3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folkloristi sa opäť vzdelávali
Folkloristi sa opäť vzdelávali

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folkloristi sa opäť vzdelávali

26. 11. 2016
Spiš

Spišské osvetové stredisko organizovalo už 4. ročník workshopu pre vedúcich folklórnych kolektívov zo Spiša. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Takmer tridsiatka účastníkov zo spišských obcí a miest (Nižné Repaše, Kluknava, Slovinky, Prakovce, Margecany, Spišský Štvrtok, Smižany, Poráč, Krompachy, Kežmarok, Spišská Nová Ves) - hudobníci a tanečníci, si mohli prísť na svoje a opäť nečerpať nové informácie či už priamo počas prednášok, alebo počas praktických cvičení. Najlepšie odpovede na nezodpovedané otázky sa však získavali priamou otázkou na lektorov, či počas večerných neformálnych diskusií sprevádzaných ako inak spevom a nefalšovanou hudbou.

Lektor Mgr. Michal Noga sa venoval hudobnému sprievodu k ľudovému tancu, piesňovým vrstvám a hudobno-štýlovým znakom.

Metodiku práce vo folklórnom kolektíve, jednotlivé fázy a typy prípravy nám ozrejmila pracovníčka NOC - Mgr. Katarína Babčáková, PhD. Ponúkala aj možnosti ako realizovať terénny a archívny výskum a ako získaný materiál analyzovať. Venovala sa aj tanečnej etikete, ľudovému odevu a úprave hlavy.

Tanečník a choreograf Mgr. art. Vladimír Michalko rozoberal základné informácie ohľadom choreografie ľudového tanca a realizoval praktickú výučbu vybraného tanečného typu.

Zberateľ miestneho folklóru, hudobník a niekdajší člen ĽH Gregovci – Ing. Ján Čarnogurský nám predostrel svoj spôsob niekoľkoročnej výskumnej práce a problémy s ktorými sa stretával. Prezradil aj niekoľko nečakaných tajomstiev.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že už bolo všetko povedané a ukázané, nie je tomu tak. Stále zostali mnohé nevypovedané a nezodpovedané otázky, ktoré vyrieši iba čas alebo možno ďalší ročník workshopu.

 

 

 

Zdroj: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, Mgr. Monika Tkáčová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Zamutovcan

Starosvetske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV