na fujare, ale najmä s folklórnou skupinou Očovan, s ktorou sa zúčastnil mnohých prehliadok a vystúpení. Martin Danko zomrel v roku 1965. Odvtedy ubehlo mnoho vody a z jeho miesta večného odpočinku zostala iba neurčitá kôpka hliny. Tohto roku prebehla zbierka na obnovu jeho hrobu (finančne prispeli najmä fujaristi a ich priaznivci) a vďaka tejto zbierke mu všetci jeho obdivovatelia môžu odteraz vzdať hold nad dôstojným hrobovým miestom.

Postupne prichádzali ďalší účastníci a samozrejme aj ďalší fujaristi. Aj nálada pred kultúrnym domom pod slnečníkmi, ktoré však teraz plnili inú funkciu, bola príjemná a niektorí fujaristi, ako Juraj Hano, si zanôtili pri heligónke. A svoje pozdravy vám v úvode posielajú aj Ben Sorensen, výrobca Jakub Šaray a Jaro Černák:

 

Prípravám na prvý program sa venoval aj hlavný organizátor, Roman Malatinec a tu je s ním krátky rozhovor:

 

 Úvodný program 18. celoslovenskej prehliadky fujerášov v Korytárkach bol venovaný fujare a gajdám, dvom klenotom zapísaným do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Na javisku sa predviedli fujaristi známy, ale aj tí, ktorí sa podobných akcií zúčastňujú menej často. Tóny fujary sa striedali so zvukom gájd a v pravidelných vstupoch nám svoje tanečné a spevácke umenie predviedli aj tanečníci a muzikanti z FS Mladosť z Banskej Bystrice či Podpolianski vrchári. Tento program, aj podľa ohlasov z publika, pekne odmoderoval náš kolega Igor Hraško.

Opäť sme si odchytili zopár fujaristov a tí vám posielajú svoje aj fujarové pozdravy. Vlado Grieš, Ľuboš Dubovský, MIlan Babirák a Ján Námešný:

 

Druhá časť programu bola venovaná očovským fujaristom, ktorým vzdali hold svojimi vystúpeniami fujaristi nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Okrem spomínaných staropazovských fujaristov sa na javisku predviedli aj nadšenci z Frankfurtu nad Mohanom a fujarista spoza „Veľkej mláky“. Ben Sorensen je veru zaujímavý človek a ľahko si ho zapamätáte nielen kvôli jeho americkému prízvuku. Ako to už v živote býva – cesty osudu mu do dráhy priviali krásnu slovenskú devu a ... už to bolo. Zaľúbil sa nielen do nej, ale aj do Slovenska. Učí históriu na  Bruswick  Community College ( Supply), Cape Fear Community College (Wilmington, North Carolina ) a na Ashford University. Vďaka tomu, že prednáša aj Byzantskú ríšu a súčasťou jeho prednášok je aj Cyril a Metod, používa priamo na svojich hodinách aj slovenčinu či staroslovienčinu. Každoročne sa s rodinou vracia na Slovensko, kde trávi čas nielen s príbuznými, ale aj s kamarátmi a zúčastňuje sa mnohých folklórnych festivalov. Prečo? Lebo roku 2004 sa priučil hre na fujaru a ... už to bolo. A kto Bena aspoň trocha pozná vie, že Ben je naozaj muzikálny a disponuje aj sýtym hlasom. Okrem toho by mohol zo svojej slovenskej hrdosti dávať po kúskoch aj tým, ktorí ňou až toľko nedisponujú.

Tóny fujary boli aj tentoraz popretkávané zvukmi iných pastierskych hudobných nástrojov, Pazovskí Kacúri si tiež struhli jeden veľký prídavok, pretože obecenstvo si ich priamo vyžiadalo. Prívetivý text o Očovej a jej muzikantoch, ktorý sa ako niť tiahol celou druhou časťou večerného programu, vyšiel z pera Karola Kočíka a moderátorsky ho predviedol Roman Malatinec, ktorý si na javisku samozrejme aj zahral. A kto si myslel, že FS Mladosť v prvej časti programu vyčerpala svoj repertoár, velice sa mýlil.

Vonku, aj napriek nepriaznivému počasiu, ponúkali svoje produkty niekoľkí odvážni podnikatelia. Vynikajúce ovčie produkty zo salaša Lipa Hiadeľ alebo skvelé ovocné víno z Vinosadov či drevené dychové nástroje mladého výrobcu z Poluvsia – to všetko ste si mohli pozrieť, ochutnať, vyskúšať alebo kúpiť.

Aj takéto bolo teda sobotňajšie stretnutie fujaristov v Korytárkach v roku 2016.  Jedinečné, neopakovateľné a ľudsky prívetivé. Fujarové.

P.S ... nesmiem zabudnúť na skvelý hovädzí guľášik, tak akurát pikantný a bruško hladkajúci, a tiež na fantastické langoše, ktoré boli nadýchané a zároveň chrumkavé ... tieto dobroty nás vítali hneď po príchode do Korytárok a spôsobili nám doslova "nebíčko v papuľke" ...

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Ten holicsky zamek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV