3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zasaď strom a pozeraj, aké plody rodí...
Zasaď strom a pozeraj, aké plody rodí...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Zasaď strom a pozeraj, aké plody rodí...

27. 09. 2016
Strečno, Kultúrny dom

Táto myšlienka ma napadla po skončení programu s názvom „Daj Hajov!“, ktorý sa konal pri príležitosti 10. výročia založenia detského folklórneho súboru Hajovček v Strečne.

Prečo práve tieto slová? Nuž, ak zasadí niekto strom a vy máte možnosť sa o ten strom starať, polievať ho, formovať jeho korunu, potom sa radi pozriete na krásne plody, ktoré rodí. Áno, mal som možnosť tak trocha formovať tento mladý kolektív a pôsobiť tam ako tanečný pedagóg pár rokov. Ako bolo spomínané v programe ústami dnes už takmer dospelých mladých ľudí - zažili sme spolu rôzne chvíle. Radi sme sa na sále bavili, ale aj tvrdo makali. Puberta nám v istom období naše spoločné pôsobenie riadne „osladila“. No som rád, že sa podarila zdolať s minimálnymi stratami a tento kolektív dozrel do dnešnej podoby. Z DFS Hajovček vyrástol už aj FS Hajov, aby „decká“ mohli rásť telesne aj duševne a v konečnom dôsledku neodišli niekam inam, ale zostali pri prezentovaní najmä domácich - strečanských tradícií. V súbore sme však nielen tancovali, ale veľmi radi sme si aj zaspievali, či dokonca sa sem-tam zahralo aj na tradičné hudobné nástroje. Keďže sa medzi deťmi ukázali aj šikovnejší jedinci s istým hudobným nadaním, ujal sa ich Martin Hanuliak, ktorý v rámci ZUŠ vyučoval hru na husliach. Pre potreby ľudovej hudby sa však niektoré z detí uchytili aj na basičke, base, či chytili do ruky husľovú kontru. Vštepovali sme im však aj základy hry na drumbli, píšťalke a ústnej harmonike, takže dnes môžete už bežne na vystúpeniach Hajovčeka či Hajova počuť hrať okrem šesťdierkových píšťaliek aj fujaru, píšťalku koncovku, či dvojačku. A nebol som jediný, kto sa im v rámci hry na píšťalkové nástroje venoval. Dušan Holík, fujarista, učiteľ a zakladateľ OZ Duša fujary, dokonca zostavil deckám píšťalkovú muziku a pomohol im zdokonaliť sa, čiže napríklad práve na 10. výročí si mohlo publikum vychutnať to, čo sa „učni“ dokázali od majstrov naučiť. Nemajú sa za čo hanbiť!

V krásnom výročnom programe, kde spoluúčinkoval aj DFS Hrajnôžka z Tepličky nad Váhom, ženská spevácka skupina Zvonica a zahral som si aj ja, Igor Hraško, mali diváci možnosť vidieť čísla staršie i novšie. Pre mňa osobne bolo na celom vystúpení najkrajšie to, ako som badal pokroky, ktoré deti (teraz už aj dospelí ľudia!) dosiahli. Pamätám si prvé nesmelé jednokročky, poskoky či točky. A teraz? Na javisku stáli tanečníci, muzikanti a speváci. Bola tam vidieť radosť i hravosť. Všetci dali do vystúpenia kus seba, malo to iskru, šmrnc aj vtip. Človek sa nemal čas nudiť. To je svedectvo výborného programu. Ak by som písal ďalej, už by som sa len opakoval a deckám by mohlo začať pršať do nosov. Ale ja im verím a viem, že nezaspia na vavrínoch, ale budú aj naďalej na sebe pracovať a my budeme na každom ďalšom vystúpení nadšene tlieskať.

Bravóoo...

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Jadlovec Margecany

Ej, poscielecka z bielej lipy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV