3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ej, ženy, ženy...
Ej, ženy, ženy...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Ej, ženy, ženy...

15. 01. 2017
Nitra, Krajské osvetové stredisko

V stredu 11.januára 2017 sa vo výstavnej sále Krajského osvetového strediska v Nitre uskutočnila vernisáž výstavy ľudových odevov a fotografií z rodinnej zbierky manželov Kraskových z Nitry. Veľký počet prichádzajúcich svedčil o veľkom záujme, pretože výstavná sála KOS sa naplnila a bola malá. Naše oči uvideli krásu v krojoch, na figurínach i na fotografiách. V sále je nainštalovaných vyše 30 krojovaných figurín z rôznych regiónov Slovenska: zo Záhoria, Nitry, Tekova, Hontu, Horehronia, Podpoľania, Novohradu a ďalších. Je tu vystavených množstvo čepcov, košieľok, uterákov, obrusov, ale aj doplnkov dedinského domu ako sú truhlice, posteľ, kolovrátky a iné. Doladené do podrobností. Kroje žiaria svojou nádherou, figuríny oblečené starostlivo a precízne stoja po okraji sály noblesne. Na tú krásu sa nedá vynadívať. V sklenených vitrínkach sú nainštalované čepce z jednotlivých regiónov, akoby vyšperkované z gorálkov, umelých kvetov, ale i stužiek, čipiek a výšiviek. V kúte sústredené ľajblíky, pruclíky a košieľky. V ďalšom kúte posteľ skrytá kútnou plachtou so šestonedieľkou a dieťatkom. Všetko má svoje miesto a vy neviete kam sa majú vaše oči uprieť. Ani sme nestihli popozerať všetky vystavené kroje a už sa ozvala pieseň ženskej speváckej skupiny Vranky z Nitry. Bez slova a bez dlhých rečí sa slávnosť začala a sála sa rozozvučala krásnymi tónmi piesní ženskej speváckej skupiny, podporovanej sláčikovými nástrojmi a gajdami. V prvom rade sedeli manželia Kraskoví s dcérou. Skromní, nenápadní, ale v očakávaní a s napätím. A keď po speváckej časti odzneli slová vďaky spoluúčinkujúcim (lebo na príprave výstavy sa vystriedalo mnoho žien a dievčat, ktoré si pre fotografovanie kroje obliekli), poďakovala aj dcéra manželov Kraskových. Slávnostná časť vernisáže sa skončila poďakovaním manželom Kraskovým za umožnenie vystaviť toľko krojov, ktorého sa ujala riaditeľka Krajského osvetového strediska pani Gundová a pani Krasková sa neubránila slzám dojatia. Bolo to dojemné a krásne a slzy dojatia pokropili darovanú kyticu pani Kraskovej. Potom už pani riaditeľka pozvala prítomných na prehliadku vystavených exponátov. Nasledovali gratulácie a ďakovanie manželom Kraskovým za tú nádheru, ktorá si vyžaduje veľa starostlivosti a námahy. Tie kroje hľadali a nachádzali odložené na povalách, bolo treba ich zreparovať, opraviť, vymeniť chybné súčiastky a pod. Mnohokrát sa z jedného kroja použijú časti do druhého kroja, aby sa mohol zachrániť aspoň jeden. Je to náročná a piplavá robota, ktorá si vyžaduje nesmiernu trpezlivosť a čas. Slová uznania a potechy iste povzbudili manželov Kraskových, ktorým patrí za to veľký obdiv.

Medzi návštevníkmi bolo dosť mužov a žien v kroji. V tomto prostredí boli ako živé figuríny. Prišli z blízka i z ďaleka, z Martina i Liptova, z Bratislavy, Trnavy. Prišli v krojoch z Turca, Liptova, Podpoľania, Podjavoria, Hontu, Trnavy a iných oblastí. Ale prišli v kroji z lásky ku krojom a z úcty k podujatiu. V krásnych krojoch. Bolo to pekné gesto, ktoré si vyžaduje pochvalu a obdiv.

Výstava potrvá do 9. Februára 2017 a otvorená je v pracovných dňoch okrem utorka. Podujatie za podpory NSK usporiadalo Krajské osvetové stredisko v Nitre.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

Na tej nasej luke kopa sena - Darina Lasciakova (Habovka)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV