3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny súbor Detva pozýva
Folklórny súbor Detva pozýva

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Detva pozýva

30. 05. 2016
Detva, Dom kultúry A. Sládkoviča

 

Folklórny súbor Detva pozýva na štvordňové,

svoje 45. narodeniny

 

Spolu nesú meno a hrdosť Detvy, krásu jej tanca, hudby, spevu a krojov, takto už 45 rokov pôsobia generácie členov Folklórneho súboru Detva.

 

V novembri 2016 starší a mladí členovia súboru pozývajú verejnosť na štyri slávnostné večerné programy s názvom Keď sa my zídeme ...

 

S hrdosťou a s radosťou sa s tradíciami podelia v sobotu 4. novembra, v nedeľu 5. novembra a ďalší piatok večer 11. novembra o 18.00 h. v Dome kultúry Andreja Sládkoviča v Detve.

V sobotu večer 12. novembra sa zídu o 17.00, aby vystúpením poctili bývalých členov súboru a vzácnych pozvaných hostí. Predpredaj vstupeniek na programy je v pokladni Domu kultúry A. Sládkoviča.

 

Folklórny súbor Detva je najstarší medzi folklórnymi súbormi v meste pod Poľanou.

Vznikol v januári 1971 po úspešnom a už piatom ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou.

V tých časoch sa v Detve narodila aj známa a chýrna ľudová hudba Ďatelinka s primášom Ondrejom Molotom.

 

V bývalom tanečníkovi Lúčnice, Vladimírovi Polívkovi, súbor v časoch vzniku získal prvého umeleckého vedúceho a manželka Irena Polívková bola prvou krojárkou. Jej šatnica ľudového odevu slúži dodnes. Zriaďovateľom súboru je Kultúrne centrum A. Sládkoviča v Detve.

Zlatá kniha histórie súboru za štyri desaťročia popísala veľa stránok a dnes uchováva bohatú históriu tradovanej detvianskej nátury. Do nej je vpísaný nekončiaci zoznam mien. Prvá strana začínala s menami ako Veronika Golianová a Jozef Rybár.

 

Neukončený zoznam nateraz uzatvárajú dnešní speváci a speváčky, tiež členovia ľudových hudieb pod vedením Jaroslava Hazlingera, v mladších rokoch aj Tomáša Boráka a dnešní mladí tanečníci...

 

Folklórny súbor už 24 rokov obdivuhodne vedie umelecká vedúca choreografka Emília Sekerešová. Ona stojí za zrodom a rozkvetom nielen viacerých chlapčenských a dievčenských talentov ale i naštudovaných programov. Ich typickou súčasťou bývajú často podpolianske Rozkazovačky ako voľná improvizácia a predvádzanie sa chlapcov pred muzikou, odzemky či dievčenské kolesá. V súčasnom tíme vedenia súboru je aj Katarína Hrončeková, Lucia Chebeňová a Milan Fašanga.

 

Detvianske holé pupky, zaiste, len tie mužské, vďaka FS Detva obdivovali aj v zahraničí. Vo Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Rusku, Srbsku, Taliansku, Česku, Alžírsku, Švédsku, Švajčiarsku, Grécku, Turecku, Macedónsku, Španielsku.

 

Tento rok 9. augusta sa vrátili z Medzinárodného festivalu Buzau v Rumunsku, kde získali cenu Excelence Aevard, ktorou sa stali laureátom medzinárodného festivalu. Súbor získal hlavnú cenu v Národnej súťaži rozhlasových nahrávok Grand prix Svetozára Stračinu, sólistov zdobí cena Laureát v republikovej súťaži Hudobný folklór – heligonkára Jána Murína, sólistu tanečníka Petra Babica, finalistkou Hudobný folklór bola speváčka Anna Klimová, ženská spevácka skupina FS Detva získala Zlaté pásmo.

 

Text: Zuzana Juhaniaková

Foto: archív Emílie Sekerešovej

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hrončekovci

Premilená mamko moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV