3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tlmačská grámora 2016
Tlmačská  grámora  2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tlmačská grámora 2016

01. 09. 2016
Tlmače, Amfiteáter

Posledná augustová nedeľa prilákala do tlmačského amfiteátra milovníkov folklóru. Bola krásna slnečná nedeľa a to bol čas na vychádzky a zážitky predposledných letných dní. Tretí deň folklórnych slávností pod názvom Tlmačská grámora vyvrcholil galaprogramom, ktorému dali názov: „Krv Tekova – čo hýbe Tekovom“ a ktorý naplnili svojím programom zúčastnené folklórne súbory z regiónu a zo širšieho centra tekovskej župy. Z regiónu (toho čilejkárskeho) to boli FS Vatra Tlmače, Vatra seniori, Kapela Vatry a Trnky, FSk Dolina z Čajkova, FSk Konopa Kozárovce, Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec a ĽH M. Vargica a SSk PO-KU-S Tlmače. Zo širšieho centra tekovskej župy tu boli folkloristi z FS Háj Nová Baňa, FS Hron zo Žiaru nad Hronom a FSk Topoľnica z Topoľčianok. Veľké zastúpenie mali v galaprograme Vatráci (ako im súkromne hovoríme), ale bodaj by aj nie, keď tvorcami slávností boli Urbanovci, otec Ján, matka Anna a syn Martin. Oni boli autormi námetu, scenára a réžie s prípravou a dramaturgiou. FS Vatra je ich dielom, ich dieťaťom, veď pred štyrmi rokmi to bolo 60 rokov od ich založenia (na budúci rok to bude okrúhlych 65 rokov) a Urbanovci vydržali celú túto dobu pri tanečníkoch a spevákoch, ktorých už vystriedali deti tých prvých, ba aj vnuci. Je to obdivuhodné a hodné vysokého uznania. Neviem, či majú spočítané, koľko tanečníkov vychovali, vycibrili, koľkých speváčok a spevákov naučili a koľko piesní zozbierali. Môžem povedať, že je to drina, sú to hodiny úsilia a námahy a mnoho kvapiek potu. Všetko to bolo vidieť na tanečných vystúpeniach jednotlivých zložiek Vatry, či už to boli juniori, seniori alebo aj tí medzi nimi, teda strední. A tie tance, to bola lahôdka. Tanečníci a ich krokové variácie boli umocnené presnosťou a precíznosťou. Tanečníčky v krásnom tekovskom kroji, dievky s kosorou, ženy seniorky s denným čepcom či mladé ženy s rohatým čepcom, ale aj nevesta s partou na hlave, to boli obrazy krásy. Ich vrtené formácie s rozviatymi sukňami tvorili krásu a lákadlo pre fotografov. A veru môžem povedať, že sme si „zgustli“ a že by tie obrazy potešili aj maliarov T.J.Moussona či Jožka Úprku, ktorí sa tejto téme venovali vo svojej tvorbe.

No, ale, treba ísť po poriadku. Galaprogram Tlmačských slávností otvoril primátor Tlmáč Miroslav Kupči. Poďakoval všetkým, ktorí sa akokoľvek pričinili na príprave slávností. Bola to veľká robota, pozostávajúca z drobných prác, ktoré bolo treba urobiť a ktoré nie je veľmi vidieť. Nie vždy sa nájdu ľudia ochotní pomôcť a podieľať sa na príprave takejto akcie. Tu sa to podarilo a to nielen na programovej štruktúre, ale aj na organizácii remeselných stánkov pred amfiteátrom.

Na začiatku galaprogramu manželia Urbanovci „pokrstili“ nové CD-čko Vatry, ktoré sa im podarilo nahrať. „Krstilo“ sa tlmačským vínom a veru nešetrilo sa. Po tomto obrade moderátori Alena Konczová Senešiová a Jozef Selka ohlásili prvých účinkujúcich. Rozbehol sa kolotoč spevov a tancov, obrazy ako predloha malieb. Do tancov a spevu prišlo aj hovorené slovo, veselé a múdre, podporené pohárikom domáceho vína. Nalievalo sa pri každej príležitosti, či sa stretli kamaráti, kmotrovci alebo svatovci, pripíjalo sa a víno rozväzovalo jazyky, ale nalievalo sa len toľko, aby neuškodilo.

Počas celého predstavenia vládla na amfiteátri pohodová atmosféra, očarili nás rozjasané tváre účinkujúcich a roztlieskané obecenstvo. Bola radosť vnímať tento jav a toto prostredie. Preto sa tešíme na túto atmosféru zas o dva roky.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSZ Marina Zvolen

Mot?ovske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV