3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vidiecka žena –Líderka 2015
Vidiecka žena –Líderka 2015

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Vidiecka žena –Líderka 2015

16. 10. 2015
Zubrohlava

V rámci svetového Dňa vidieckych žien sa konal  14. ročník  súťaže  Vidiecka žena roka – Líderka 2015. Pod záštitou europoslankyne Jany  Žitňanskej a župana    žilinského  samosprávneho kraja Juraja Blanára  v spolupráci  s partnermi  súťaže  15.10.2015 v Zubrohlave.

Niekedy musíme vynaložiť úsilie , ak chceme ísť cestou dobra a lásky. Ten, kto sa nenechá odradiť počiatočnými ťažkosťami, dočká sa ovocia svojho konania . Dôležitá je voľba. Prvý krok akou cestou sa vydáme.

Výsledky súťaže:

žena –  aktivistka:  Anna Verešová

žena –  političkaBc. Mária Lachkovičová

žena – podnikateľka: Irena Geregová 

žena – remeselníčka:  Božena Tomanová

 

Žena  aktivistka

Anna Verešová ,  Kamenná Poruba  ( okr.  Žilina) vek 51, 5 detí ,

Sociálna pracovníčka ( riaditeľka „ Áno pre život“ )

Významnou mierou pomáha udržať na Slovensku zdravú rodinu a robí pre to mnohé aktivity.

Patrí medzi zakladajúcich členov MAS Rajecká dolina

Šíri ľudové remeslo pre súčasné a budúce generácie

Je zakladateľka neziskovej organizácie  “ Áno pre život” 

Založila  a vedie 3 chránené pracoviská. V jednom z nich   pečieme tradičné slovenské     medovníčky, takže šíri ľudové remesiel

 

 

Žena politička

Bc. Mária Lachkovičová, Chynorany okr. Partizánske , vek 57, 1 dieťa

Starostka

Pred komunálnymi voľbami 2010 sa na ňu začali obracať občania, aby kandidovala na pozíciu starostky. Skôr ako predložila   kandidátku urobila v obci prieskum spokojnosti formou dotazníka. Výsledok ju presvedčil – kandidovať. Bola úspešná aj v posledných voľbách. Aj prostredníctvom eurofondov rieši  vážne problémy s marginalizovanou  komunitou v obci prostredníctvom  terénnej sociálnej práce. O obci riešia ČOV. Vydávajú Chynoranské noviny. Starostka je dušou obce. Je to silná žena  na svojom mieste a verí, že čo ju nezabije, to ju posliní.

 

Žena podnikateľka

Irena Geregová  Liesek okr. Tvrdošín,  vek 59, 3 deti, 

Farmárka, dôchodkyňa

Okrem starostlivosti o rodinu (vychovala 3 šikovných synov, stará sa o 6 vnúčat, doopatrovala manželových rodičov a v júli t.r. pochovala po ťažkej chorobe svojho manžela), práce okolo veľkého domu, ktorý je vždy plný hostí  ( rodina, hostia, priatelia ) , ktorí prídu na vidiek za oddychom , venuje sa „gazdovaniu“. Donedávna ešte pracovala v trojzmennej prevádzke vo firme PANASONIC v Trstenej. Spolu s manželom od mladosti popri zamestnaniu aj gazdovali a keď po roku 1989 sa naskytla možnosť gazdovanie rozšíriť , rodina im poskytla pôdu, ktorú dovtedy užívalo PD a postupne svoju farmu rozširovali . Manžel  pokiaľ bol zdravý sa venoval práci na poli a chovu zvierat Venuje agende, účtovníctvu a hlavne spracováva mlieko na úžasne syrové výrobky, ktorými zásobuje celú našu rodinu. Jej syrové torty a kytice sú umelecké diela . Je príkladom gazdinej a farmárky zároveň. Je zároveň šikovnou manažérkou, lebo dokáže do celého náročného farmárskeho kolobehu nenásilne vtiahnúť celú rodinu a všetci radi pomôžu. Nerada sa sťažuje, aj keď celá legislatíva okolo farmárčenia je náročná.

 

Žena  remeselníčka

Božena Tomanová . Poruba  okr. Prievidza , 70 rokov, 2deti,

Dôchodkyňa

Udržiava tradičné textilné techniky, ktoré sú už na pokraji zabudnutia ako napr. sieťovanie. Zúčastňuje sa výstav a rôznych tradičných remeselných akciách. Predvádza a robí kurzy, ktoré pomáhajú udržať staré textilné techniky v povedomí ľudí. Napriek neskorému začiatku – až v dôchodkovom veku – dosiahla vysokú úroveň tvorby a ovládanie jednotlivých techník. Ocenená bola aj na celoslovenskej súťaži textilnej tvorby v Banskej Štiavnici.

 

Víťazky boli odmenené vecnými cenami, víkendovými pobytmi pre 2 osoby  a  pani Jana Žitňanská  ich pozvala do Bruselu.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krivan Vychodna

Na priadkach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV