3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tekov tancoval a spieval
Tekov tancoval a spieval

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tekov tancoval a spieval

16. 08. 2016
Starý Tekov

Tekovské folklórne slávnosti, ktoré poznáme pod názvom „Tekov tancuje a spieva“  v tomto roku dosiahli okrúhle jubileum. Vznikli pred 50 rokmi (v roku l966) a tohto roku sa konajú už po 25 krát (v niektorých rokoch sa poriadali obrok a v dobe po nežnej sa neorganizovali niekoľko rokov vôbec, preto ten rozdiel). A to bol vlastne aj dôvod zmeny, ktorá ich sprevádzala. Organizátori premiestnili vystúpenie súborov do stredu dediny, do blízkosti ich vzniku a  program dostal aj novú štruktúru. Okrem toho, hlavný program sa preniesol na sobotu a nie na nedeľu, ako bývalo kedysi. Pred kultúrnym domom postavili tribúnu a rozmiestnili stoličky a umožnili stánkom s občerstvením a remeselnými výrobkami podeliť sa s priestorom hneď za hľadiskom.

Organizačná štruktúra rozdelila program do niekoľkých blokov. V prvom bloku pod názvom „Keď si ja zaspievam“ sa predstavili folklórne spevácke skupiny POKUS Tlmače, CERIANKA Lovce, ďalej inštrumentalista Anton Budinský (Očovan z Novej Bane), potom Gajdošskí trogári z Veľkého Zálužia a FS HRON z Hronských Kľačian. Program plný spevu a krásy krojov. Po nich nasledoval druhý blok programu pod názvom „Na lúkach medzi Tekovom a Váhom“. V tomto programe svorne vystupovali s detskými hrami DFS Tekovanček a DFS Mladosť z Považskej Bystrice. Pripomenuli nám ročné obdobia tradičných sviatkov od jari, vynášanie Moreny, cez vinšovanie s vŕbou na Kvetnú nedeľu, hry detí na slepú babu a zlatú bránu a iné hry, deti menšie i väčšie, ale všetky živé a veselé s elánom o dušu. Ich program vyústil do záverečného spoločného tanca na javisku i pred javiskom, kde ich nadšenie nemalo konca. Boli roztomilé.

Z Ľudového domu previezli nevestu do Kultúrneho domu, kde sa naraz objavilo niekoľko neviest v slovenských krojoch. Ostal som prekvapený, lebo som všade videl nevestu vo svadobnej parte, jedna krajšia od druhej a to nám už nasvedčovalo tomu, že sa chystá galaprogram pod názvom „Otvárajte bránu svadobná rodina“. Tejto udalosti bola venovaná aj výstava v zrkadlovej sále KD, kde sme mohli vidieť súčasti svadobných krojov, krojované bábiky a dobové fotografie z tekovskej svadby. Pred kultúrnym domom odznela odobierka od rodičov, ktorú mal na starosti starejší Jozef Šebo. Potom už mladé páry  prešli na javisko, kde sa nám predstavili ukážkou svadobného kroja a svadobného tanca doplnené tradíciou nosenia darov, ale aj doplnkov odevov. Tak dostala nevesta vankúš, aby mala na čom spať a duchnu, aby sa mala čím prikryť, rozmarín zelený, ktorý nesmel chýbať na prsiach nevesty ako znak čistoty a poctivosti, ale aj vyšívaný ručník na hlavu, ako dar najvzácnejší od krstnej mamky. Radostník, ozdobený koláč, z ktorého musel dostať každý svadobný hosť ako výslužku.  V tomto bloku sme videli FS TEKOVAN, FS VATRA Tlmače, Spevácky zbor zo Starého Tekova a Starotekovských ochotníkov, ktorých doprevádzala Ľudová hudba Tekovanček. Svadobné páry nám predviedli tradičný svadobný tanec, ale týmto párom sa budem venovať v nasledujúcom článku. Bola to krása a paráda, ktorá zaujala každého.

Po svadobných „obradoch a tancoch“ v galaprograme vystúpil Folklórny súbor MOSTÁR Brezno. Temperamentné tance z Telgártu a Šumiaca, Čierneho Balogu a Podpoľania, ako aj cigánske tance nám Mostári predviedli profesionálne a s veľkým úspechom, že museli pridávať. Bola to krásna bodka za programom Tekovských slávností.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ZLATE HUSLE

Počkajte vy kamaráti

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV