3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Za našima humni
Za našima humni

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Za našima humni

25. 07. 2016
Rožňava, Dvor Gemerského osvetového strediska

Vôňa sena a melódie gemerských trávnic sa vznášali večer, 20.7.2016 ponad dvor Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Diváci sa spolu s členmi folklórneho súboru Gemer z Dobšinej preniesli na horské gemerské lúky a zaspomínali na časy nie tak dávno minulé.

„S chovom oviec a dobytka, tak typickým pre horný Gemer, je úzko spojená aj povinnosť zabezpečiť dostatok krmiva na zimu. A tak naši gazdovia  od polovice júna, najčastejšie však až po Jáne, začali kosiť chotárne lúky. Chlapi v bielych košeliach, kalapoch a s fajkami zapekačkami v ústach, aby ich muchy a kadejaký hmyz neotravoval, začínali kosiť už za svitania, lebo - za rána za rosy, najlepšie sa kosí“ povedala nám Dana Lacková z Gemerského osvetového strediska.  Kosením a hrabaním žila celá dedina, lebo od množstva nachystaného sena závisel osud nielen oviec a statku, ale aj celých rodín.

Dnes je kosenie spojené s hukotom kosačiek a vôňa sena prekrytá benzínom. Prastará krása v kose a hrabliach zakliata však potešila zmysly divákov a z dvora Domu tradičnej kultúry Gemera odchádzali títo už po zotmení naplnení krásou a hrdosťou na našu dedovizeň.

Podujatie Gemerského osvetového strediska v Rožňave bolo podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

 Dana Lacková, Gemerské osvetové stredisko

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Hnojnane Michalovce

Hore dolinami, Tri hvizdy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV