3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jubileum - Život s tancom
Jubileum - Život s tancom

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Jubileum - Život s tancom

26. 11. 2016
Košice

Významný slovenský choreograf, folklorista a dlhoročný umelecký vedúci folklórneho súboru Železiar, Vladimír Urban, čoskoro oslávi 70. narodeniny. Pri tejto príležitosti Košické folklórne štúdio spolu s Domom ľudového tanca pripravuje sériu aktivít venovaných jubilantovi a jeho „životu s tancom“.

 

3. 12. 2016 sa v programe s názvom Jubileum – život s tancom, predstavia súbory, ktoré ovládajú choreografickú prácu Vlada Urbana najlepšie. Na divadelných doskách vystúpia súbory Železiarik, Želiezko, Železiar ale aj Žezlo spolu s hosťami. V dvoch vystúpeniach za sebou, o 14:30 a 17:00, predstavia to najlepšie z choreografií Vlada Urbana.

O týždeň neskôr sa 11.12. sa v divadle Grand uskutoční Choreografický večer. Želiezko, Železiar a  Omladina odtancujú na javisku to, čo sa do Jubilea „nezmestilo“.

Súčasťou triptychu bude aj krst knihy Dom, v ktorom sa tancuje s podtitulom O živote a svete choreografa Vlada Urbana, ktorý sa uskutoční 3. 12. v Štátnom divadle.

Vlado Urban patrí medzi najuznávanejších a najúspešnejších choreografov ľudového tanca na Slovensku. Ako choreograf a učiteľ tanca pôsobil okrem domácej scény aj v Maďarsku, Srbsku, Belgicku, USA, Japonsku, Nemecku a Číne. Viedol folklórny súbor Stavbár (1979-1987) a od roku 1987 je umeleckým vedúcim a riaditeľom košického súboru Železiar. Vytvoril viac ako 140 tanečných choreografií a rôznych spevácko- tanečných inscenácii. Tie najlepšie predstavia súčasní aj bývalí členovia na troch večerných podujatiach v decembri.

Podujatie a  vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie v sobotu 3.12. 2016 o 14:30

Podujatie v sobotu 3.12. 2016 o 17:00

Podujatie v nedeľu 11.12. 2016 o 16:00

 

Viac informácii o podujatiach aj tu: www.zeleziar.sk, www.dlt.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Dubrava Presov

A za nasu stodolecku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV