3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  MISS Folklór 2016
MISS Folklór 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

MISS Folklór 2016

14. 09. 2016
Východná, Amfiteáter

DVE ZUZKY Z FOLKLÓRNYCH SÚBOROV Z TRENČIANSKEHO KRAJA A AJ DVE ŠERPY.

Hora, hora dve doliny, krajšie dievča od maliny, na malinu slnko svieti a na dievča krása letí.


Súťaž krásy Miss Folklór pozná svoju víťazku! Stala sa ňou Veronika Vargová z Michaloviec, druhé miesto si odniesla Zuzana Poláčková z Trenčianskej Turnej a tretie patrí Jeannette Smikovej zo Spišskej Novej Vsi. Okrem prvých troch najkrajších folkloristiek si šerpu odniesla aj MISS týždenníka SLOVENKA, o ktorej rozhodovali čitatelia Slovenky a ŽenskýWeb.sk. Stala sa ňou Zuzana Mahútová z Považskej Bystrice, ktorá tancuje vo folklórnom súbore Považan. Vo Východnej sa predstavila sviatočným krojom s bohatou výšivkou z Hornej Poruby, svadobnou partou z folklórnej skupiny Manínec z Podmanína. Pre voľnú disciplínu si pripravila spolu s tanečníkom z FS Považan Andrejom Pilácikom Kostolecké čardáše, ktoré zatancovala v kroji zhotovenom podľa vzoru z folklórnej skupiny Praznovanka z Praznova. Okrem Folklóru sa Zuzka venuje aj maľbe obrazov a rôznym výtvarným technikám a tiež písaniu prózy.
Rovnako výtvarné nadanie prepojené s láskou k folklóru má aj Zuzka Poláčková, členka FS Vršatec z Dubnice nad Váhom. V súťaži získala miesto PREVEJ VICEMISS. Folklórne tradície sú celej ich rodine veľmi blízke a divákom sa predstavila v nádhernom kroji z Trenčianskej Turnej, ktorý vyšívala jej prababka a aj v čižmách, ktoré mala prababka na vlastnej svadbe. Vo voľnej disciplíne zatancovala v kroji z Očovej a na poslednú disciplínu si pripravila svadobnú partu opäť z rodnej obce Trenčianska Turná.
Obe dievčatá sa tešia z úspechu a možnosti prestaviť to čo im je blízke, čomu venujú veľa voľného času, čo ich napĺňa. Čo môže byť krajšie ako spoznávať svoju históriu, tradície a môcť ich takto verejne a dôstojne prezentovať. Dievčatá ďakujú všetkým, čo ich k folklóru a ľudovým zvykom priviedli, naučili postupne jednotlivé tanečné prvky, piesne... a i podporili, či už v minulotýždňovom hlasovaním na webe časopisu Slovenka, či pomohli s krojmi, svadobnými partami... pre jednotlivé súťažné disciplíny, alebo len tak v nádherný slnečný sobotný podvečer prišli povzbudiť priamo do Východnej. Organizátorom sa podujatie skutočne vydarilo. Súťažné vystúpenia jedenástich finalistiek MISS FOLKLÓR, vhodne a dynamicky i oku i uchu lahodiaci popretkávaný program vystúpením ľudovej hudby, speváckej skupiny CreDance, hudobným zoskupením Jureš Fallgrapp Líška, mužskými speváckymi skupinami z Horehronia, sólistkou folklórnej skupiny z Važca a už samozrejme vynikajúco moderoval Marcel Forgáč.
A keď celodenné horúce počasie a večerné zore vystriedali kvalitné svetelné efekty v amfiteátri vo Východnej, bola to už len čerešnička na torte vynikajúco pripraveného prvého ročníka súťaže MISS FOLKLÓR 2016.

 

 

A ako charakterizuje súťaž jej riaditeľka a autorka projektu Barbora Palovičová?: „Spojenie krásy, talentu a vzťahu k tradičnej ľudovej kultúre. Tieto slová vystihujú súťaž o najzaujímavejšie dievča z radov folkloristiek MISS FOLKLÓR. Podujatie organizuje občianske združenie Dobrá Východná a spoločnosť MissFolklór.Myšlienkou podujatia je prepojenie prirodzenej krásy dievčat so slovenským tradičným umením. Je jedno, aký talent vie dievča predviesť. Môže to byť ľudový spev, tanec, hra na hudobný nástroj, či zručnosť v ľudových výšivkách, či v inej tradičnej remeselnej výrobe. Dôležité je spojenie jej krásy a talentu a prezentácia v javiskovej podobe pred publikom. MISS FOLKLÓR nie je klasická súťaž krásy. Snažíme sa o zostavenie programu, ktorý je oslavou radosti a krásy s prvkami súťaže miss. Počas programu majú možnosť prezentácie aj slovenskí módni návrhári, či remeselníci, ktorí akýmkoľvek spôsobom oslavujú krásu slovenských ľudových prvkov. Ich tvorbu predviedli súťažiace v niekoľkých módnych prehliadkach. Medzi promenádami nechýbala krojovaná voľná disciplína. Takýmto spôsobom chceme prezentovať krásno tradičnej ľudovej tvorby, ktoré na Slovensku máme. Finálový večer bol spestrený vystúpeniami rôznych hudobných, či tanečných zoskupení, ktorých tvorba je inšpirovaná slovenským folklórom. Slovenské ľudové piesne, či tance a formy ich prevedenia sú tak rôznorodé, že človek, ktorému nie je národná identita cudzia, pri nich pookreje a neraz si povie, že na Slovensku nám stačí pre túto krásu žiť, cítiť a milovať. A takýmto človekom, ktorý sa v čomkoľvek stotožňuje s týmto tvrdením, by malo byť aj dievča - Miss Folklór, ktorú chceme hľadať každý rok z pomedzi radov folklórnych kolektívov, ale i milovníčok tradičnej ľudovej kultúry. Hlavným cieľom súťaže Miss Folklór je zostaviť finálovú 11-tku krásnych a talentovaných dievčat a prezentovať ju širokej, nie len folklórnej verejnosti.“

 

„Barbora Palovičová je zakladateľkou spoločnosti Miss Folklór a od roku 2015 spoluorganizátorkou a riaditeľkou súťaže MISS FOLKLÓR. Od detstva sa venovala ľudovému spevu, tancu aj hre na cimbal. Spev a tanec jej najviac prirástol k srdcu a sólovo sa mu venuje dodnes. Šesť rokov pôsobila vo folklórnom súbore Trpín v Banskej Bystrici. Po gymnáziu začala študovať na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave a od roku 2004 pôsobila 11 rokov ako sólistka umeleckého súboru Lúčnica. V roku 2007 sa zúčastnila súťaže Miss Universe Slovenskej republiky a získala prestížny titul I. vicemiss a divácke ocenenie miss Tip. Vladimír Michalko je programový riaditeľ a Jakub Filipko výkonný manažér.“

 

Text spracovala: Dana Mahútová

Fotografie: Dana Mahútová

V Považskej Bystrici, 13. septembra 2016

ZDROJ: MISSFOLKLOR.SK ZENSKYWEB.SK

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Andrea Jágerová

Uš som sa vidala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV