3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Lóťanské folklórne slvnosti 2016
Lóťanské folklórne slvnosti 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Lóťanské folklórne slvnosti 2016

22. 08. 2016
Veľké Lovce, Ľudový dom

V sobotu 20.augusta 2016 bolo pred Domom ľudového bývania vo Veľkých Lovciach rušno. Schádzali sa tu folkloristi aj obdivovatelia folklóru a milovníci krojov a ľudového spevu na 5. ročníku Lóťanských folklórnych slávností. V krásnom prostredí ľudového domu, ktorý je aj múzeom bývania a ktorý je vzorne opatrovaný, je humno, ktoré slúži ako amfiteáter. Vojdete do dvora a ovanie vás duch minulosti. V malých okienkach kvitnú červené muškáty a pred vchodom do pitvora sú vynovené žudrá, vybielené s modrým soklom, aké kedysi mávali všetky domy. Na dvore poukladané narúbané drevo do kopy, aby sa nás zima neopýtala, čo sme robili v lete.

Pred ľudovým domom sa už organizuje sprievod na cestu po dedine, dva koče, vlastne jeden koč a druhý hintov obsadzujú folkloristi. Koč kočíruje pán Ing. Stanislav Becík, predseda Združenia agropodnikateľov, družstva v Dvoroch nad Žitavou a bývalý minister poľnohodárstva SR. Držať opraty v ruke je pre niekoho poctou a nie trestom a pán Becík to s koňmi ovláda a rozumie si s nimi. Za povozmi sa zoradili účinkujúce súbory a kolektívy a prešli po dedine. Slniečko hrialo, deň bol krásny, čo bolo treba viac k tejto udalosti.

Po skončení sprievodu sme vošli do dvora, kde sa rozložili remeselníci so svojimi výrobkami, medovnikárka s krásnymi maľovanými srdiečkami, postavičky zo šúpolia aj zvieratká z textilu, maľované kraslice. Mohli sme vidieť aj okno do sveta včiel a výrobky od včelárov. V humne ľudového domu je stará pivnica, so zrekonštruovanými dvermi v krásnom prevedení umeleckého kováča. Všetko to pôsobí na návštevníkov príjemne a nesie pohodovú atmosféru.

Program Lóťanských folklórnych slávností slávnostne otvoril Jozef Galbavý, predseda občianskeho združenia Ľudový dom, ktorý si aj zanôtil pieseň: Dobre tomu šuhajovi, čo má košiar v šírom poli, pri potôčku studienočku, v šírom svete frajerôčku... A potom už začali tí najmenší z domáceho DFS Fialka. Veselí a nadšení tancovali, šantili a spievali, hravo predviedli svoje vystúpenie. Rovnako aj DFS Zlatňanka zo Zlatých Moraviec. Bačovské trio sa uviedlo ako inštrumentalisti, zahrali na fujarách, píšťalkách, ústnej harmonike, na fujare trombite aj okaríne. Zaspievali ľudové piesne hlasom, že nám mráz behal po tele. Krásne. FS Radosť z Veľkých Loviec zaspieval svoje piesne a ženy aj oklebetili mladých. Gajdoši z Gajdošskej speváckej skupiny z Veľkej Lehoty zaspievali, na gajdách zahrali, aj odzemok zakrepčili. Krásne zneli tóny gájd, keď na nich hral ten najpovolanejší, pán Garaj. Ale zahanbiť sa nenechal ani Imi Oravec, ktorý rozoznel svoju fujaru aj píšťalu a zaspieval spevom podpolianskym, tak írečito ako detvan. Lóťanská dolina je názov domácej Folklórnej skupiny, ktorá zaspievala piesne svojho repertoáru a po nich prišli na pódium tanečníci FS Hron zo Žiaru nad Hronom. Rozihrali žilky návštevníkom, tancovali rezko a oduševnene, s nadšením. FS Limbačka z Levíc je zložený zo ženských speváčok a mužskej ľudovej hudby s repertoárom piesní z Tekova a Hontu. Zaspievali niekoľko piesní, ktoré nám šli až pod kožu. Boli to hlásky prenádherné, znejúce v krásnych piesňach Tekova.

Treba povedať, že tento ročník Lóťanských folklórnych slávností bol lepší oproti minulému ročníku a že sa program slávností kvalitatívne zlepšuje. Je to aj výberom a možnosťami účinkujúcich. Vlani nás prekvapil malý dážď, ale nemyslím si, že by dážď bol tým kritériom hodnotenia vystúpenia. Jednoducho, tento ročník mal dobrú úroveň a spokojných návštevníkov.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Mariana Jareka

Hore hajom pupenec

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV