3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Sviatok nového chleba
Sviatok nového chleba

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Sviatok nového chleba

05. 08. 2016
Nitra, Dražovce

V poslednú júlovú nedeľu  mali v Nitre-Dražovciach sviatok. Sviatok každoročný, veľkolepý a obdivuhodný. V týchto dňoch sa pomaly končí žatva, zbiera sa obilie z lánov a zváža sa do sýpok alebo pod strechu poľnohospodárov. Podmienky pre pestovanie obilnín boli na začiatku roka všelijaké a nikto nepredpokladal vysoké úrody. Ale stalo sa. Predseda PD Čakajovce-Dražovce prezradil, že takú úrodu ešte doteraz nemali aká bola v tomto roku – 80 q pšenice z hektára. Priam neskutočné, keď si pomyslím, že v povojnových rokoch (v minulom storočí) keď gazda dopestoval 25 q z hektára, bol nadšený. Potom sme zistili, že tie „malé“ výnosy (úrody) boli ovplyvnené aj tým, že podľa výnosov boli stanovené kontingenty a teda čím menšie výnosy, tým menší kontingent. „Komisár“ sedel pri mláťačke a zapisoval plné vrecia obilia, ktoré odnášali chlapi od mláťačky do komory. Sem-tam sa s nimi domáci „zahovorili“, ponúkli nejakou dobrotou alebo pohárikom, aby  nejaké to vrece „zabudli“ poznačiť do poznámok. Nuž ale  dnešné výnosy v Dražovciach mali príčinu na veľkolepé oslavy.

Tak ako po minulé roky sa v Dražovciach stretli folkloristi FSk Tradícia z Nitry-Dražoviec, s pozvanými účastníkmi, ktorými boli: SSk Vrábľanka z Vrábeľ, FSk Krnčianka z Krnče, SSk zo Sárisápu (Maďarsko) a FSk Jaročan z Jarku, aby sa spoločne tešili z ukončenia žatvy a aby tento úspech aj náležite oslávili. Domáci pripravili alegorický sprievod, ktorý spolu s účinkujúcimi prešiel cez dedinu do kultúrneho domu. V alegorickom sprievode staré traktory Zetor ťahali za sebou mláťačku (mašinu), aj pluh troják, za nimi sprievod účinkujúcich v krojoch, žnice s hŕstkou nazbieraných klasov a s vidlami na pleci, v ruke kosák a kandlička, v ktorej býval obed, ženci s kosami, tak ako kedysi, keď sa chodilo do žatvy. Tradičný obraz žatvy takto vošiel do kultúrneho domu, aby ukázali žatevné či dožinkové zvyky, piesne a tance, ktorými sa končili dožinky, či žatevné práce. Žnice si odložili svoje viazaničky nazbieraných kláskov, k nim položili kandličku na obed a mne to pripomínalo chvíle žatevné z minulosti, kedy sme si kandličku a krčah s vodou odložili na medzi. Symbolom týchto osláv je dožinkový veniec, ktorý žnice a ženci upletú z klasov a kvetov polí a odovzdajú ho svojmu gazdovi na znak žatvy skončenia. Gazda, predseda PD Čakajovce-Dražovce dostal dožinkový veniec a odplatil sa fľašou ostrého. Sálou kultúrneho domu sa niesli piesne žatevné, veselé i vážnejšie, videli sme tance a počuli spev, účinkujúci priniesli vo vystúpení aj žatevné zvyky svojej obce.

Každého návštevníka detičky privítali chlebom a soľou, tak ako sa vítalo kedysi. A keď po skončení programu prišlo k ďakovaniu za účasť, každý kolektív dostal okrem darčeka aj pečený osúch. Zástupkyňa maďarského kolektívu odovzdala zas vedúcej FSk Tradícia Ing. Miroslave Zaujcovej ich bochník chleba čerstvo upečeného. Členovia FSk Tradícia udržujú priateľské kontakty so Slovákmi v Maďarsku a vzájomne sa navštevujú a prezentujú sa  so svojimi programami.

Žatevné či dožinkové zvyky a obyčaje mali svoj obraz, svoju tvár, ktorú sa folkloristi snažia vo svojich programoch udržiavať a uchovať pre ďalšie generácie. A v Dražovciach sa o to snažia obzvlášť, veď to majú aj v názve svojho telesa. Robia to s láskou, radosťou a oduševnením, za čo im patrí úprimné poďakovanie.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vazec

Hrabaj diefca, hrabaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV