3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hradné huky 2016
Hradné huky 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Hradné huky 2016

31. 08. 2016
Slovenská Ľupča, Ľupčiansky hrad

Hrad Ľupča ožije gajdošskou hudbou už po piaty krát.

Po roku sa múry Hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučia stredovekou až súčasnou gajdošskou hudbou. Víkend s gajdošskou hudbou, s názvom Hradné Huky 2016, prinesie počas dvoch dní záujemcovi históriu, tradície, či rôzne využitie výrazného prvku našej tradičnej hudby, gájd, ktoré sa v decembri 2015 stali súčasťou Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Počas prvého dňa s názvom Zahraj mi gajdoško, 3.9.2016, múry hradu privítajú rumunský kvartet TREI PARALE, ktorý interpretuje rumunskú stredovekú a tradičnú hudbu s etnoprvkami. Dynamický balkánsky etnofolklór prináša, počas tohto ročníka, známa chorvátska skupina VEJA, ktorá má na svojom konte viacero medzinárodných ocenení. Claymore bagpipes and drums z Nemecka privádza na Hrad Ľupča mladý Austrálčan narodený v Sheffielde v Anglicku, Allen Grace, dnes žijúci v Nemecku. Allen vyštudoval hru na škótske gajdy v Haileybury College. V rokoch 2007 až 2011 bol súčasťou svetoznámeho Cullen Pipe Band z mesta Cork v Írsku, ktorý je držiteľom mnohých ocenení svetových súťaží, organizovaných Royal Scottish Pipe Band Asociáciou. Unikátnou raritou tohto ročníka bude určite spojenie etnojazzového majstrovstva slovenského PACORA tria s poľským perkusionistom a hráčom na škótske gajdy, Przemekom Wawrzyniakom a excelentným hráčom, skladateľom mnohých skladieb pre gajdy a sláčikový orchester, či škótskej opery, Lindsay Davidson zo Spojeného kráľovstva. Záverom sobotného dňa zaznie nádherná moravská a česká ľudová hudba v podaní vynikajúceho Brnenského rozhlasového orchestra. Domácim gajdošským tradíciám bude venovaná nedeľa na Hrade Ľupča, s názvom Gajdošská múzička, kde vystúpia DFS Dratvárik a Drienka a Orchester Jána Berkyho Mrenicu ml. so sólistami, gajdošmi Ľubomírom Páričkom a jeho Bačovským triom, Pavlom Kužmom a jeho Goroľ muzičkou a hráčmi na škótske gajdy, Lindsay Davidsonom a Przemkom Wawrzyniakom. Oba dni bude Areál Hradu Ľupča dostupný na prehliadku a v okolí Hradu budú pripravené atrakcie pre deti.

 

Všetky informácie prináša organizátor, cult-E Európska kultúra, občianske združenie v rámci portálu www.hradnehuky.eu

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Drahos Dalos

Z Velkeho Zaluzia do Lehoty

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV